Poradnik dla oszczędnych, czyli jak spakować się w torbę podręczną

Jak spakować się w bagaż podręczny - Photo credit: Foter.com Photo credit: Foter.com

Tanie bilety lotnicze dały wielu osobom szansę na odbywanie podróży poza granice własnego kraju. Czasem okazuje się jednak, że podana cena przelotu nie obejmuje bagażu rejestrowanego, miejscówki (co bywa szczególnie kłopotliwe dla rodzin z dziećmi) czy transportu z i na lotnisko, a koszt ich wykupienia nieco podnosi wyjściową cenę biletu. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Wam się zrezygnować z tego powodu z podróży, to powinniście się przekonać, że kupowanie najdroższej z dodatkowych opcji wcale nie jest konieczne. Mowa o bagażu rejestrowanym, który z powodzeniem można zastąpić podręcznym. Pozostaje tylko pytanie: jak zmieścić się ze wszystkim w małej torbie?

Sposób pakowania ubrań

W internecie aż roi się od filmików, w których vlogerzy pokazują jak składać ubrania, by było to jak najbardziej ekonomiczne. Pośród tych porad dominuje ta, by rzeczy zwijać w rulony i układać ciasno koło siebie. Dzięki temu w walizce nie będzie żadnych niewykorzystanych przestrzeni, co w przypadku bagażu podręcznego jest niezwykle istotne. Bieliznę najlepiej umieścić w woreczku, co pozwoli dostosować jego zawartość do wolnego miejsca w torbie. Każdy pensjonat, hotel czy wynajmowany pokój zwykle zapewnia swoim gościom ręczniki, więc możecie ich nie zabierać, oszczędzając jeszcze więcej miejsca. Dno walizki jest z kolei idealnym miejscem na buty. Każdą parę najlepiej zapakować do osobnej torebki plastikowej, pamiętając przy tym, żeby nie brać ich zbyt wiele.

Kosmetyki

Płyny w bagażu podręcznym nie mogą przekraczać pojemności 1l. Należy umieścić je w przezroczystych kosmetyczkach, które można zakupić niemal w każdej drogerii i na lotnisku. Z uwagi na to, że trzeba pokazać ich zawartość przy kontroli na bramce bezpieczeństwa, powinny znajdować się na samym wierzchu. Warto też zwrócić uwagę na kształt opakowań, w których umieszczono kosmetyki. Zaokrąglone buteleczki mogą zajmować więcej miejsca niż te o spłaszczonej powierzchni, które swobodnie umieścicie obok siebie i nie będziecie mieć problemów z domknięciem kosmetyczki. Najlepiej jednak kolekcjonować próbki kosmetyków załączane do zakupów lub czasopism - to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, z którym z pewnością nie przekroczycie dozwolonego limitu pojemności.

Dodatkowe ograniczenia

Należy pamiętać, że w bagażu podręcznym nie wolno mieć wszystkiego. Przede wszystkim na pokład samolotu zakazane jest wnoszenie przedmiotów o ostrym zakończeniu. Nożyczki, korkociąg czy podręczny scyzoryk to rzeczy, z którymi z pewnością nie przejdziecie przez bramkę bezpieczeństwa. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do swojego bagażu, to rozwiejecie je wchodząc na stronę przewoźnika, z którym lecicie. Pamiętajcie jednak, że wiele rzeczy można kupić w lokalnych sklepach za niewielkie pieniądze.

Nic nie leci puste

Ostatnia zasada dotyczy tego, by nie przewozić w bagażu podręcznym nic pustego. Począwszy od butów, w które warto schować np. skarpetki, na pojemnikach do żywności kończąc. To ważne przede wszystkim dlatego, że bagaże podręczne muszą mieć określone wymiary (najlepiej sprawdzić je na stronie internetowej danego przewoźnika). Sprytne zagospodarowanie miejsca w walizce pozwoli zachować w niej względny porządek i spakować wszystkie niezbędne rzeczy, niezależnie od długości urlopu.

Wielbiciele podróży doskonale wiedzą, że niedrogie przeloty w ciekawe miejsca można kupić o każdej porze roku. Są jednak świadomi dodatkowych kosztów, które nierzadko pojawiają się w tego rodzaju ofertach i dlatego znaleźli skuteczne patenty, pozwalające im spakować się w torbę podręczną - warto opanować tę sztukę i częściej korzystać z tanich ofert lotniczych.