Jedziemy samochodem na wakacje!

Zegary w BMW Z3

Podróż własnym samochodem na wakacje może być ciekawym przeżyciem – zupełnie innym od lotu samolotem z jednym tylko bagażem. Jadąc autem nie musimy się przecież ograniczać – możemy zabrać ze sobą wszystko co na co mamy ochotę. Sprzęt do nurkowania, grill, rowery, a może nawet łódka? Jeśli uważamy, że mogą się przydać na miejscu i gabaryty samochodu na to pozwalają – jadą z nami.

Wymarzone wakacje mogą jednak szybko zmienić się w koszmiar jeśli nasz samochód w drodze odmówi posłuszeństwa. Co zrobić, aby zminimalizować to ryzyko? Przeczytaj nasz poradnik!

  1. Solidny przegląd najważniejszych podzespołów

    Jeśli wybierasz się w daleką podróż po Europie to najważniejsza rzecz jaką musisz zrobić. Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów w serwisie ustrzeże nas przed wieloma problemami w trasie. Niech profesjonaliści sprawdzą stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców i układu chłodzenia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, a planujemy długą trasę – wymieńmy go przed wyjazdem, jeśli akumulator dokonuje żywota – lepiej wymienić go teraz niż kupować na szybko dowolny akumulator w obcym kraju.

  2. Sprawdź termin ważności przeglądu technicznego i ubezpiecznia OC

    Brak ważnego przeglądu czy ubezpiecznia OC może skutecznie uniemożliwić kontynuowanie podróży, a także narazić nas na wiele nieprzyjemności w razie zdarzenia losowego na drodze. Przed wyjazdem dokładnie sprawdźmy czy przegląd techniczny i ubezpiecznie OC będą ważne przez cały planowany okres podróży.

  3. Zielona karta

    Polskie ubezpiecznie OC ważne jest na terenie całej Unii Europejskiej, jeśli jednak wybieramy się poza granicę Państw członkowskich musimy wykupić zieloną kartę. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje zieloną kartę gratis do wykupionego ubezpieczenia OC, musimy tylko udać się do najbliższej placówki ubezpieczyciela lub zadzownić na infolinię, aby otrzymać dodatkowy dokument.

    Zielona karta jest ważna na terenie Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Tunezji, Iranu, Turcji, Izraela oraz Ukrainy.

  4. Sprawdź czy masz komplet wyposażenia dodatkowego

    Czy każdy z Was co roku sprawdza legalizację gaśnicy samochodowej? Założę się, że nie. Przed wyjazdem warto to zrobić i uniknąć zbędnych dyskusji z policjantem obcej narodowości.

  5. Sprawdź przepisy i limity prędkości obowiązujące w danym kraju

    Ograniczenia prędkości w krajach Unii Europejskiej mogą różnić się od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w krajach, które planujemy odwiedzić. Różnice mogą dotyczyć także obowiązkowego wyposażenia samochodu, np. kamizelki odblaskowej. W naszym kraju jest to nadal wyposażenie nieobowiązkowe, a wiele państw wprowadziło taki obowiązek i skrupulatnie go egzekwuje. Kamizelka odblaskowa to wyposażenie obowiązkowe w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy. Zaopatrzmy się w kamizelkę odblaskową niezależnie od tego czy wyjeżdzamy za granicę czy nie – przyda się także na naszych drogach.

  6. Zabierz komplet podstawowych narzędzi i linkę holowniczą

    Samochodowy zestaw narzędzi BMW Z3Samochodowy zestaw narzędzi BMW Z3

    Możemy mieć dwie lewe ręce do majsterkowania przy samochodzie, ale komplet podstawowych narzędzi może się przydać w sytuacji kryzysowej i pozwoli nam uniknąć zbędnych kosztów. Nie ma nic gorszego niż prosta usterka w trasie, którą bez problemu moglibyśmy sami usunąć, gdybyśmy tylko zabrali ze sobą zwykły śrubokręt! Linka holownicza przyda się, gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa, a inny użytkownik drogi zaoferuje swoją pomoc i zaholuje nas do najbliższego warsztatu lub stacji benzynowej.

  7. Sprawdź powietrze w kole zapasowym

    Ta z pozoru błaha usterka może zatrzymać nas na poboczu na wiele godzin. Przed wyjazdem sprawdź stan swojego koła zapasowego. Dla pewności możesz zabrać ze sobą mały kompresor i/lub zestaw naprawczy do przebitego koła samochodowego.

  8. Zaktualizuj mapy w nawigacji samochodowej

    Jeśli korzystamy z nawigacji samochodowej sprawdźmy czy jej producent nie udostępnia nowszej wersji map niż aktualnie zainstalowane w naszym urządzeniu – często bezpłatna aktualizacja pozwoli nam wykorzystać nowowybudowane autostrady i ominąć remontowane odcinki dróg.

  9. Poczytaj fora odpowiednie dla marki i modelu Twojego samochodu

    Na forach odszukaj wątki informujące jakie elementy najczęściej psują się w Twoim modelu samochodu. Może warto kupić kilka części przed wyjazdem i wozić je w bagażniku? Taki zestaw naprawczy popularny był za czasów PRL, ale i dzisiaj może się przydać – brak części w serwisie za granicą może nas zmusić nawet do kilkudniowego postoju.

  10. Przeanalizuj planowaną trasę

    Nawigacja samochodowa nie zwalnia nas przed zaplanowaniem trasy całego wyjazdu. Poświęć kilka godzin na sprawdzenie jakimi drogami i przez jakie kraje wiedzie najlepsza trasa. A może, jeśli nam się nie spieszy, warto wybrać bardziej malowniczą trasę, wzdłuż której będzie też co zobaczyć? Jeśli Twój samochód zasilany jest paliwem LPG warto sprawdzić czy i w których miejscach naszej trasy, znajdują się stacje autogazu. Planowanie trasy przed wyjazdem to obowiązkowy element każdego wyjazdu samochodem w dłuższą podróż.

  11. Dodatkowe ubezpieczenie Assistance

    Nawet jeśli jesteśmy pewni technicznej sprawności naszego samochodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w razie usterki mechanicznej zapewni nam darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę czy nawet samochód zastępczy. W zależności od wariantu ubezpieczenie jest ważne w tylko kraju lub na terenie całej Unii Europejskiej. Ubezpieczenia tego typu oferuje np. mbank, a koszt zaczyna się od zaledwie 7zł miesięcznie, w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia.