Mały i duży bagaż podręczny w Wizzair

Mały i duży bagaż podręczny w Wizzair

Wprowadzenie małego bagażu podręcznego w Wizzairze wstrząsnęło rynkiem tanich linii lotniczych. Wielu, stałych klientów tych linii przeszło do konkurencyjnego Ryanaira, powszechnie uważanego za przewoźnika trochę niższej klasy. Nie bez powodu. Wymiary standardowego bagażu podręcznego zostały zmniejszone z 56x45x25cm do tylko 42x32x25cm! Jeśli pakujemy się w kilkudniową podróż tylko do bagażu podręcznego jest to już różnica znaczna.

Ile kosztuje duży bagaż podręczny w Wizzair

W zależności od pory roku oraz dystansu jaki pokonamy dopłata do dużego bagażu podręcznego wynosi od 42 do 78zł - jeśli zdecydujemy się na zakup już przy rezerwacji biletu lotniczego lub aż 168zł, gdy wykupimy dodatkowy bagaż na lotnisku. Jest to koszt, który nierzadko jest niewiele niższy od znacznie większego bagażu rejestrowanego i znacznie podnosi cenę naszej podróży.

Trzeba pamietać, że wszystkie wyżej wymienione ceny obowiązują za odcinek podróży, a nie za podróż w obie strony.

Czy warto dopłacać do dużego bagażu podręcznego?

Latając Wizzairem zabieram ze sobą tylko bagaż podręczny i wielokrotnie zastanawiałem się czy dopłacać do dużego bagażu. Zawsze decydowałem się zaryzykować i jak do tej pory tego nie żałuję!

Z moich doświadczeń wynika, że obsługa lotniskowa szuka raczej pasażerów, którzy próbują wejść na pokład z bagażem, który powinien zostać nadany do luku bagażowego (duże, twarde walizki), a osoby, z mniejszymi torbami (plecakami) puszczane są bez przeszkód. Podróżuję z popularnym plecakiem Cabin Max (ma maksymalne wymiary dużego bagażu podręcznego: 55x40x20cm), często wypchanym po brzegi.

Trzeba jednak zachować pewien umiar - jeśli będziemy podróżować z twardą walizką, która zwróci uwagę personelu lotniczego, możemy być narażeni na konieczność dokonania dopłaty. Miękki, lekki i niepozorny plecak jest doskonałym sposobem na uniknięcie opłaty!

Podróż z małym bagażem podręcznym sprawdziła się do tej pory na następujących lotniskach:

  • Bruksela-Charleroi
  • Budapeszt
  • Malaga
  • Oslo Sandefjord Torp
  • Stavanger
  • Sztokholm-Skavsta
  • Warszawa

Jakie są Wasze doświadczenia? Czy Wam również udało się uniknąć opłaty za duży bagaż podręczny?