Booking.com

Atrakcje głównej ulicy Barcelony La Rambla

Widok na La Rambla z Pomnika Kolumba w Barcelonie

La Rambla to znany na całym świecie kilometrowy deptak w jednej z dzielnic Barcelony – Barri Gotic. Ulica zaczyna się od Placa de Catalunya, a kończy na nadbrzeżu przy pomniku Krzysztofa Kolumba. La Rambla składa się tak naprawdę z ciągu krótszych ulic. Idąc nią od strony Placa de Catalunya przechodzimy przez Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudia, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins i Rambla de Santa Monica. Sama nazwa „la rambla” oznacza 'przerywany strumień', co w kontekście najsławniejszej ulicy w Barcelonie jest jak najbardziej uzasadnione.

Chiński smok na Casa Bruno Cuadros BarcelonaChiński smok na Casa Bruno Cuadros Barcelona

La Rambla jest znana głównie ze swojego niesamowitego charakteru. Uliczni artyści wystawiają tu swoje sztuki przez cały rok. Tancerze, mimowie, cyrkowcy – wszyscy chcą się zaprezentować na La Rambla. Pełno tu także pchlich targów, straganów, przytulnych kawiarenek, sklepów...

La Rambla nocąLa Rambla nocą

Placa de Catalunya i pomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie

La Rambla rozpoczyna się od Placa de Catalunya, który jest jednym z najbardziej znanych turystycznych miejsc Barcelony. Znajduje się na styku czterech dzielnic – Eixample, Barri Gotic, Ciutat Vella oraz Raval. Plac ozdabiają pochodzące z początku XX wieku rzeźby oraz fontanny. Ściany położonego tu przystanku metra z kolei pokryte są dekoracyjną mozaiką.

Pomnik Krzysztofa Kolumba w BarceloniePomnik Krzysztofa Kolumba w Barcelonie

Na końcu ulicy, na portowym Placa Portal de la Pau, znajduje się Kolumna Krzysztofa Kolumba. Wzniesiono ją w 1888 roku z okazji Wystawy Światowej. Autorem jest Rafael Atche. Oprócz podziwiania siedmiometrowego monumentu z podobizną wielkiego odkrywcy, turyści mają możliwość wejścia do środka rzeźby i zobaczenia Barcelony z ponad 50 metrów wysokości. Wstęp kosztuje 1,50 euro. Czynne przez cały rok (czerwiec-wrzesień – 9.00-20:30; październik-maj – 10.00-13.30 oraz 15.30-18.30)!

Szyldu targu Mercado da Boqueria w BarcelonieSzyldu targu Mercado da Boqueria w Barcelonie

Targ Mercado da Boqueria

Żywe kraby, ryby niedawno wyłowione z morza, najświeższe owoce, słodycze, gotowe sałatki... Smaki i zapachy przenikają się na jednym z najbardziej znanych targowisk w Barcelonie – Mercado da Boqueria. To niezwykła atrakcja turystyczna! Podczas przechadzki po targu możemy przenieść się na chwilę w całkiem inne czasy.

Targ Mercado da BoqueriaTarg Mercado da Boqueria

Klimat miejsca, bogactwo towarów (głównie są to owoce, warzywa, mięso, owoce morza i ryby), uprzejmość i otwartość sprzedawców sprawiają, że warto skręcić tu z La Rambla i choć na chwilę zanurzyć się w tej niezwykłej atmosferze. Oprócz zakupów na targu Świętego Józefa (Mercat de St. Josep, inna nazwa Mercado da Boqueria) możemy nauczyć się przyrządzać owoce morza, gotować tradycyjne katalońskie potrawy czy wziąć udział w jednym z kulinarnych wydarzeń, które są tu codziennie organizowane.

Targ Mercado da BoqueriaTarg Mercado da Boqueria

Molo Rambla del Mar

Przedłużeniem La Rambla jest molo Rambla del Mar, będące świetnym miejscem na wieczorny chill-out przy butelce wyśmienitego, hiszpańskiego wina. Jeśli uda nam się zająć dobrą ławkę, będziemy cieszyć się widokiem odpływających promów.

Molo Rambla del Mar, BarcelonaMolo Rambla del Mar, Barcelona

W trakcie dnia można tu zrobić zakupy, głównie u snujących się tędy „przypadkowo” nielegalnych imigrantów handlujących podrobionymi towarami (ubrania, torebki). Jest to także miejsce pełne sklepów z ubraniami i butików. Przy molo znajduje się również duże centrum handlowe "Maremagnum". Turyście zainteresowani ichtiologią mogą odwiedzić jedną z bardzo ciekawych atrakcji miasta - barcelońskie oceanarium (L’Aquarium de Barcelona). Bilet dla dorosłych kosztuje 18 euro, dla dzieci 13,50 euro.

Porady:

  1. Jeśli wybieracie się na spacer ulicą La Rambla, koniecznie schowajcie dobrze wszystkie cenne przedmioty. To raj dla kieszonkowców!
  2. Do Kolumny Kolumba można dojechać 2 i 3 linią metra lub skorzystać z turystycznego niebieskiego autobusu. Ale najlepiej po prostu przespacerować się ulicą La Rambla.
  3. Na La Rambla znajduje się wiele knajpek i restauracji, gdzie zjemy tradycyjną hiszpańską paellę i napijemy się orzeźwiającej Sangrii. Ze względu na dużą popularność tego miejsca, ceny są dość wygórowane. Jeśli więc macie ochotę na coś do zjedzenia, lepszym pomysłem będzie zapuszczenie się w wąskie uliczki Bario Gotico, gdzie ceny są nawet o połowę niższe!
  4. La Rambla to królestwo dla różnorakich artystów: malarzy, żywych posągów - niektórzy unoszą się w powietrzu, domyślacie się jak to robią?

Żywe posągi na La Rambla w BarcelonieŻywe posągi na La Rambla w Barcelonie