Booking.com

Barrio Gotico - dzielnica gotycka w Barcelonie

Katedra Świętej Eulalii, Barcelona

Dzielnica gotycka w Barcelonie, zwana Barrio Gotico, to najstarsza część miasta. Stanowi jego serce, które zaczęło bić już w czasach średniowiecza.

Katedra Świętej Eulalii, BarcelonaKatedra Świętej Eulalii, Barcelona

Jak dotrzeć do Barrio Gotico z Placa Catalunya?

Dzielnica gotycka znajduje się między ulicami La Ramba i Via Laietana. Wystarczy więc, że idąc La Ramblą w kierunku pomnika kolumba skręcimy w lewo i wkroczymy w wąskie uliczki Barrio Gotico.

<p>Typowa uliczka Barrio Gotico w BarcelonieTypowa uliczka Barrio Gotico w Barcelonie</p>

Dzielnica gotycka – perła kultury europejskiej

Barrio Gotico wyrosło na miejscu starożytnego, rzymskiego miasta Barcino. Niestety wieki dzielące nas od czasów Imperium Rzymskiego zatarły większość śladów romańskiego stylu. Wiele budowli pochodzących z tamtej epoki zostało po prostu zastąpione gotyckimi świątyniami i rezydencjami, które można oglądać także dzisiaj i które składają się na największy w Europie urbanistyczny kompleks sztuki gotyckiej. Zawiera się on między La Rambla, Via Laiteana, Placa de Catalunya oraz Carrer de a Portaferrissa. Najważniejszymi zabytkami dzielnicy gotyckiej w Barcelonie są m.in.: Kościół i Katedra de Santa Maria del Pi, kompleks gmachów wokół Placa del Rei, Generalitat, Ajuntament, uliczki Call, Katedra La Seu, Muzeum Frederica Maresa, Placa de Sant Jaume czy Placa Reial.

Placa Catedral BarcelonaPlaca Catedral Barcelona

Teatr Liceu

Gran Teatre del Liceu to oddany do użytku w 1847 roku teatr operowy. Słynie z wielkich przedstawień i występów gwiazd muzyki, teatru czy tańca z całego świata. Niezwykłe możliwości akustyczne barcelońskiej sceny sprawiają, że jest to jeden z najznakomitszych teatrów w Europie. Najczęściej wystawiane są tu klasyczne utwory – Mozart, Wagner czy Verdi. Liceu to prawdziwy skarb wśród scen operowych!

Typowa uliczka Barrio Gotico w BarcelonieTypowa uliczka Barrio Gotico w Barcelonie

Co jeszcze warto zobaczyć będąc w dzielnicy Barrio Gotico?

  • Dzielnica gotycka składa się w większości z wąskich, klimatycznych uliczek. Spora część z nich przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Skorzystajmy więc z tego przywileju i przespacerujmy się tędy!
  • W granicach Barrio Gotico znajduje się dawna żydowska dzielnica El Call. To kolejne miejsce, które można przemierzać uliczkami z wysoką zabudową. Warto puczuć ten klimat!
  • W dzielnicy znajdują się pozostałości starożytnych murów rzymskich otaczających kiedyś Barcelonę. Są tu także zabytki tj.
  • Katedra Świętej Eulalii, będąca przykładem świątyni gotyckiej. Wybudowana w XIII-XVI w., wyróżnia się niezwykle kunsztownie wykonaną fasadą. Obecnie mieści się tu archidiecezja barcelońska.
  • Ratusz w Barcelonie, którego architektura łączy styl gotycki i neoklasycystyczny. Wewnątrz budynku Rady Miasta Barcelony znajdują się przepiękne sale, które można zwiedzać podczas święta La Merce.
  • Kościół Santa Maria del Pi, czyli Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Sosnowej. Podobno jeden z najstarszych budynków chrześcijańskich w tej części Europy (już w V w. miała na tym miejscu stać kaplica). Świątynia została wybudowana w stylu gotyckim w XIV w., lecz z powodu pożarów obecny jej kształt to raczej przykład katalońskiego neogotyku. Na uwagę zasługują tu ołtarz, witraże i rozeta umieszczona na fasadzie kościoła.
  • Plaza Real to popularne miejsce na mapie dzielnicy. W dzień dość spokojne, wieczorami rozkwita i napełnia się gwarem. Na placu jest sporo modnych barów, które barcelońska młodzież odwiedza często i chętnie.

Temple d'august - Świątynia Augusta - BarcelonaTemple d'august - Świątynia Augusta - Barcelona