Jak odblokować zatkane uszy w trakcie i po podróży samolotem?

Ludzkie ucho

Zatkane uszy to dość częsta dolegliwość, z jaką spotykają się osoby podróżujące samolotem. Najczęściej zablokowanie następuje podczas lądowania, co spowodowane jest dużą zmianą ciśnienia. Wtedy to do ucha dostaje się spora ilość wtłaczanego powietrza, które uciska na trąbkę Eustachiusza. W ten sposób zwęża ją uniemożliwiając wydostanie się powietrza na zewnątrz. Czujemy wtedy ogromny dyskomfort, mamy wrażenie, że źle słyszymy, czasem nawet odczuwamy ból. Jak sobie z tym poradzić? Na szczęście jest kilka sposobów!

Sposoby na zablokowane uszy po podróży samolotem:

  1. Żucie gumy, ssanie cukierka, picie wody, ziewanie

    Poruszanie szczęką rozluźnia szczelinę ucha i sprawia, że zgromadzone tam powietrze może bez większych przeszkód wydostać się z uszu. Warto pamiętać, by podczas lądowania usiąść prosto – dzięki temu nie zakrztusimy się i ułatwimy odpływ powietrza. To dobry i niezwykle prosty sposób na zatkanie ucha!

  2. Czyszczenie nosa podczas lotu

    Bardzo często powodem zatkania uszu podczas podróży samolotem jest katar lub chore zatoki. Wydzielina, jaka tworzy się z powodu tych dolegliwości przeszkadza w wyrównaniu ciśnienia. Czujemy wówczas dyskomfort a czasem nawet ból. Warto więc podczas lotu, a szczególnie w trakcie lądowania, czyścić nos. Najlepiej każdą dziurkę z osobna.

  3. Wielokrotne połykanie śliny

    Połykanie śliny podczas lądowania niweluje poziom ciśnienia w uszach. Dzięki temu nie będziemy odczuwali nieprzyjemności związanych z ich zatkaniem. Metoda ta jest na tyle przyjemna, że nie wymaga od nas żadnych wcześniejszych przygotowań.

  4. Zatkanie nosa i wypychanie powietrza

    Niektórzy, aby nie dopuścić do zatkania uszu w samolocie, zatykają nos i próbują przez niego wypchnąć powietrze. Metoda jest również skuteczna po locie lub w innych przypadkach zatkania uszu np. po kąpieli w morzu.

  5. Preparat przeciw obrzękom błon śluzowych

    Jeśli obawiasz się zatkania uszu podczas lotu, możesz przed startem samolotu zażyć preparat zabezpieczający przez obrzękiem błon śluzowych. Na rynku dostępne są leki tj. Disophrol, Claritina Activ czy Cirrus.

UWAGA! Jeśli żadna z powyższych metod odblokowania uszu nie działa, a uczucie zatkania nie ustępuje przez kolejne 3-5 godzin, warto skontaktować się z lekarzem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz słuch nie został uszkodzony.

Tymczasem – udanych podróży!