Jaskinie w dolinie Vinales

Jaskinia Cueva del Indio

Dolina Vinales słynie z masywów zwanych Mogotami, które zbudowane są ze skał wapiennych. W Mogotach, wytworzyły się także bardzo częste w tym rejonie jaskinie, które przez miejscowych wykorzystywane są w rozmaity sposób.

Jaskinia Cueva de Jose Miguel

W jednej z nich - Cueva de Jose Miguel - otwarto nawet restaurację, która w nocy zmienia się w klub nocny - mijamy ją przy drodze do naszego następnego celu: jaskini Cueva del Indio. Jaskinia jest ogromna i pływamy po niej na łodzi (w cenie biletu).

Nasz przewodnik opowiada o mijanych formacjach skalnych - faktycznie, niektóre z nich, przy odrobinie wyobraźni przypominają dzikie zwierzęta. Z jaskini wypływamy po drugiej stronie góry, wprost do sklepów z pamiątkami, jest nawet miniaturowa chata w której suszone są liście tytoniu i skręcane są cygara - to w końcu dzięki nim region Piniar del Rio jest słynny na cały świat.

My chcemy jednak obejrzeć prawdziwą plantację tytoniu. Pytamy kilka osób o najbliższą i okazuje się, że niestety najbliższe plantacje można obejrzeć w okolicy Piniar del Rio.