Na co zaszczepić się przed wyjazdem do Afryki?

Lekarz wykonujący szczepionkę

Jeśli planujecie wyjazd do Afryki, konieczne będą szczepienia ochronne lub przyjmowanie leków ochronnych. Jest to dosyć ważne zagadnienie, ponieważ do niektórych krajów nawet nie wjedziecie, jeśli nie będziecie mieć zaświadczenia o szczepieniu (np. RPA). Na co więc należy się zaszczepić? Wyjazd do których krajów Afryki naraża nas na szczególne niebezpieczeństwo? Jakie?

Dur brzuszny

Dur brzuszny (inaczej tyfus) to choroba bakteryjna, o którą bardzo łatwo w Afryce. Szczególnie w rejonach o niskim poziomie higieny. Dlaczego? Ponieważ można na nią zapaść po wypiciu chociażby coli z lodem pochodzącym z nieznanego źródła. Bakterie tyfusa znajdują się bowiem w wodzie, ot - cała przyczyna.

Objawami choroby jest wysoka gorączka, skrajne wyczerpanie, bóle brzucha, różowa wysypka na skórze klatki piersiowej. Dur brzuszny jest groźną chorobą zakaźną i aby się przed nim uchronić należy wcześniej - przed wyjazdem do Afryki - przyjąć szczepionkę.

Żółta febra

Żółta febra czy żółta gorączka to jedna z tych chorób, na które koniecznie trzeba się zaszczepić przed wyjazdem do Afryki. Bez zaświadczenia o szczepieniu nie wjedziemy do chociażby RPA. Co więcej, niektóre kraje Afryki, mimo że niezagrożone żółtą febrą, mogą nas nie wpuścić jeśli wcześniej przebywaliśmy w państwach zagrożonych i nie mamy Międzynarodowej Książeczki Szczepień.

Gdzie możemy zachorować na żółtą febrę? Szczepienia ochronne przeciwko tzw. yellow fever wymagane są przed wyjazdem do Angoli, Beninu, Burkiny Faso, Burundi, Kamerunu, Kongo, Liberii, Mali, Nigeru, RPA, Ruandy, Sierra Leone, Togo czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Po szczepieniu w Polsce otrzymacie tzw. żółtą książeczkę (Międzynarodową Książeczkę Szczepień) - dokument potwierdzający przyjęcie lekarstwa.

Objawami żółtej febry są gorączka i pojawiająca się po pewnym czasie żółtaczka. Jej przebieg może być różny - od bardzo lekkiego do wyczerującego, kończącego się śmiercią chorego.

Błonica, tężec, krztusiec, choroba Heinego-Medina

Przeciwko tym chorobom koniecznie zaszczepcie się przed wyjazdem do Nigerii, Kamerunu Etiopii czy Somalii. Przyjmijcie je szczególnie wtedy, kiedy możecie być narażeni na kontakt z chorymi, zakażoną ziemią czy wodą. Już mała, niepozorna rana może doprowadzić do zarażenia tężcem. Dlatego jeśli skaleczycie się w Afryce, dokładnie przemyjcie zranione miejsce i opatrzcie je z należytą starannością. Nie lekceważcie też takich objawów jak gorączka, nasilający się kaszel - to może być krztusiec.

Uwaga! Jeśli przyjmowaliście lek ochronny na błonicę, krztuśca czy tężca 5-10 lat temu, koniecznie zgłoście się do lekarza po ponowną dawkę. Działanie tych lekarstw stopniowo słabnie i przed wyjazdem do Afryki należy poddać się szczepionce przypominającej.

Menigokok, czyli dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Choroba ma charakter epidemiologiczny. Nie występuje u zwierząt, więc można zarazić się tylko przez kontakt z ludźmi. Przeciwko meningokokowi podaje się trzy rodzaje szczepionek. Zanim wyjedziecie do Afryki, szczególnie Środkowej - od Senegalu do Etiopii, koniecznie odwiedźcie oddział epidemiologiczny najbliższego szpitala i zaszczepcie się!

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (żółtaczka pokarmowa i żółtaczka wszczepienna)

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A podaje się podróżnikom narażonym na spożycie wody czy owoców z nieznanych źródeł. Na wirusowe zapalenie wątroby typu B narażone są osoby, które biorą pod uwagę możliwość interwencji chirurgicznej podczas wyjazdu do Afryki. Choroba ta ma zasięg światowy, jednak najczęściej występuje w krajach o niskim poziomie higieny. Pamiętajcie więc o dokładnym myciu rąk przed posiłkami, częstych prysznicach i używaniu mydła - profilaktycznie. Nie pijcie też wody z lokalnych ujęć. Zaopatrzcie się w butelkowaną.

Wścieklizna

Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest szczepieniem zalecanym dla krajów całej Afryki, choć szczególny nacisk kładzie się na kraje rozwijające się. Wścieklizna to niebezpieczna choroba wirusowa zwierząt. Może przenieść się na ludzi po ukąszeniu przez zakażone zwierzę - psa, nietoperza, lisa… Objawia się wodostrętem, światłowstrętem i agresją. Objawem jest również mimowolny skurcz mięśni, jaki pojawia się na sam dźwięk spadającej kropli wody lub na jej widok. Śmierć w tym wypadku spowodowana jest niewydolnością oddechową. Zaszczepcie się na to!

UWAGA! Nie ma szczepień przeciwko malarii czy wirusowi ebola

Dlatego wybierając się do Afryki podejmijcie najwyższe środki ostrożności, które uchronią was przed zachorowaniem. Nie obcujcie z chorymi, dbajcie o higienę, pijcie wodę tylko ze znajomych źródeł, bierzcie leki ochronne i profilaktyczne, stosujcie środki odstraszające komary...

Mam nadzieję, że zadbacie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas podróży do Afryki. Szczepienia ochronne i przypominające mogą uchronić was nie tylko od przykrych dolegliwości np. biegunki. Mogą uratować wam też życie.