Jak spakować plecak na wycieczkę?

Turysta z plecakiem na szczycie góry o wschodzie słońca

Niezależnie od tego, czy wybieracie się w długą czy krótką podróż, ważne jest, żeby dobrze spakować plecak. Nie da się podziwiać górskich widoków, jeśli na plecach mamy źle rozłożony bagaż, a ramiączka wpijają nam się w skórę. Zanim wybierzecie się na wycieczkę, zadbajcie o własny komfort i samopoczucie.

Jak odpowiednio spakować plecak?

Jeśli głowicie się nad tym, jak odpowiednio spakować plecak na podróż, możecie skorzystać z moich rad. Pakowanie nie jest łatwe i wymaga kompromisów, ale trening czyni mistrza i na pewno za jakiś czas wypracujecie opcję najlepszą dla siebie. A oto moje porady:

  1. Nie bierzcie za dużo

    Większość z was myśli pewnie, że nie jest to takie proste. Wiem, że nie jest. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwolą wam się odpowiednio spakować. A więc:

    • rozłóżcie na podłodze, dywanie czy kocu, wszystkie rzeczy, które chcecie wziąć w podróż i zastanówcie się, które z nich są całkowicie zbędne – tych nie bierzcie,
    • zróbcie tzw. „pierwsze pakowanie” - przymierzcie plecak i ponownie wykluczcie rzeczy, które są ciężkie, zbędne i bez sensu je brać,
    • zważcie plecak – jeśli jego masa całkowita wynosi 20-30% wagi waszego ciała, a przy tym nic już do niego nie doczepiacie i nie bierzecie dodatkowych toreb – możecie ruszać w drogę.
  2. Rozłóżcie równomiernie ciężar plecaka

    Od tego głównie zależy wasz komfort podróży. Zasadą jest, że śpiwór kładziemy na dno plecaka. Następnie układamy rzeczy, które będą nam przydatne dopiero w momencie rozkładania się do snu czy postoju np. koszulki na zmianę, poduszka.

    W okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa pakujemy najcięższe przedmioty. Dzięki temu idealnie rozłożymy ciężar, którego większa część powędruje na biodra.

    Nie zostawiamy pustych miejsc w plecaku. Staramy się zapełnić każdą wolną przestrzeń. Jeśli wieziecie ze sobą naczynia nic nie stoi na przeszkodzie, aby włożyć w nie np. ubrania. Na koniec ściskamy plecak paskami kompresyjnymi. Zakładamy na siebie i dopasowujemy również przy pomocy pasków.

  3. Niektóre rzeczy warto umieścić na zewnątrz plecaka

    Dotyczy to karimat, materacy, mokrych ubrań czy ostro zakończonych przedmiotów np. kijków trekingowych. Pamiętajcie jednak – niech się nie machają. Dzięki temu oszczędzicie sobie problemów z przechodzeniem w drzwiach (np. pociągu), czy zachowaniem równowagi na trasach niebędących szlakami turystycznymi. Ogólnie wśród wielu podróżników panuje zasada, że na zewnątrz plecaka umieszczamy jak najmniej przedmiotów.

  4. Uporządkujcie tematycznie zawartość plecaka

    Szczególnie małe przedmioty np. sztućce, bieliznę. Najlepszym sposobem jest spakowanie je w kolorowe woreczki. Wówczas nie będziecie mieć problemu z odnalezieniem ich wewnątrz plecaka.

  5. Przeznaczcie specjalne miejsce na jedzenie

    Jedzenie warto spakować tak, żeby mieć do niego łatwy dostęp – najlepiej jako ostatni składnik naszego plecakowego bagażu. Dobrze jest, jeśli kosmetyki czy inne chemiczne substancje, jakie ze sobą wieziemy, były jak najbardziej oddalone od jedzenia. Oczywiście wszystko pakujemy w plastikowe torebki. Dzięki temu nie uszkodzimy żywności w trakcie podróży.

  6. Najczęściej używane przedmioty powinny znajdować się w łatwo dostępnych miejscach

  7. Mapa, krem z filtrem, okulary, czołówka, aparat fotograficzny – wszystko to powinno znaleźć się w łatwo dostępnych miejscach – kieszeniach, przy zamkach szybkiego dostępu, przyczepione do specjalnych klamerek. To bardzo ułatwia życie.Jeśli nie musicie zdejmować plecaka, aby dostać się do tych rzecz to znaczy, że dobrze się spakowaliście.

  8. O czym często zapominamy pakując plecak na wakacje?

    Każdy, kto chociaż raz podróżował z plecakiem wie, że może być on kapryśny. Dlatego takie przybory jak igła, nitka, agrafka, mocna taśma samoprzylepna, siatki czy sznurek są absolutnym must-have podróżnika. Dzięki nim szybko naprawimy nieprzewidziane usterki!

Kolejne ważne rzeczy, które warto spakować do plecaka to: ksero dokumentów (najlepiej kilka kopii – w razie zgubienia lub kradzieży), szybkoschnący ręcznik (jest mały i schnie kilka razy szybciej niż tradycyjny), chusteczki nawilżone, scyzoryk z drewnianą rączką, termos, karty do gry. Przyda nam się także notes z twardą okładką i ołówek (plus temperówka). Tradycyjnie – papier toaletowy, sztućce turystyczne, ciepłe skarpetki oraz mała latarka (np. taka na korbkę). O czymś zapomniałem? Jeśli tak, czekam na sugestie :)