Booking.com

Wizyta w Empire State Building

Chrysler Building widziany z Empire State Building

Pierwsze kroki podczas zwiedzania Nowego Jorku kieruję do jednego z symboli tego miasta. Mało kto chyba nie zna tego wieżowca - Empire State Building. Zbudowany w latach 30-tych XX-wieku, przy wykorzystaniu wielu najnowocześniejszych, w tamtych czasach technologii. Łącznie ze znajdującą się na dachu anteną ma ponad 440 metrów wysokości! Aż do 1973 roku był najwyższym budynkiem świata - kiedy to zbudowano wieże World Trade Center.

Wszystko to powoduje, że ze szczytu wieżowca rozciąga się przepiękny widok na cały dolny Manhattan, a nawet i jeszcze dalej! Uwaga! Empire szczególnie warto odwiedzić, gdy jest ładna pogoda - jeśli nad miastem unoszą się mgły, po wjeździe na 86 piętro (lub 102 w zależności od tego jaki bilet wybierzemy) możemy za dużo nie zobaczyć :( Wizytę może też uprzykrzać duży wiatr - taras widokowy jest odsłonięty.

Taras widokowy na 86 piętrze Empire State BuildingTaras widokowy na 86 piętrze Empire State Building

Bilet na Empire State Building możemy kupić w kilku wariantach:

  • 27 USD - tyle kosztuje wjazd na taras widokowy na 86 piętrze
  • 44 USD - zapłacimy za wizytę na 102 piętrze - ponad ćwierć mili nad ziemią
  • New York City Pass - uprawnia nas do wizyty na 86 piętrze, czyli 27 USD zostaje u nas w kieszeni
Przed wejściem do kas przechodzimy kontrolę osobistą (posiadacze statywów fotograficznych niestety muszą zostawić je u ochrony). Podczas mojej wizyty kolejka do kontroli nie była zbyt duża (byłem około 11 rano), ale gdy wychodziłem znacząco się wydłużyła. Warto więc wizytę zaplanować rano. Po kontroli kupujemy bilet i możemy (dla chętnych) odebrać przewodnika audio, który dostępny jest bez dodatkowych opłat

Następnie wjeżdzamy windą aż na 80 piętro, gdzie mieści się muzeum dokumentujące historię budynku - dość ciekawe, warto spędzić choć chwile i przyjrzeć się jak wyglądała budowa wieżowca. Empire zbudowano w rekordowym czasie - zajęło to zaledwie 58 tygodni.
Muzeum w Empire State BuildingMuzeum w Empire State Building

Po zwiedzeniu muzeum kolejną windą wjeżdzamy już na taras widokowy na 86 piętrze i możemy podziwiać panoramę. Podczas mojej wizyty (marzec) wiał dość duży wiatr - warto przygotować się na taką ewentualność zabierając coś ciepłego. Całkiem niezły widok jest też zza szyb budynku, ale naprawdę warto wyjść na zewnątrz.

Panorama dolnego Manhattanu z Empire State BuildingPanorama dolnego Manhattanu z Empire State Building

UWAGA: Możliwe są też wizyty nocne - otwarte jest aż do 2 nad ranem.

Wizyta w wieżowcu zajęła mi około 2 godzin (czas potrzebny na kontrolę + zwiedzanie).