Szukanie tanich biletów lotniczych nie musi być trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby wyszukać lotniczą okazję. Gotowi? Zapnijcie pasy – zaczynamy:
-
Promocje linii lotniczych
To pierwsza i najważniejsza zasada poszukiwacza lotniczych okazji. Metod poszukiwania jest wiele. Najprostsza i najbardziej efektywna: zapiszmy się na newslettery znanych linii lotniczych (Lufthansa, Emirates, Qatar Airways, Wizzair, Ryanair). Jako pierwsi dostaniemy informacje o najnowszych promocjach, a co za tym idzie będziemy mogli wybrać termin z dużej puli biletów.
-
Media społecznościowe
W dzisiejszych czasach nie można lekceważyć ich siły. Jeśli jesteśmy stałymi bywalcami Facebooka czy Google Plusa zapiszmy się na fanpage jednej (a najlepiej kilku) stron wyszukujących tanie połączenia lotnicze – kilka razy dziennie dostaniemy propozycje połączeń, często unikatowych, wyszukanych przez społeczność zebraną wokół takiej strony.
-
Nie zawsze tanie linie lotnicze są najtańsze
Nie zawsze kupując lot tanimi liniami lotniczymi uda nam się zaoszczędzić. Czemu tak się dzieje? Po pierwsze jeśli chcemy kupić bilety z niedużym wyprzedzeniem cena może być porównywalna do lotu tradycyjnymi liniami. Po drugie nawet kupując bilet znacznie wcześniej musimy brać pod uwagę fakt, iż często możemy być zmuszeni do wykupienia opcji dodatkowych np. pełnowymiarowego bagażu, którego koszt może nawet przekroczyć cenę jaką zapłaciliśmy za sam przelot. Kupując bilet weźmy też pod uwagę odległość jaka dzieli lotniska od miasta przylotu/wylotu. Tanie linie często latają na lotniska położone nawet ponad 100km za miastem, a dojazd do miasta może kosztować nawet ponad 20 Euro w jedną stronę.
-
Planujmy wakacje z wyprzedzeniem
Jeśli o letnim urlopie pomyślimy już w zimę mamy szansę kupić bilet lotniczy w szczególnie niskiej cenie. Linie lotnicze zazwyczaj oferują promocje na przeloty w dość odległych terminach (np. bilety w Szalonej Środzie LOTu w grudniu obejmują często loty od kwietnia do czerwca następnego roku). Im bliżej terminu wylotu tym coraz więcej biletów wyprzedanych i cena wzrasta, dlatego też trudniej o lotniczą okazję. Kupując bilet lotniczy kilka miesięcy wcześniej rozkładamy też koszt naszego wyjazdu i mamy szansę poinformować o nim wcześniej pracodawcę - możemy liczyć na niemal pewną zgodę na otrzymanie urlopu!
-
Szukajmy taniej oferty, a nie biletu do z góry określonej destynacji
Nie zawsze jest to możliwe, lecz jeśli planujemy wakacje to nie nastawiajmy się na lot w ściśle określone miejsce! Jeśli chcemy lecieć np. na Kubę, możemy długo czekać na lotniczą okazję i nie trafić jej przez długi czas. Jeśli jednak poszukiwania biletu zawęzimy nie do określonego miasta czy kraju, a do rejonu świata, mamy większą szansę na szybsze znalezienie ciekawej oferty. Jeśli pierwszy raz lecimy do Azji nie musimy przecież wybierać zatłoczonej turystycznie Tajlandii – po pobycie w Malezji też będziemy mieli co opowiadać znajomym, a wcale nie będzie mniej egzotycznie!
-
Sprawdźmy czy nie ma tańszych biletów z okolicznych miast
Jeżeli możemy w prosty, tani i szybki sposób dojechać do innego miasta w którym jest lotnisko, a oferowane ceny są znacznie niższe niż w naszym – rozważmy też taką możliwość. Weźmy jednak pod uwagę, że dojazd do lotniska też kosztuje, a wracając z wakacji może nam się zwyczajnie nie chcieć spędzać kolejnych kilku godzin w autokarze i będziemy żałować, że zaoszczędziliśmy kilkadziesiąt złotyc, tracąc przy tym wiele na komforcie.
-
Zbierajmy punkty w programach partnerskich linii lotniczych
Nie jest to regułą, lecz większość linii lotniczych prowadzi programy partnerskie w których zbieramy punkty za każdy przelot. Najpopularniejsze z nich to Miles&More grupy Star Alliance (Lufthansa, Swiss, LOT, Austrian, SAS), Flying BLUE (KLM), Emirates Skywards (Emirates) czy Privilege Club linii Qatar Airways. Ilość zbieranych punktów nie jest kosmiczna, lecz już nawet po kilku lotach uda nam się zebrać wystarczającą ilość uprawniającą nas np. do tańszego wypożyczenia samochodu za granicą czy rezerwacji hotelu. W przypadku wydawania mil premiowych także najlepiej czaić się na okazję!
-
Wyszukiwarki połączeń lotniczych
Jeśli chcemy szybko znaleźć połączenie lotnicze między dwoma miastami, możemy skorzystać z jednej z wyszukiwarek tanich połączeń lotniczych np. tripsta.pl czy skyscanner.pl. Wyszukiwarki gromadzą ofertę z niemalże wszystkich linii lotniczych na świecie i ułożą nam trasę w ten sposób, abyśmy zapłacili jak najmniej. Z naszych obserwacji wynika też, że zdarza się, że wyszukiwane ceny są niższe niż te, które znajdziemy bezpośrednio na stronie linii lotniczej (wyszukiwarka jako odbiorca hurtyowy może mieć duże rabaty). Często jednak za rezerwację biletu poprzez wyszukiwarkę połączeń będziemy musieli zapłacić dodatkową opłatę manipulacyjną.
-
Wytrwałość
Jeśli nie możemy trafić na interesującą nas ofertę – nie zniechęcajmy się! Cierpliwość popłaca i w końcu uda nam się wypatrzeć wymarzony kierunek w promocyjnej cenie.