Most Vasco da Gama w Lizbonie

Most Vasco da Gama Lizbona

Most Vasco da Gama w Lizbonie stał się celem dziewiątego dnia moich wakacji w Portugalii. Jako najdłuższy most w Europie (17,2 km), spina dwa brzegi Tagu. Jego budowę rozpoczęto na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Podczas targów Expo w 1998 roku był już przejezdny.

Imponujący most Vasco da Gama w LizbonieImponujący most Vasco da Gama w Lizbonie

Pomysł, aby wybudować tak długi i szeroki most (8 pasów), zrodził się w 1991 roku kiedy to postanowiono odciążyć nieco ruch z Ponte 25 de Abril (Mostu 25 kwietnia). Jak nazwa wskazuje, jest on hołdem złożonym słynnemu żeglarzowi w pięćsetną rocznicę odkrycia, jakiego dokonał – morskiej drogi z Portugalii do Indii.

Park przy moście Vasco da Gama, LizbonaPark przy moście Vasco da Gama, Lizbona

Podróżującym z dziećmi, a także tym, którzy fascynują się życiem podwodnym polecam odwiedzić znajdujące się w tej samej dzielnicy Oceanarium w Lizbonie. Jest to największy obiekt tego typu w Europie, a co za tym idzie gwarantuje niesamowite wprost wrażenia. Trzeba jednak być przygotowanym na dość duże kolejki, szczególnie w okresie letnim.

Parque das Nacoes (Park of Nations) LizbonaParque das Nacoes (Park of Nations) Lizbona

Oceanarium sąsiaduje z dużym centrum handlowym w którym możemy odpocząć, zjeść, a także zrobić zakupy, korzystając ze znacznie niższych niż w Polsce cen (np. na ubrania w sieciach Zara, Pull & Bear, Bershka itd). Ceny potrafią być nawet o około 30% niższe.

Parque das Nações (Park of Nations) LizbonaParque das Nações (Park of Nations) Lizbona

Do mostu Vasco da Gama i Oceanarium dojedziemy metrem, wysiadając na stacji Oriente.