Booking.com

Tibidabo

Jezus na szczycie kościoła Najświętszego Serca na TIbidabo, Barcelona

Tibidabo to najwyższe wzgórze, jakie znajduje się w okolicach Barcelony. Z wysokości 512 m. n. p. m. możemy podziwiać stąd panoramę na całe miasto. Zobaczymy także morze, a przy dobrej pogodzie nawet Pireneje.

Panorama Barcelony z TibidaboPanorama Barcelony z Tibidabo

Z Placa de Catalunya najszybciej dotrzemy tu autobusem T2, zwanym Tibibus (T2A), który wjeżdża aż na sam szczyt góry, do parku rozrywki. Jeśli jednak interesujemy się historią Barcelony, a dodatkowo czytaliśmy książkę C. R. Zafona pt. Cień wiatru, warto wybrać inną drogę:

 1. Na Placa de Catalunya wsiadamy w brązową linię metra L7 i jedziemy aż do ostatniej stacji - Avinguda Tibidabo.
 2. Po wyjściu ze stacji musimy ustawiamy się w kolejce do starego, niebieskiego tramwaju (4,2 euro), którym dojedziemy do kolejki (Funicular, 4,1 euro – w przypadku, gdy kupujemy od razu bilet do parku rozrywki, w przeciwnym wypadku 7,70 zapłacimy euro). Ta z kolei dowiezie nas już na szczyt wzgórza.

Willa na Avinguda del Tibidabo, BarcelonaWilla na Avinguda del Tibidabo, Barcelona

Krótka historia Tibidabo

Nazwa Tibidabo nawiązuje do biblijnej opowieści, która opowiada o tym, jak szatan proponował Jezusowi wszystkie królestwa na ziemi w zamian za złamanie przysięgi danej Bogu. Tibi dabo oznacza dosłownie „tobie dam”. Wzgórze Tibidabo cieszy się ogromną popularnością wśród turystów oraz samych mieszkańców Barcelony. Bywało też motywem literackim, jak np. w powieści Cień wiatru Carlosa Ruiz Zafona.

Główne atrakcje Tibidabo to:

 1. Temple de Sagrat Cor (kościół Najświętszego Serca)

  Kościół Najświętszego Serca znajdujący się na Tibidabo zwieńczony jest charakterystyczną postacią Jezusa z rozpostartymi ramionami. Do złudzenia przypomina posąg z Rio de Janeiro. Świątynię widać z każdej części miasta, także nocą. Ciekawostką jest symbolika zawarta w architekturze kościoła. Ciemny kamień wypełniający jedną z krypt nawiązuje do biblijnych wyobrażeń piekła. Sama świątynia, która jest biała, to obraz nieba. Na tarasie widokowym z kolei można spotkać dwunastu apostołów.

  Kościół Najświętszego Serca - Temple de Sagrat CorKościół Najświętszego Serca - Temple de Sagrat Cor

 2. Wieża telewizyjna (Torre del Collserola)

  Wieża telewizyjna to kolejna atrakcja Tibidabo. Głównie dlatego, że na jej szczyt można wjechać windą, skąd z kolei roztacza się przed nami widok na przepiękną panoramę Barcelony. Cena biletu – 5 euro.

  Wieża telewizyjna (Torre del Collserola), Tibidabo, BarcelonaWieża telewizyjna (Torre del Collserola), Tibidabo, Barcelona

 3. Tramvia Blau - Zabytkowy tramwaj

  Z pewnością jedną z atrakcji Tibidabo są zabytkowe tramwaje. Dzięki jednemu z nich – Tramvia Blau – turyści mają okazję zobaczyć modernistyczne budynki, jakie znajdują się u stóp góry. Funicular del Tibidabo to następny zabytkowy środek transportu. Ta kolejka szynowa, oddana do użytku w 1901 roku, zawiezie nas na sam szczyt!

  Tramvia Blau - Niebieski tramwaj na Tibidabo, BarcelonaTramvia Blau - Niebieski tramwaj na Tibidabo, Barcelona

 4. Park rozrywki z wesołym miasteczkiem

  Dostępny od 1901 roku park rozrywki na wzgórzu Tibidabo jest obecnie jednym z najstarszych tego typu miejsc na świecie. Stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tej części Barcelony. Znajdują się tu zarówno stare, nowsze, jak i całkiem nowoczesne konstrukcje – rollercoastery, koło widokowe czy karuzele. Park dzieli się na poziomy, a najwyższy z nich – Cami del cel – zawiera najstarsze, zabytkowe już atrakcje wesołego miasteczka. Jest tu również Muzeum Automatów przechowujące ponad 40 różnych egzemplarzy tych maszyn. Bilet wstępu kosztuje tu 25 euro.

  Wesołe miasteczko na Tibidabo w BarcelonieWesołe miasteczko na Tibidabo w Barcelonie

Porady

 • Niebieski tramwaj kursuje w godzinach od 10:00 do 19:30 (w zimę tylko do godziny 18:00!). Poza sezonem (23 czerwca - 11 września) jedynie w weekendy i święta.
 • Jeśli lubimy spacery, warto kupić bilet tylko w jedną stronę, dzięki czemu dostaniemy się na szczyt. Drogę powrotną można wówczas odbyć pieszo. To dobry sposób na dokładne zwiedzanie willowej dzielnicy Barcelony.
 • Na Tibidabo możemy wjechać na taras widokowy kościoła – panorama i widoki są niezapomniane, a koszt to tylko 2,5 euro. Wejście do świątyni jest bezpłatne, a do samego kościoła można wjechać windą.

Taras widokowy w kościele Najświętszego Serca (Temple de Sagrat Cor) TibidaboTaras widokowy w kościele Najświętszego Serca (Temple de Sagrat Cor) Tibidabo