Booking.com

Montserrat i słynny klasztor

Kolejka linowa na Montserrat

Montserrat to góra (1236 m n.p.m.) oddalona o 40 km na północny-zachód od Barcelony. Mieści się tu jeden z najsławniejszych klasztorów na świecie. Montserrat to cel pielgrzymek chrześcijan z całej Europy. Przyciąga tu nie tylko kult Matki Boskiej La Moreneta, ale również wspaniała architektura klasztoru usytuowanego na wysokości 1000 m n.p.m., jego legenda, historia, oraz piękne widoki roztaczające się z wież budynku.

Klasztoru Benedyktynów na MontserratKlasztoru Benedyktynów na Montserrat

Jak dojechać na Montserrat z pl Catalunya?

 1. Na Placa Catalunya wsiadamy w czerwoną linię metra L1 i jedziemy w kierunku Hospital de Bellvitge lub w zieloną linię metra L3 i kierujemy się na Zona Universitaria. W obu przypadkach wysiadamy na stacji Espanya.
 2. Na stacji kolejowej Placa Espanya wsiadamy w pociąg R5, kierunek Manresa. Jedziemy ok. godzinę. Wysiadamy na przystanku Aeri de Montserrat. Pociąg kursuje średnio raz na 60 min.
 3. Ze stacji kolejowej kursuje kolej linowa, która dowiezie nas do klasztoru usytuowanego pod samym szczytem góry Montserrat.

Porady:

 • Istnieje możliwość zakupu łączonego biletu na Montserrat (w obie strony: przejazd metrem, pociąg do Montserrat, kolejka linowa), który kosztuje 27,5 euro. Za dodatkowe 16 euro możemy kupić bilet rozszerzony, w którego skład wchodzi obiad i wejście do muzeum.
 • Z Montserrat można wyruszyć w pieszą wędrówkę jednym ze szlaków górskich. Przejście najdłuższego z nich (na szczyt Sant Jeroni) powinno zająć ok. godzinę i 10 minut. Sama trasa nie jest bardzo trudna – bez problemu zmierzą się z nią osoby o średniej kondycji fizycznej. Fani bardziej ekstremalnych atrakcji mogą zejść na moment ze szlaku i wybrać się na jedną ze ścianek wspinaczkowych.

Szczyt Sant Jeroni Montserrat KataloniaSzczyt Sant Jeroni Montserrat Katalonia

Legenda klasztoru Montserrat – Madonna z Montserrat

La Moreneta - Czarna Madonna z MontserratLa Moreneta - Czarna Madonna z Montserrat

Z górą Montserrat wiąże się co najmniej kilka legend funkcjonujących w potocznej świadomości chyba każdego europejczyka. Jedną z nich jest opowieść o poszukiwaniu świętego Graala, który rzekomo miał być odnaleziony przez Parsifala w Świętej Grocie na górze Montserrat.

Główną i założycielską legendą jest jednak opowieść o św. Piotrze, który w połowie pierwszego stulecia naszej ery przybył na górę Montserrat, gdzie spędzał czas w pustelni. Odchodząc zostawił figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem dłuta św. Łukasza. Co znaczące, przed przybyciem apostoła do Hiszpanii, aniołowie przygotowali mu grotę-pustelnię, używając do tego celu złotej piły. Stąd nazwa Montserrat, która oznacza dosłownie 'przepiłowaną górę'. W trakcie wojen z muzułmanami figurka zaginęła. Podobno odnaleziono ją cudowanie w 880 r., w miejscu zwanym odtąd Świętą Grotą.

Ciekawostka:

Jak to zwykle bywa z legendami, są sprawdzane i poddawane naukowym teoriom. I tak na przykład według przytoczonej legendy figurka Matki Boskiej z Montserrat pochodzi z I w. n. e. Tymczasem naukowcy wykazali, że została wyrzeźbiona najwcześniej w XII w.

Krótka historia Klasztoru Benedyktynów na Montserrat

Nawa główna klasztoru Benedyktynów na MontserratNawa główna klasztoru Benedyktynów na Montserrat

W X wieku na wzgórze Montserrat przybyli benedyktyni, którzy postawili tu klasztor. Ostateczna budowa zakończona została w XII wieku. Bardzo szybko stał on się celem pielgrzymek wierzących z całej Europy. Głównie za sprawą legendarnej figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Aż do XIX wieku klasztor cieszył się ogromną autonomią – polityczną i gospodarczą. Czasy świetności zostały przerwane przez wojny napoleońskie. Wówczas to średniowieczne budynki klasztorne zrównano z ziemią. To nie koniec tragicznych losów tego miejsca. Mimo odbudowy kompleksu pod koniec XIX wieku, stał się on jednym z obiektów prześladowań podczas wojny domowej w Hiszpanii. Dziś na szczęście, odrestaurowany, przyjmuje pielgrzymów z całego świata!

Zabytki Klasztoru Montserrat

Wybierając się do Klasztoru Montserrat szczególną uwagę warto zwrócić na:

 1. Figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, usytuowaną w niszy nad głównym ołtarzem bazyliki.
 2. Muzeum sztuki Montserrat, które gromadzi dzieła Pabla Picassa, El Greco, Salvadora Dali, Caravaggia czy Moneta.
 3. Dla bibliofilów klasztor ma niespodziankę – zbiór 300 tys. woluminów ksiąg.
 4. Drukarnia, założona w 1499 r.

Ciekawostki:

 1. W 1522 roku Ignacy Loyola odbył pielgrzymkę do klasztoru Montserrat. Powód: nawrócenia i kara za wcześniejsze grzechy.
 2. Klasztor Montserrat posiada najdłużej na świecie funkcjonujący chór gregoriański, który składa się z 50 chłopców – Escolania de Montserrat.
 3. Największe pielgrzymki do bazyliki Montserrat mają miejsce 27 kwietnia i 8 września.

Widok ze szczytu Sant Jeroni Montserrat KataloniaWidok ze szczytu Sant Jeroni Montserrat Katalonia

Kompas na szczycie Sant Jeroni Montserrat KataloniaKompas na szczycie Sant Jeroni Montserrat Katalonia