Booking.com

7 najlepszych plaż w Barcelonie i okolicy

Plaża Barceloneta

Plaże w Barcelonie to miejsce wypoczynku zarówno dla turystów, jak i miejscowych. Jest ich tak wiele, że czasem trudno zdecydować się, którą wybrać. Dlatego wybrałem 7 najlepszych plaż, które według mnie warto odwiedzić.

Jak dojechać na plaże w Barcelonie z Placa Catalunya?

 • Opcja 1: Piechotą

  Z Placa Catalunya do plaży Barceloneta możemy dojść na piechotę. Wystarczy, że idąc La Rambla skierujemy się w stronę morza. Przy pomniku Columba skręcimy w lewo i pójdziemy dalej wzdłuż portu. Przy pierwszej okazji skręcamy w prawo. Następnie podążamy trasą wzdłuż molo portu w Barceloneta, lub zapuszczamy się w wąskie uliczki tej dzielnicy (tę opcję polecam szczególnie!). Po około 10 minutach spaceru będziemy na plaży.

 • Opcja 2: Metrem

  Na Placa Catalunya wsiadamy w czerwoną linię L1 w kierunku Fondo, przejeżdżamy tylko jeden przystanek do stacji Urquinaona, gdzie przesiadamy się w pomarańczową linię L4, jadącą w kierunku La Sagrera. Wysiadając na kolejnych stacjach dotrzemy do plaż: Barceloneta (stacja o tej samej nazwie), Ciutadella/Villa Olimpica (plaża dla miłośników pubów, klubów i dyskotek), Bogatell oraz Llacuna. W każdym przypadku dotarcie do plaży od stacji metra ok. 10 min.

Deptak wzdłuż plaży Barceloneta, BarcelonaDeptak wzdłuż plaży Barceloneta, Barcelona

Jak dojechać na plaże za Barceloną?

Aby dojechać na plaże położone w okolicach Barcelony, na Placa Catalunya wsiadamy w pociąg linii R1 w kierunku Mataro. Pociągi odjeżdżają stąd dość często, bo co ok. 15 min. Podróż zajmuje ok. 25 min. Jedziemy pociągiem podmiejskim, którego trasa wiedzie cały czas wzdłuż wybrzeża, możemy więc wysiąść na właściwie dowolnej stacji i pójść na plażę, która nam akurat odpowiada.

Rzeźby z piasku na plaży BarcelonetaRzeźby z piasku na plaży Barceloneta

7 najlepszych plaż w Barcelonie i okolicy:

 1. Barceloneta

  Barceloneta to najbardziej znana i najczęściej okupowana przez turystów plaża Barcelony. Znajduje się w dzielnicy Barceloneta, czyli dość blisko centrum miasta. Można tu dobrze zjeść (szczególnie godne polecania się owoce morza) oraz uprawiać sporty wodne. Niestety plaża często jest na tyle zatłoczona, że ciężko znaleźć wolne miejsce. Poza tym wielu turystów odstraszają „atrakcje” w postaci kiczowatych straganów i poprzebieranych sprzedawców.

  Bardzo ciekawą inicjatywą władz Barcelony jest znajdujący się na plaży tzw. Beach Centre, gdzie można uzyskać informacje na temat miejsc strzeżonych przez ratowników czy symboliki flag wodnych. Poza tym na miejscu znajdziemy bibliotekę, która wypożycza książki do czytania na plaży.

  Warto wiedzieć, że każdego roku, 23 czerwca na plaży odbywa się święto zwane Diada de Sant Jordi. Zjadane jest wówczas tradycyjne ciasto – Coca de Sant Joan, a w nocy widzowie mogą podziwiać pokaz fajerwerków.

 2. Bogatell

  Bogatell to plaża, która potrafi skusić czystością i spokojem (w przeciwieństwie do Barcelonety). Położona jest w dzielnicy Sant Marti-Poblenou. Są tu stoły do ping-ponga i siatka do piłki plażowej. Sama plaża nie jest duża, to ok. 600 m wzdłuż wybrzeża. Jedynym jej minusem jest fakt, że znajduje się ona ok. 20 min. pieszej drogi od stacji metra Bogatell.

 3. Nova Icaria

  Nova Icaria to plaża dość tłumnie wybierana przez młodzież. Znajduje się w centrum, w dzielnicy Sant Marti, jej długość to ok. 400 m. Nad plażą górują dwa wieżowce - Torre Mapfre i Hotel Arts. Za dnia kąpielisko to odwiedzają głównie turyści i rodziny z dziećmi. Plaża przystosowana jest również dla osób niepełnosprawnych. Wieczorami natomiast sporo tu imprezowiczów, odwiedzających kluby nocne, bary, puby i restauracje.

 4. Ocata

  Ocata leży około 30 min. drogi pociągiem od Barcelony. Aby tam dojechać, należy wybrać trasę z Placa Catalunya, którą opisałem na początku. Warto się tam wybrać, jeśli szukamy odpoczynku od turystycznego zgiełku. Złoty piasek oraz spokój panujący na plaży to coś, co z pewnością wyróżnia ją spośród innych podobnych miejsc w okolicach miasta.

 5. Castelldefels

  Castelldefels to plaża oddalona na południe od centrum Barcelony o ok. 20-30 minut drogi samochodem lub pociągiem. Długa na 5 km, nie przyciąga zbyt wielu pragnących wrażeń turystów. Można więc cieszyć się tutaj czystością piasku oraz ogromną przestrzenią. Idealna na romantyczne spacery!

  Niedaleko Castelldefels znajduje się inna plaża – Gaffar (ok. 5 min. drogi pociągiem). To kolejne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego miasta, choć – paradoksalnie - więcej tu turystów niż na Castelldefels.

 6. Mar Bella i Nova Mar Bella

  Plaża Mar Bella leży w dzielnicy Sant Marti-Poblenou. 500 m tego kąpieliska jest niejako „podzielone” na część dla rodzin z dziećmi (Nova Mar Bella) oraz część dla nudystów. Obyczajowa swoboda miejsca sprawia, że pojawiają się tu także osoby homoseksualne. Na plaży Mar Bella można grać w siatkę, jest tu skatepark, szatnie oraz prysznice. Dodatkowo w pobliżu falochronu zwanego Bac de Roda turyści mogą znaleźć bibliotekę oraz plac zabaw dla dzieci.

  Nova Mar Bella to plaża oddzielona od Mar Bella linią naznaczoną wzdłuż falochronu Bac de Roda. Oddalona od miasta, jest spokojna i mało turystyczna. Najczęściej przychodzą tu rodziny z dziećmi. To miejsce idealne dla osób niepełnosprawnych. Plaża Nova Mar Bella umożliwia dostęp do dźwigów oraz krzeseł elektrycznych, które mogą poruszać się po piasku.

 7. Llacuna

  Llacuna to dość kameralna plaża. Nie jest tak zatłoczona jak inne kąpieliska w Barcelonie i okolicach. Idąc tu mijamy ciekawy cmentarz Cementerid de l’Est. Na miejscu można połączyć się z darmowym wifi. Dodatkowo polecam pieszy powrót. Droga prowadzi wzdłuż wybrzeża aż do samego centrum miasta i nie zajmuje więcej niż 1,5 godziny.

Plaża w SitgesPlaża w Sitges

Porady

 • Najłatwiej dotrzeć na plaże miejskie, które zaczynają się już w dzielnicy Barceloneta i ciągną dalej na wschód, aż za Barcelonę. Prawdą jest, że nie są najczystsze i często bywają zatłoczone, lecz są dobrze skomunikowane zresztą miasta. Można do nich dotrzeć na piechotę, metrem czy na rowerze.
 • Jeżeli wybieramy się na plażę w mieście, warto przejść chociaż kawałek dalej, gdyż odchodząc od centrum znajdziemy się w miejscach czystszych i mniej zatłoczonych.
 • Podobno rodowici barcelończycy chodzą tylko na plaże miejskie w ostateczności, a na weekendowy odpoczynek wybierają plaże w okolicy Mataro lub odwiedzają okoliczne miasteczka (np. Sitges).
 • Plaże w mieście nie są złe – jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na odpoczynek, nie zawiedziemy się takim wyborem!
 • Plaże poza miastem są czystsze, mniej tłoczne i bardziej kameralne niż w centrum. To opcja dla tych,którzy mają więcej czasu na zwiedzanie Barcelony.

Koloseum w TarragonieKoloseum w Tarragonie