Praca na pokładzie samolotu jest marzeniem niejednego z nas. Kojarzy się z przyjemnymi i ciekawymi, choć również bardzo odpowiedzialnymi zadaniami. Jak zatem spełnić swoje marzenia o pracy stewarda czy stewardessy? Udało mi się zebrać trochę informacji na ten temat. Mam nadzieję, że będą pomocne.
5 kroków, jak zostać stewardessą / stewardem:
-
Śledzenie informacji o naborze do linii lotniczych
Informacje o poszukiwanych kandydatach na stanowisko stewardessy czy stewarda znajdziecie w internecie. Często linie lotnicze wspomagają proces rekrutacji nowych pracowników zgłaszając się do specjalnych agencji pracy. Dlatego dobrym pomysłem jest skierować się najpierw do nich i za ich pośrednictwem komunikować się z potencjalnym pracodawcą.
Aby jednak wziąć udział w rekrutacji, warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy może w niej wziąć udział. Głównie dlatego, że trzeba spełniać kilka kluczowych wymagań.
Wymagania na stanowisko stewardessy lub stewarda:
- bardzo dobra znajomość minimum jednego języka obcego (j. angielski na poziomie B2, poświadczony certyfikatem, to minimum),
- ukończony 18 rok życia,
- aktualny paszport,
- niekaralność,
- dobry stan zdrowia (brak takich chorób jak padaczka, cukrzyca, astma, nerwica, choroby psychiczne; dobry słuch, wzrok, brak problemów z gardłem, płucami, zatokami, bólami i zawrotami głowy),
- miła aparycja,
- umiejętność pływania.
-
Złożenie aplikacji w siedzibie linii lotniczych lub firmy rekrutacyjnej
Początek drogi każdego adepta na stewarda czy stewardessę zaczyna się od wysłania aplikacji z danymi osobowymi do firmy rekrutującej lub w biurowej siedzibie linii lotniczych. Co powinno zawierać takie podanie, by zostało pozytywnie ocenione w procesie rekrutacyjnym? Przede wszystkim powinno się składać z CV oraz listu motywacyjnego. O czym poza tym nie wolno zapomnieć o:
- danych personalnych,
- danych dotyczących narodowości,
- certyfikatach językowych,
- innych certyfikatach zawodowych,
- zdjęciu paszportowym,
- zdjęciu sylwetki ciała,
- kopii paszportu,
- referencji byłych pracodawców,
- zaświadczeniu o niekaralności,
- liście motywacyjnym.
UWAGA! Bardzo często CV i List Motywacyjny należy napisać po polsku oraz po angielsku. Dlatego postarajcie się, aby sporządzić te dokumenty profesjonalnie.
WAŻNE: Profesjonalizm to najważniejsza zaleta stewardessy czy stewarda. Dołączając zdjęcie swojej sylwetki pamiętajcie o tym, by podkreślały tę cechę. Zatem: Żadnych zdjęć z wakacji, w dziwnych pozach, zero photoshopa. Najlepiej pójdźcie do fotografa, który zrobi wam profesjonalne zdjęcie, nadające się do dołączenia do CV.
-
Szkolenie na stewardessę / stewarda
Kiedy już pomyślnie przejdziecie proces rekrutacji, czeka was specjalne szkolenie. Stewardessa czy steward odpowiada nie tylko za komfort pasażerów i miły lot, ale również za ich bezpieczeństwo, współpracę z załogą samolotu oraz… sprzedaż usług linii na pokładzie.
Co obejmuje szkolenie na stewardessę i stewarda? Są to takie zagadnienia jak:
- kurs pierwszej pomocy,
- kurs pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego,
- kurs przeciwpożarowy,
- teorię i komunikację w lotnictwie,
- procedury ewakuacji,
- kurs bezpieczeństwa,
- kurs obsługi klientów,
- kurs sprzedaży na pokładzie,
- sprawdzenie umiejętności pływania.
-
Egzamin na stewardessę / stewarda
Szkolenie na prawie każdego pracownika linii lotniczych kończy się egzaminem. Transport lotniczy to bardzo poważna i odpowiedzialna część komunikacji, nie mogą tu więc pracować przypadkowe osoby. Dlatego każdy przyszły steward czy stewardessa muszą po szkoleniu zdać egzamin potwierdzający ich umiejętności. Potem, jeśli wynik będzie pomyślny, czeka już tylko… okres próbny.
-
Okres próbny na pokładzie samolotu
Okres próbny w pracy stewardessy czy stewarda może wynosić od trzech miesięcy do roku. W tym czasie nie zarabia się zbyt wiele. Praca trwa 40 godzin w tygodniu. Bywa, że jest to nawet 14 czy 18 godzin jednorazowo. Nie ma jednak co narzekać, ponieważ dzięki temu będziecie mieli okazję wykazać się swoimi zdolnościami i przekonać zarząd linii lotniczych, że warto was zatrudnić na czas nieokreślony. Kiedy wam się to uda, staniecie się pełnoprawnymi stewardessami oraz stewardami, wzrosną również wasze zarobki.
Powodzenia! Mam nadzieję, że spotkamy się na pokładzie któregoś z samolotów!