Booking.com

Atrakcje turystyczne wzgórza Montjuic

Museu National d\'Art de Catalunya (MNAC)

Montijuic (czyli Góra Żydowska) to górujące nad Barceloną wzniesienie osiągające 173 m n. p. m. Od strony portu, Montjuic to właściwie stromy, pionowy klif, z którego można zobaczyć fantastyczny widok na Morze Śródziemne. Sam szczyt jest dość płaski, dlatego właśnie w tym miejscu znajduje się mnóstwo turystycznych atrakcji Barcelony.

Z wzgórza Montjuic widać bardziej przemysłową część barcelońskiego portuZ wzgórza Montjuic widać bardziej przemysłową część barcelońskiego portu

Jak dojechać na Montjuic z Placa Catalunya?

 1. Metro - z Placa Catalunya na Montjuic jedziemy zieloną linią metra L3 w kierunku Zona Universitaria. Wysiadamy na stacji Paral-lel i idziemy tunelem do kolejki Funicular de Montjuic.
 2. Piesza przechadzka - z Placa Catalunya to do stacji Paral-lel możemy też dojść pieszo, to jedyne 1,5 km. Przy okazji przejdziemy przez inne, ciekawe miejsce w Barcelonie – dzielnicę Raval. Po dojściu na Paral-lel kierujemy się w stronę Funicular.

Kolejka Funicular dowiezie nas do stacji kolejki linowej Teleferic de Montjuic, którą dostaniemy się do podnóża zamku (7,3 euro bilet w jedną stronę; 10,30 euro w dwie strony).

Wieża telekomunikacyjna na Montjuic, BarcelonaWieża telekomunikacyjna na Montjuic, Barcelona

Krótka historia Montjuic

Początkowo wzgórze Montjuic było siedzibą militarną. Od XVII w. znajdywały się tu fortyfikacje oraz obiekty wojskowe np. Castell de Montijuic, który istnieje do dziś. Było to również miejsce wielu historycznych, przełomowych momentów, ważnych zarówno dla Hiszpanii jak i Katalonii. Przetrzymywano tu więźniów politycznych oraz dokonywano egzekucji.

Castell de Montijuic, BarcelonaCastell de Montijuic, Barcelona

O nieszczęsnych czasach przypominają takie miejsca jak Refugio 307, czyli schrony przeciwlotnicze przeznaczone dla ludności Barcelony, cmentarze oraz Castell de Montijuic.

Gwiazda Dawida na zamku Montjuic, BarcelonaGwiazda Dawida na zamku Montjuic, Barcelona

Montjuic dzisiaj

Być może mało bajeczna historia wzgórza Montijuic sprawiła, że w XX wieku, a szczególnie w jego drugiej połowie, postanowiono przekształcać je stopniowo w miejsce o charakterze turystycznym i rozrywkowym. Przed Wystawą Światową w 1929 roku stworzono tu parki, Stadion Narodowy. W późniejszym okresie jedna z dróg na wzgórze stała się miejscem starć w wyścigach Formuły 1 (aż do tragicznego wypadku w 1975 roku). W 1992 roku na wzgórzu odbyła się lekkoatletyczna część letnich igrzysk Olimpijskich.

Poble Espanyol, Montjuic, BarcelonaPoble Espanyol, Montjuic, Barcelona

Obecnie znajduje się tu kompleks fontann Font Magica czy wioska hiszpańska (Poble Espanyol) w której odtworzono style architektoniczne Hiszpanii. Frajdę sprawia już sam wjazd na Montjuic. Można się tam dostać specjalnym pociągiem zwanym Funicular de Montjuic, który zawiezie nas do połowy trasy. Następnie przesiadamy się w kolejkę linową Teleferic de Montjuic.

Cmentarz na Montjuic, BarcelonaCmentarz na Montjuic, Barcelona

Co warto zobaczyć na wzgórzu Montjuic?

 1. Refugio 307 – słynny schron przeciwlotniczy
 2. Cementiri del Sud-Oest – cmentarz na Montijuic
 3. Palau Nacional
 4. Estadi Olimpic – Stadion Olimpijski
 5. Anella Olimpica – tzw. Pierścień Olimpijski
 6. kompleks fontann Font Magica
 7. schody od Avenida de la Reina Maria Cristina do Palau Nacional
 8. Poble Espanyol – wioska hiszpańska
 9. pawilon barceloński autorstwa Miesa van der Rohe
 10. Plaça del Marques de Foronda
 11. Castell de Montjuic – zamek znajdujący się na szczycie wzgórza
 12. Circui de Montjuic – droga na zboczu wzgórza, która do 1875 roku była torem dla wyścigów Formuły 1
 13. Wieża telekomunikacyjna autorstwa Santiago Calatravy
 14. Museu National d'Art de Catalunya (MNAC)
 15. kolejka linowa, która zawiezie nas na szczyt wzgórza
 16. Muzeum Joana Miro
 17. ogród botaniczny
 18. Muzeum Etnologiczne
 19. Olimpijsko-sportowe Muzeum Joana Antoniego Samarancha

Światło i dzwięk - Font MagicaŚwiatło i dzwięk - Font Magica

Porady:

 • Jeśli wyjdziemy ze stacji metra Paral-lel i pójdziemy ulicą Carrer Nou de la Rambla, miniemy Refugio 307. Warto poświęcić chwilę na jego zwiedzenie – trzeba jednak wcześniej zarezerwować bilet. Grupy z przewodnikiem wchodzą w godzinach: 10:30, 11:30 i 12:30, od poniedziałku do soboty. Bilet kosztuje 3,40 euro.
 • Kolejką linową warto podjechać tylko w jedną stronę, a w drodze powrotnej zrobić sobie spacer po malowniczym barcelońskim wzgórzu. Wychodząc z zamku możemy skręcić na słynny cmentarz Montjuic, a potem schodząc, podziwiać okazy barcelońskich ogrodów botanicznych, mijając Palau Sant Jordi, fundację Joan Miro, MNAC i Font Magica, dotrzeć do Placa Espanya.
 • Bilet do Castell de Montjuic kosztuje 5 euro, do budynku Fundacji Joana Miro - 11 Euro, do ogrodu botanicznego - 3,5 Euro, do Museu National d'Art de Catalunya – 8,5 Euro.

Arena de Barcelona: arena walk byków, przerobiona na centrum handlowe, Plaza Espanya, BarcelonaArena de Barcelona: arena walk byków, przerobiona na centrum handlowe, Plaza Espanya, Barcelona