Jak dojechać na Lotnisko Katowice-Pyrzowice

Wizzair Warszawa - Bruksela (Charleroi)

Tanie loty z lotniska Katowice-Pyrzowice (KTW) są bardzo atrakcyjne cenowo i zazwyczaj tańsze niż z innych lotnisk w Polsce. Dla osób mieszkających w Katowicach (lub okolicach) to doskonała okazja i zachęta do taniego podróżowania.

Co jednak jeśli mieszkamy w innej częsci Polski? Często przed kupnem biletów warto podliczyć koszty, bo może się okazać, że mimo wszystko warto poświęcić czas i pieniądze na dojazd i kupić loty z Katowic. Dodatkową zachętą może być fakt, że niektóre loty (np. do Dubaju liniami WizzAir) są dostępne tylko z tego lotniska.

Warto jednak wiedzieć jak możemy dotrzeć na lotnisko Katowice-Pyrzyowice, gdyż jak się przekonałem na własnej skórze nie jest to wcale takie proste.

Pociąg

Pociągi nie dojeżdzają bezpośrednio na lotnisko w Pyrzowicach - to jest niestety największy minus tego środka transportu. Pociągiem możemy dojechać do:

  • Katowic (jakże by inaczej ;))
  • Częstochowy,
  • Krakowa.

Będąc już w jednym z tych miast musicie wsiąć w jeden z busików, które jeżdzą na lotnisko Katowice-Pyrzowice. Są to prywatne, małe linie - w internecie możecie znaleźć wiele ofert wpisując w google "bus katowice pyrzowice".

Sam transfer na lotnisko z dworca w jednym z tych trzech miast kosztuje ok. 50zł w obie strony - nie jest to więc super tania oferta.

Autobus / Autokar / FlixBus

Linie Leo-Express posiadają bezpośrednie połączenie z kilku miast Polski (na ten moment: Rybnik, Gliwice, Ostrawa, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Łódź, Toruń, Grudziądz, Gdańsk i Gdynia).

Niestety pasażerowie z innych miast będą mieli podobny problem jak w przypadku dojazdu pociągiem. Trzeba dojechać do Katowic, Częstochowy lub Krakowa i następnie przesiąść się w autobus transferowy.

BlaBlaCar

Dobry sposób, jeśli uda Wam się znaleźć kogoś kto również ma zarezerwowany przelot w tym samym terminie i jedzie w sposób opisany poniżej czyli samochodem. Duży minus: cięzko zarezerwować przejazd z wyprzedzeniem oraz w drodze powrotnej może być ciężko umówić się z tą samą osobą.

Samochód

Może nie najtańsza, ale według mnie najlepsza opcja, jeśli jedziemy więcej niż w jedną osobę. Przy samym lotnisku jest mnóstwo prywatnych, niemalże przydomowych parkingów (Pyrzowice to mała wieś), gdzie możemy zostawić nasz samochód.

Konkurencja między parkingami jest duża, a więc i ceny są niskie - ja zapłaciłem 55zł za 7-dniowy postój samochodu - transfer z i na lotnisko w cenie (aczkolwiek jest to rzut beretm, więc jeśli mamy dużo czasu przed wylotem to można się przejść). Dodatkowo nie musimy się martwić czy samolot się nie opóźni i czy zdążymy na autobus/pociąg - nasz samchód będzie na nas spokojnie czekał.

Najprostszym sposobem na znalezienie taniego parkingu przy lotnisku w Pyrzowicach jest otwarcie Google Street View i rozejrzenie się po okolicy - na płotach parkingów są wywieszone banery z numerami telefonów - dzwonimy i rezerwujemy. Mi wystarczył tylko jeden telefon.

Link do street view z Pyrzowic: tutaj

Zawsze rozważcie powrót do innego miasta

Może się zdarzyć, że warto rozważyć powrót/wylot z innego miasta - może się okazać, że cena będzie podobna, a dojazd z Wrocławia, Gdańska, Modlina czy Poznania dogodniejszy dla nas niż z Katowic.

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę rozwiać Wasze wątpliwości co do dojazdu do lotniska w Katowicach-Pyrzowicach - mi wybranie optymalnego rozwiązania zajęło chwilę, a warto dokładnie wszystko przemyśleć, aby tak błaha sprawa jak dojazd na lotnisko nie zepsuła nam urlopu!

UWAGA Pamiętajcie, żeby zawsze sprawdzić aktualne informacje na https://www.katowice-airport.com/pl/pasazer/dojazd# - mogą pojawić się nowe sposoby dojazdu lub nowe linie obsługujące trasę na lotnisko.