Booking.com

Girona

Kolorowe kamienice projektu Fusesa i Viadera nad rzeką Oynar, Girona

Girona to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, oddalone od Barcelony o 103 km. Znajduje się tu lotnisko obsługujące tanie linie lotnicze oraz loty czarterowe, dlatego też bardzo często miejscowość stanowi pierwszy punkt wakacji tych turystów, którzy planują wakacje w Barcelonie lub na południu Francji.

Panorama Girony w tle KatedraPanorama Girony w tle Katedra

Lotnisko Girona

Lotnisko obsługuje głównie kursy tanich linii lotniczych oraz czartery. Dobre połączenie komunikacyjne oraz stosunkowo niewielka odległość od Barcelony sprawiają, że Girona stanowi punkt wypadowy dla sporej ilości turystów.

Z lotniska Girona do Barcelony najlepiej dojechać, wybierając jeden z dwóch sposobów:

  • Autobus

    Najlepiej wybrać linię Barcelona Bus. Bilet w jedną stronę kosztuje 13 euro, w dwie - 22 euro (powrót musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia zakupu biletu). Podróż trwa ok. 90 minut. Autobusy odjeżdżają nieregularnie między godzinami 7-21. Trasę kończy się na terminalu Barcelona Nord (obok Parku Ciutadella i stacji metra Arc de Triomf). Dokładne godziny odjazdu możemy sprawdzić na stronie: www.barcelonabus.com.

  • Pociąg

    Pociąg z Girony do Barcelony warto wybrać wówczas, gdy nie ma możliwości dojazdu autobusem. Głównie dlatego, że opcja ta zajmuje więcej czasu i wymaga przesiadek. Z lotniska musimy dojechać autobusem do stacji kolejowej Girona, co kosztuje ok. 3 euro. Przejazd pociągiem do Barcelony to ok. 1 godz. i 10 min. (w zależności od klasy pociągu). Bilet kosztuje 8-11 euro. Pociąg kończy trasę na stacji Barcelona-Sants.

Zwiedzanie Girony

Panorama Girony w tle KatedraPanorama Girony w tle Katedra

Umniejszanie atrakcyjności Girony i skupianie się jedynie na lotnisku to duży błąd, często popełniany przez turystów. Średniowieczna starówka, jedna z najlepiej zachowanych w Europie, oraz stare dzielnice żydowskie nadają miastu niezwykłej atmosfery. Można tu zobaczyć łaźnie arabskie – Banys Arabs. Na trasie turystycznej powinny znaleźć się także muzea opiekujące się średniowiecznymi manuskryptami czy pielęgnujące pamięć o żydowskich mieszkańcach miejscowości.

Katedra w GironieKatedra w Gironie

W Gironie znajduje się wybudowana w starożytności katedra. Początkowo funkcjonowała jako meczet Maurów. Po ich wydaleniu została przebudowana i dziś stanowi przykład hiszpańskiej wersji gotyku. Piękne, strzeliste kolumny i sufity katedry, zdobiony ołtarz oraz grobowce ważnych obywateli miasta to kolejne elementy, jakie zobaczymy po pokonaniu 86 schodów prowadzących do świątyni.

Stalowy czerwony most nad rzeką Onyar, Girona, KataloniaStalowy czerwony most nad rzeką Onyar, Girona, Katalonia

Wizytówką Girony są różnobarwne domki projektu Fusesa czy Viadera, położone nad rzeką Onyar. Widać je najlepiej ze stalowego, czerwonego mostu zbudowanego przez Gustawa Eiffela. Wąskie uliczki, balustrady z kłódkami zawieszonymi przez zakochanych oraz klimatyczne restauracje sprawiają, że spacer w tym miejscu to prawdziwa przyjemność.

Basilica Parroquial de Sant Feliu, GironaBasilica Parroquial de Sant Feliu, Girona

Co jeszcze warto zobaczyć w Gironie?

  • Mury miejskie pochodzące z I w. n.e.
  • Serce miasta, czyli Plac Niepodległości z pomnikiem Obrońców Girony
  • Kolegiata San Feliu z kościołem posiadającym iglicę
  • Parki np. Park Lennona

Uliczka w dzielnicy żydowskiej Girony, KataloniaUliczka w dzielnicy żydowskiej Girony, Katalonia