Tarragona to miejscowość położona o 101 km na południowy-zachód od Barcelony. Słynie z wykopalisk archeologicznych, jakie znajduję się w okolicy miasta i które dostarczają wiedzy na temat starożytnych czasów rzymskich. Znajdowała się tu baza wojskowa Scypionów, która miała chronić Rzym przez Kartaginą.
Jak dojechać do Tarragony z Placa Catalunya?
- Na Placa Catalunya wsiadamy w zieloną linię metra L3, w kierunku Zona Universitaria i wysiadamy na stacji Sants-Estacio.
- Na stacji kolejowej Sants przesiadamy się do pociągu jadącego w kierunku Reus i wysiadamy na stacji Tarragona.
- Jeśli jesteśmy w okolicach stacji Francia (niedaleko parku Ciutadella), możemy wsiąść w pociąg bezpośrednio na tej stacji, gdyż stąd zaczyna on swój bieg.
- Bilet do Tarragony w jedną stronę kosztuje 8 euro, podróż trwa ok. godzinę i 20 min.
Passeig Arqueologic, czyli kompleks archeologiczny
Olbrzymi kompleks archeologiczny Tarragony widnieje od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Składają się na niego m.in.:
- mury miejskie (bastiony i bramy z XVIII w., zachowało się również kilka średniowiecznych elementów muru), Mury miejskie Tarragona Passeig arqueologic Tarragona
- starożytny, rzymski amfiteatr,
- ruiny kościoła Wizygotów,
- Pałac Augusta, zwany Pałacem Piłata,
- cyrk (tzw. hipodrom, gdzie urządzano wyścigi rydwanów; obecnie znajduje się tu Placa de la Font),
- dwupiętrowy, rzymski akwedukt (tzw. most diabelski – El Puente del Diablo, jest oddalony o ok. 4 km na północ od Tarragony),
- Torre dels Espicions – mauzoleum z II w. n.e. (leży 6 km od miasta),
- Arc de Bera - łuk triumfalny (położony 20 km od kompleksu),
- teatr,
- fora rzymskie,
- nekropolię z III-IV w. n.e. Nekropolia, Tarragona
Co jeszcze warto zobaczyć w Tarragonie?
Dla zainteresowanych tematyką sakralną Tarragona również będzie wspaniałym przeżyciem. Będąc tu nie można przegapić:
- średniowiecznej starówki,
- katedry romańskiej z XVI w. pod wezwaniem św. Pawła i św. Tekli, patronów miasta,
- kościoła kapucynów,
- pałacu arcybiskupów (z XIX w.),
- zakonów – Św. Teresy, Dominikanów oraz Klarysek,
- dawnego zakonu Św. Franciszka,
- kościoła Santa Maria del Miracle, który należał początkowo do Templariuszy, później – Trynitarzy, by na koniec stać się zakładem karnym, zdemolowanym w 1915 roku. Kościół Santa Maria del Miracle, Tarragona
Nowoczesna Tarragona pełna jest z kolei budowli secesyjnych, znajdujących się obok starego miasta. Warto odwiedzić tu również Narodowe Muzeum Archeologiczne, port morski, Uniwersytet Rovira i Virgilii. Miasto cieszy się popularnością cały rok, choć największe oblężenie przeżywa podczas Festiwalu Świętej Tekli, zwanego również festiwalem katalońskiej sztuki narodowej.
Porady:
- Rzymskie ruiny w Tarragonie można odwiedzić kupując jeden, wspólny dla wszystkich obiektów bilet. Kosztuje 10 euro i można go nabyć w pierwszym odwiedzanym miejscu.