Plac Wolności w Porto (Praça da Liberdade)

Plac Wolności w Porto (Praca da Liberdade)

Praça da Liberdade, czyli Plac Wolności w Porto, znajduje się około 200 metrów na wschód od Igreja e Torre dos Clerigos. To trzy minuty drogi, jaką przebyłem oczywiście pieszo.

Plac Wolności to również ważny punkt moich wakacji w Portugalii. Znajduje się przy jednej z głównych ulic Porto – Avenida dos Aliados. Projekt placu powstał w drugiej dekadzie XVIII stulecia wraz z planami zagospodarowania terenu i stworzenia nowych ulic. Początkowo plac nosił nazwę Praca Nova, czyli Nowy Plac. Zawierał się między pałacami bogatszych mieszkańców Porto a średniowiecznymi murami miasta, które niestety nie przetrwały do naszych czasów. 

Budynek na Avenida dos Aliados w PortoBudynek na Avenida dos Aliados w Porto

W kolejnych latach plac był wielokrotnie przebudowywany. W jego pobliżu wzniesiono Pałac Cardosas, zbudowano most D. Luisa czy stację kolejową Sao Bento. Najbardziej charakterystyczny dla placu pomnik przedstawiający króla Piotra IV na koniu, postawiono w 1866 roku. Przed I wojną światową budynek władz miasta zdemolowano, a po północnej stronie placu zbudowano bulwar. 

Klasyczna reklama winnicy produkującej wino PortoKlasyczna reklama winnicy produkującej wino Porto

Dziś dookoła placu Wolności można oglądać gmachy banków, restauracji, hoteli czy domów handlowych. I właśnie to – oprócz umieszczonego w centralnym miejscu monumentu króla Piotra IV – zobaczyłem. Postanowiłem ruszyć dalej. Mój cel: zabytkowa stacja kolejowa Sao Bento.

Monument Króla Piotra IVMonument Króla Piotra IV