Booking.com

Refugio 307 – schron przeciwlotniczy w Barcelonie

Refugio 307 - Schron przeciwlotniczy w Barcelonie

Refugio 307, czyli dawny schron przeciwlotniczy zbudowany u stópw wzgórza Montjuic, to rarytas dla turystów zainteresowanych militarną twarzą Barcelony. Znajdziemy tu pamiątki i dokumenty z czasów hiszpańskiej wojny domowej. Zobaczymy też, jak wyglądało miejsce bombardowane przez samoloty generała Franco.

Jak dojechać do Refugio 307?

  • Z Placa Catalunya jedziemy zieloną linią metra L3 w kierunku Zona Universitaria.
  • Wysiadamy na stacji Paral-lel.
  • Idziemy w górę ulicą Carrer Nou de la Rambla, po około 500 metrach po lewej stronie zobaczymy schron.

Krótka historia schronu Refugio 307

W trakcie wojny domowej, jaka miała miejsce w Hiszpanii w latach 1936-1939, Barcelona stała się celem nalotów bombowych generała Franco. Dlatego też rząd kataloński postanowił chronić swoją ludność cywilną i rozpoczął budowę ponad 1400 schronów przeciwlotniczych. Do dziś zachowały się tylko dwa – Refugi de la Placa del Diamant in Gracia oraz najbardziej znany – Refugi 307 na Poble Sec., zwany po prostu Refugio 307.

Schron Refugio 307 wybudowano u stóp wzgórza Montjuic. Było to jedno z najczęściej bombardowanych miejsc Barcelony. Schron to około 400 metrowy tunel, w którym mieściła się apteka, kuchnia oraz pomieszczenia sanitarne. Został wybudowany przez obywateli miasta. Mógł pomieścić około 2 tys. ludzi.

Obecnie Refugio 307 należy do Muzeum Historii Barcelony. Jest atrakcją turystyczną dla tych, którzy fascynują się militarnym aspektem miasta. Zbiory zgromadzone w byłym schronie przedstawiają dokumenty z okresu wojny domowej. Zawierają również pamiątki po rodzinach katalońskich, które ucierpiały podczas zamieszek i bombardowań.