Booking.com

Barcelona śladami Pabla Picasso

Wczesne lata wystawa malarstwa hiszpańskiego malarza Pabla Picassa w Muzeum Picassa w Barcelona, ​​Hiszpania

Pablo Picasso, mimo że urodził się w Maladze, sporą część życia spędził w Barcelonie. Jako młody artysta właśnie tutaj rozwijał i kształtował swój talent. Dlatego zawsze podkreślał, że jest to jego rodzinne miasto. Tu wychował się i spędził najlepsze lata życia. Tutaj wynajmował pracownie i tworzył pierwsze dzieła. Jego życzeniem było również założenie muzeum, które gromadziłoby prace z okresu barcelońskiego (okres błękitny). Barcelona to miasto Pabla Picasso!

Mieszkania, pracownie artystyczne, kawiarnie i restauracje, uniwersytet czy uliczki, które przemierzał Pablo Picasso, składają się na bardzo ciekawą trasę turystyczną. Są więc coraz częściej odwiedzane przez osoby ceniące twórczość mistrza. Nic dziwnego, gdyż w wielu z nich można poczuć obecność artysty. Przemierzając Barcelonę jego śladami fundujemy sobie pełną emocji podróż. Miasto oglądane z artystycznej perspektywy robi niezwykłe wrażenie.

Wycieczka po Barcelonie śladami Pabla Picasso:

 1. Passeig Isabel II / 4 oraz Carrer de la Reina Cristina 3

  Pierwszym punktem wycieczki śladami Pabla Picassa jest Passeig Isabel II/4. W tym miejscu przez kilka miesięcy po przeprowadzce do Barcelony, dziewięcioletni Picasso mieszkał ze swoimi rodzicami. Na Carrer de la Reina Cristina 3 z kolei mieści się mieszkanie, z którego nieco starszy już, przyszły artysta, prawie codziennie wyruszał do szkoły La Llotja (dziś: Reial Academia Catalana de Belles Arts de Sant Jordi), gdzie zgłębiał wiedzę o sztukach pięknych. Warto odwiedzić te miejsca, by zbliżyć się do otoczenia, w jakim wzrastał Picasso. To bardzo pobudza wyobraźnię!

 2. Carrer de la Merce 3, Carrer de la Plata 4 oraz Carrer de Montsio 3

  Carrer de la Merce 3 to kolejne miejsce, do którego przeprowadziła się rodzina Picasso (w 1896 r.). Stąd młody malarz wyruszał do Carrer de la Plata 4, gdzie wynajmował swoją pierwszą pracownię.

  Przy Carrer de Montsio 3 z kolei znajdowała się z kolei restauracja „Els Quatre Gats” (czyli „Cztery koty”), w której Pablo Picasso wraz z przyjaciółmi (w tym Salvadorem Dali czy Joanem Miro) spędzali wolny czas. Tu właśnie młody malarz zorganizował jedną ze swoich pierwszych wystaw. Miało to miejsce 1 lutego 1900 r. Wystawione prace – głównie rysunki (było ich ponad 150), zostały bardzo docenione przez znawców sztuki. Taka ocena sprawiła, że młody Picasso nabrał wiatru w skrzydła.

  „Els Quatre Gats” stało się na tyle ważnym dla artysty miejscem, że zaprojektował menu restauracji, które jest używane do dziś. Można je zaliczyć do jednej z najbardziej niezwykłych, artystycznych atrakcji turystycznych Barcelony. Nie codziennie ma się przecież możliwość wyboru dania z karty stworzonej przez mistrza światowej sławy!

 3. Pracownie Pabla Picasso

  Ważnym punktem na mapie Barcelony przemierzanej śladami Pabla Picasso, są jego pracownie artystyczne. Każde studio mieści się na innej ulicy, nie do wszystkich można wejść, nie wszystkie też posiadają prace twórcy, ale mimo to warto przejść się uliczkami, przy których pracownie się znajdują. Nie ma nic lepszego niż klimat przedwojennej, artystycznej Barcelony.

  Pracownie artystyczne Pabla Picasso znajdują się na starym mieście w Barcelonie, a konkretnie przy ulicach:

  • Carrer de la Plata 3
  • Carrer d'Escudellers Blancs
  • Reira de Sant Joan 17 (nieistniejąca ulica, znajdowała się w pobliżu obecnej Via Laietana)
  • Nou de la Rambla 10
  • Carrer de Comerc 28
 4. Muzeum Pabla Picassa

  W Barcelonie znajduje się największe na świecie Muzeum Pabla Picasso (jedno z czterech poświęconych tylko i wyłącznie jemu), twórcy kubizmu i jednego z najważniejszych ludzi sztuki XX wieku. Otwarte w 1963 roku, muzeum było spełnieniem życzenia artysty, aby właśnie w Barcelonie znajdowała się galeria jego twórczości z okresu, który znawcy sztuki zwą błękitnym. Picasso spędził w tym mieście najważniejsze lata swojej młodości, podczas których wykształcił się szczególny styl mistrza. Sentymentalny, szczery związek z Barceloną był na tyle silny, że przejawiał się jako motyw w dziełach Picassa nawet wówczas, gdy przyjeżdżał on tutaj jedynie kilka razy w roku.

  Muzeum Pabla Picassa mieści się przy Carrer de Montcada. Znajduje się tu 4249 prac artysty. Ekspozycje zawierają kolekcje wyrobów ceramicznych, prób malarskich, szkiców oraz obrazów. Największa część zbiorów dotyczy wczesnych lat twórczości Picassa (głównie z lat 1895-1904). Ale nie tylko. Są tu także prace z 1917 r. oraz zbiór prac pt. Las Meninas z 1957 r., dzieła z okresu surrealistycznego, a także najsłynniejszy chyba obraz – Guernica. Oprócz dzieł sztuki, jakie pozostawił po sobie artysta, atrakcją muzeum są również jego budynki i klimatyczne dziedzińce.

  Bilet wstępu do muzeum (na główną wystawę) kosztuje 11 euro. Muzeum czynne jest w godzinach od 9-19:00 (w czwartki do 21:30), od wtorku do niedzieli.

Jak dotrzeć do Muzeum Pabla Picassa z Placa Catalunya?

Muzeum znajduje się w dzielnicy La Ribera, z Placa Catalunya najłatwiej dojdziemy na piechotę. Idąc prosto ulicą La Rambla w kierunku portu, skręcamy w Carrer de Ferran. Ponownie idąc prosto mijamy Via Laietana oraz stację metra Jaume I. W ten sposób stajemy na skrzyżowaniu z ulicą Carrer Montcada. Skręcamy w prawo. Po około 50 m jesteśmy w muzeum.

Porady

 • W pierwszą niedzielę miesiąca oraz w każdą niedzielę po godzinie 15:00 wstęp do muzeum Picassa jest darmowy. Aby jednak dostać bezpłatną wejściówkę, trzeba uzbroić się w cierpliwość, wstać wcześnie rano i odczekać kilka godzin w kolejce.
 • Nawet w płatne dni przed muzeum Picassa są duże kolejki. Warto więc wcześniej zarezerwować bilet internetowo lub telefonicznie.
 • Warto wiedzieć, że na dziedziniec muzeum można wejść bez biletu.