Booking.com

Bibiloteka Publiczna

Nowojorska Biblioteka Publiczna (New York Public Library)

Idąc dalej w górę 5. aleją natrafiamy na budynek Nowojorskiej Biblioteki Publicznej (róg 5 aleji i 42 zachodniej), którą to nasz przewodnik opisuje jako jedną z najlepszych darmowych atrakcji turystycznych Nowego Jorku.

Wejścia do biblioteki strzegą dwa lwy symbolizujące cierpliwość i nieugiętość.

Lwy przed Nowojorską Biblioteką Publiczną symbolizują cierplwiość i nieugiętośćLwy przed Nowojorską Biblioteką Publiczną symbolizują cierplwiość i nieugiętość

Zbudowana w 1911 roku biblioteka niemalże od pierwszych lat istnienia cieszy się wielką popularnością wśród obywateli miasta. I zainteresowanie to nie słabnie! Z zaskoczeniem widzę, że gmach jest pełen ludzi, w różnym wieku, którzy korzystają z bardzo bogatych zasobów biblioteki: licznych stanowisk komputerowych oraz księgozbióru liczącego ponad 2 mln egzemplarzy.

Półki z książkami w Nowojorskiej Bibliotece PublicznejPółki z książkami w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej

Jeśli chcemy możemy zwiedzić bibliotekę razem z grupą oprowadzaną przez przewodnika - jest to również dostępne bez opłat lub zwiedzić bibliotekę na własną rękę. Zwiedzanie gmachu nie powinno nam zająć dłużej niż 1 godzinę: dostępnych jest kilka niewielkich wystaw m.in. o początkach obrazu 3d oraz o historii powstania biblioteki.

Najbardziej jednak interesująca jest część, która służy ludziom, którzy przychodzą tutaj czerpać wiedzę - z zachowaniem ciszy możemy poruszać się po salach czytelni i przeglądać znajdujące się tutaj książki.

Czytelnia główna z oryginalnymi lampami z brązu Nowojorskiej Biblioteki PublicznejCzytelnia główna z oryginalnymi lampami z brązu Nowojorskiej Biblioteki Publicznej

W zbiorach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej znajduje się wiele cennych dzieł jak np. Biblia Guttenberga czy rękopis Deklaracji Niepodległości napisany przez Thomasa Jeffersona.

Biblia Gutenberga w Nowojorskiej Bibliotece PublicznejBiblia Gutenberga w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej

Dodatkowym powodem dla którego warto odwiedzić bibliotekę, jest udostępniony w jej gmachu darmowy internet bezprzewodowy, co dla osób nieposiadających połączenia internetowego za granicą jest nie bez znaczenia. Darmowy internet jest jednak dość popularną usługą dostępną w wielu barach czy restauracjach (szczególnie sieciówkach np. McDonald's czy każdy Starbucks udostępnia darmową sieć WiFi). Wifi dostępne jest także w filii biblioteki nowojorskiej - Jefferson Market Library, położonej w dzielnicy Greenwich Village.