Booking.com

Sitges – miasto swobody i nocnego życia

Wybrzeże w Sitges

Sitges to dość stara, bo założona w średniowieczu, niewielka nadmorska miejscowość położona o 35 km na południe od Barcelony. Miejsce jest na tyle ciekawe, że prawie 35% mieszkańców tego niespełna 30 tys. miasta, postanowiło porzucić swoje rodzinne kraje i zamieszkać tu na stałe. Są to m.in. Brytyjczycy, Holendrzy czy Francuzi. Sitges kusi plażami, pysznym jedzeniem i swobodą obyczajową.

Jak dojechać do Sitges z Plaza Catalunya?

 1. Na Placa Catalunya wsiadamy w zieloną linię metra L3, jedziemy w kierunku Zona Universitaria i wysiadamy na stacji Sants-Estacio.
 2. Na stacji kolejowej Sants przesiadamy się do pociągu linii R2 SUD w kierunku St Vicenc de Calders. Wysiadamy na stacji Sitges.
 3. Jeśli mamy blisko do stacji Francia (niedaleko parku Ciutadella), możemy wsiąść w pociąg zaczynający bieg bezpośrednio z tej stacji.\
 4. Koszt biletu na pociąg do Sitges: 3,80 euro w jedną stronę.
Plaża w SitgesPlaża w Sitges

Co warto zobaczyć będąc w Sitges?

Wielokulturowa i wypoczynkowa atmosfera Sitges sprawia, że bardzo chętnie przyjeżdżają tu zarówno turyści, jak i sami mieszkańcy Barcelony. Nocne życie i przyzwolenie na swobodę obyczajową przyczyniło się do wykreowania wizerunku miasta jako centrum turystyki homoseksualistów, głównie gejów.

Casa Bacardi SitgesCasa Bacardi Sitges

Atrakcje Sitges:

 1. Życie nocne – to jeden z powodów, dla których ciągną tu turyści z całego świata. Bary, restauracje, dyskoteki, położone w malowniczym otoczeniu nadmorskiej przyrody to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu w Hiszpanii.
 2. Karnawał i festiwale – karnawał w Sitges rozpoczyna się zawsze w tłusty czwartek. Nocna parada drag qeens i bale maskowe to tylko część programu tego ekstrawaganckiego wydarzenia. Poza tym miasto słynie z licznych festiwali – filmowych, teatralnych czy tanecznych. Warto zawitać tu również na Boże Ciało, gdyż ulice, przez które przemierza procesja, pokryte są wówczas dywanami kwiatowymi.
 3. Plaże – w okolicach Sitges jest ich aż 17.
 4. Kościół św. Bartłomieja i św. Tekli (wybudowany w barokowym stylu).
 5. Secesyjny ratusz miasta.
 6. Casa Bacardi
Kościół św. Bartłomieja i św. Tekli, Sitges, KataloniaKościół św. Bartłomieja i św. Tekli, Sitges, Katalonia

Porady:

 1. Jedzenie w restauracjach w Sitges jest z reguły tańsze i smaczniejsze niż w Barcelonie. Warto więc skusić się tutaj na obiad.
 2. Sitges to kameralne i bardzo urokliwe miasteczko. Warto przyjechać tutaj, aby odpocząć od zgiełku Barcelony. Plaże są tu czyste i o wiele mniej zatłoczone.
 3. Sitges jest miastem bardzo rozrywkowym, często bywa porównywane do Ibizy. Wybierając się tu warto wiedzieć, że znane jest głównie jako serce katalońskiej turystyki gejowskiej.
Palau Maricel, SitgesPalau Maricel, Sitges