Sao Bento to zabytkowa stacja kolejowa Porto, znajdująca się na Placu Almeida Garret. Swoją nazwę zawdzięcza klasztorowi Benedyktynów, który w XVII wieku stał na tym miejscu i który spłonął wiek później. Po pożarze i odbudowie klasztor znów popadł w ruinę. Wówczas król Karol I, biorąc pod uwagę plany rozwoju Porto, postanowił stworzyć w tym miejscu stację kolejową. Budowa trwała od 1900 do 1916 roku, a czuwał nad nią znany w całym Porto Jose Mazques da Silva. Dziś Sao Bento to zabytek i punkt komunikacji kolejowej w jednym. Znajdują się tu 4 perony oraz stacja metra.
Zabytkowe perony na stacji Sao Bento
Sao Bento znana jest przede wszystkim z 20 tysięcy płytek przedstawiających historię Portugalii, skomponowanych w obrazy i zamieszczonych na ścianach stacji. Muszę przyznać, ze dzieło Jorge Colaco (mistrza azulejo – techniki polegającej na malowaniu obrazów na ceramicznych płytkach), budzi bardzo pozytywne emocje. Może dlatego, że połączenie niebieskiego i białego koloru zawsze wpływało na mnie uspokajająco, ale nie jest to jedynie moje odczucie.
Azulejos na stacji Sao Bento w Porto
Poza tym liczne obrazy życia codziennego Portugalczyków, widoki z urzekającą przyrodą czy upamiętniające historyczne wydarzenia malunki zdecydowanie wprowadzają element zadumy w to z natury pełne pośpiechu miejsce. Zrobiłem kilka zdjęć wspaniałym azulejo i ruszyłem dalej – w kierunku rzeki Douro.