Booking.com

Pablo Picasso – niezwykły talent

Guernica - Pablo PIcasso

Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Clito Ruiz y Picasso przyszedł na świat 25 października 1881 roku w Maladze. Jego rodzicami byli Jose Ruiz y Blasco oraz Maria Picasso y Lopez. Zmarł 8 kwietnia 1973 roku we francuskim Mougins.

Mały Pablo wzrastał w artystycznej atmosferze. Jego ojciec był rysownikiem i właściwie to jemu przyszły kubista zawdzięcza swoje przygotowanie oraz pierwsze warsztaty. To właśnie Jose Ruiz odkrył w swoim synu talent i dał mu możliwość rozwijania się.

Po przeprowadzce do Barcelony 1895 roku młody Picasso, poszukujący swojej drogi, uczęszcza do La Llotja, akademii sztuk pięknych. Tu wraz z przyjaciółmi przesiaduje w restauracji „Els Quatre Gats”, organizuje pierwsze wystawy, szlifuje swój talent w barcelońskich pracowniach artystycznych. Lata 1895-1901 uznane zostały za okres błękitny twórczości Picassa (np. Portret ciotki Pepy).

W 1901 roku Picasso wyjeżdża do Paryża. Tu spotyka nowych przyjaciół, dotykają go pierwsze zawody miłosne, organizuje kolejne wystawy. Tutaj samobójstwo popełnia jego przyjaciel – Casagemas, dla którego artysta maluje obrazy pt. Śmierć Casemegasa oraz Pogrzeb Casemegasa. W Paryżu urok rzucają na niego nowe muzy – sztuka afrykańska i iberyjska, a efekty tych zauroczeń nazwane zostały okresem różowym i były wyrazem kubistycznej drogi artysty (np. Panny z Avignon, Dziewczyna na kuli, Kuglarze, Rodzina arlekina, Toaleta).

W kolejnych latach Picasso staje się coraz bardziej sławny. Jeździ po świecie, zaczyna angażować się politycznie. Po namalowania sławnego obrazu pt. Guernica, krystalizują się poglądy artysty, który przyłącza się w 1944 roku do Francuskiej Partii Komunistycznej i zaczyna działać po stronie ruchów pokojowych.

Klasycyzm, kubizm, surrealizm, impresjonizm, konceptualizm – twórczości Pabla Picassa nie da się łatwo sklasyfikować. Jego rozległe zainteresowania i niezwykła płodność artystyczna sprawiły, że pozostawił po sobie mnóstwo wiekopomnych, bezcennych dzieł sztuki. Dziś w Barcelonie znajduje się Muzeum Pabla Picasso, jego prace można oglądać także w najsławniejszych muzeach na świecie – Paryżu, Berlinie czy Londynie.

Picasso miał czwórkę dzieci: Paul (z Olgą Koklową), Maria-Concepcion (z Marią Teresą Walter), Claude i Paloma (z Francoise Gilot).

Dom Pablo Picasso w MaladzeDom Pablo Picasso w Maladze