Booking.com

Przepis na Palermo

Monte Pellegrino widziany ze starego portu w Palermo

Mafia i pomarańcze - te oczywiste skojarzenia przychodzą nam do głowy, gdy słyszymy o Sycylii - największej wyspie na morzu Śródziemnym. Trzeba przyznać, że pomarańcze są tutaj przepyszne, ale po Mafii pozostała już w dużej mierze tylko legenda. Nie trzeba się więc obawiać, że zostaniemy naocznym świadkiem gangsterskich porachunków, rodem z ojca chrzestnego. W dalszym ciągu żywe są za to przepiękne sycylijskie krajobrazy, które przyciągają każdego roku na wyspę tysiące turystów.

Na Sycylię wybrałem się w czasie naszej polskiej zimy - był to strzał w 10! Pogoda na miejscu mile mnie zaskoczyła, podczas całego pobytu świeciło słońce, a temperatura oscylowała w granicach 20 stopni - a wiec trafiłem na idealne warunki do zwiedzania!

Jako, że mój wyjazd trwał zaledwie kilka dni (wszak był to tylko którki Citibreak), skoncentrowałem się na samym sercu Sycylii, czyli jej stolicy - Palermo, które jest głównym centrum kulturalnym i turystycznym wyspy.

Jak dolecieć do Palermo?

Na Sycylii znajdują się dwa lotniska na które dolecimy liniami niskokosztowymi. Pierwsze z nich po wschodniej części wyspy - w Katanii oraz drugie - w Trapani - po stronie zachodniej, około 120 kilometrów od Palermo. I właśnie na to drugie lotnisko musimy szukać połączeń, jeśli planujemy krótki pobyt na wyspie, ograniczony do zwiedzania miasta (i/lub jego okolic).

Niestety tanie linie lotnicze udostępniają przeloty między Polską, a Sycylią jedynie w sezonie turystycznym (od wiosny do jesieni). Dlatego też, jeśli chcemy wybrać się do Palermo poza sezonem musimy wybrać loty łączone, z przesiadką na jednym z europejskich lotnisk. Mi udało się odszukać dogodne połączenie, z krótkimi przesiadkami przez Brukselę-Charleroi.

Zarezerwowałem, więc przeloty liniami RyanAir, na odcinkach: Warszawa Modlin - Bruksela Charleroi, Bruksela Charleroi - Trapani i identycznych w powrotną stronę. Za 4 loty zapłaciłem w sumie tylko 160zł! Była to naprawdę bardzo dobra okazja. Cały wyjazd miał trwać niestety zaledwie 4 dni (piątek-poniedziałek), z czego trochę ponad 2 dni miałem spędzić w samym Palermo.

Z lotniska w Trapani do Palermo dojedziemy autokarem Terravision - (11 Euro za osobę w jedną stronę). Czas przejazdu to około 1,5 godziny. Bilet jest dość drogi, jednak nie udało mi się znaleźć żadnej tańszej alternatywy - jest możliwość przejazdu z Trapani do sąsiedniego Birgii, a następnie do Palermo autokarem lub pociągiem, jednak koszt wychodzi podobny, a czas przejazdu jest dłuższy.

Bezpieczeństwo

Wyjazd do Palermo planowałem z pewną niepewnością – na kilku blogach przeczytałem mało zachęcające opinie o bezpieczeństwie na ulicach. Na miejscu okazało się jednak, że moje obawy były zupełnie bezzasadne. Palermo pod tym względem nie odbiega od innych zachodnio europejskich miast. Oczywiście trzeba przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa i nie zostawiać bez opieki aparatów, torebek czy bagaży, a także z rozwagą zapuszczać się w ciemne zaułki po zmroku, lecz na ulicach Palermo można czuć się bezpiecznie.

Zwiedzanie

Okazało się, że dwa dni to trochę za mało na zobaczenie wszystkich atrakcji turystycznych Palermo. Myślę, że optymalnie na zwiedzanie tego miasta trzeba przeznaczyć 3 pełne dni.

Poniżej zamierzam najważniejsze miejsca, które powinniście zobaczyć podczas pobytu w Palermo.

Corso Vittorio Emanuelle oraz Via Maqueda

Główne ulice w Palermo, w okolicy których położone są najważniejsze zabytki miasta. Via Maqueda to deptak, wyłączony z ruchu samochodowego - przy tej ulicy położonych jest sporo luksusowych sklepów z ubraniami, a także znane bary i restauracje.

Via MaquedaVia Maqueda

Plac Quattro Canti (Piazza Vigliena)

Na skrzyżowaniu ulic Vittorio Emanuelle oraz Via Maqueda znajduje się plac czterech kątów - to tutaj stykają się cztery dzielnice miasta. Na każdym z rogów placu znajdują się pałace z identycznymi fasadami - każda z nich ozdobiona jest fontanną, poświęconą innej porze roku.

Plac czterech kątów w PalermoPlac czterech kątów w Palermo

Piazza Pretoria i Fontanna Wstydu

Plac położony przy samym Piazza Vigliena, jego centralnym punktem jest fontanna, zwana Fontanną Wstydu. Fontannę zdobią nagie postaci, które swoją obecnością gorszyły siostry zakonne z położonego obok klasztoru. Legenda głosi, że pewnej nocy siostry postanowiły zniszczyć fontannę, więc pourywały rzeźbom nosy - intymnych części ciała wstydziły się dotknąć, a nazwa przylgnęła do fontanny już na zawsze.

Fontanna Wstydu w PalermoFontanna Wstydu w Palermo

Tawerna Azzurra

Bar w którym tętni nocne życie Palermo. Napijemy się tutaj sycylijskiej nalewki, wina czy piwa, a większość jedynie po 1 Euro za szklankę. W lokalu zawsze spotkamy tłum rozmawiających i bawiących się Włochów - na zaserwowanie shota czy drinka nie będziemy musieli długo czekać - Barmani są w swoim żywiole i energicznie spełniają zachcianki klientów.

W samej tawernie nie kupimy nic do zjedzenia, jednak przed lokalem znajdziemy stoisko przy którym zjemy na bieżąco przygotowaną Ciabattę z porchettą.

Tawerna Azzurra mieści się na terenie bazaru Vucciria. Uwaga! W niedzielę (niestety) nieczynne!

Tawerna AzzurraTawerna Azzurra

Katakumby Kapucynów

Główna atrakcja turystyczna Palermo. W katakumbach znajdziemy około tysiąca zmumifikowanych ciał zakonników i bogatych mieszkańców miasta.

Najlepiej zachowana mumia to dziewczynka: Rosalia Lombardo, zmarła w 1920 roku - zmumifikowana nowatorską metodą przez balsamistę Alfredo Salafię. Dzięki doskonałej technice wygląda jakby spała - ciało jest bardzo dobrze zachowane (umieszczono je w specjalnej, hermetycznie zamkniętej trumnie).

Historię Katakumb oraz Rosali Lombardo doskonale ukazuje poniższy film “Sekrety Katakumb w Palermo”

 

 

Muszę przyznać, że podczas zwiedzania miejsce to zrobiło na mnie mniejsze wrażenie niż podczas przeglądania zdjęć w internecie. Wiele mumii jest w bardzo słabym stanie - ulegają powolnemu rozkładowi i prawdopodobnie nie da się już temu zaradzić - powoli obracają się w proch. Mógł mieć na to wpływ wykonany w ostatnich latach remont podziemi muzeum.

Katakumby znajdują się w odległości około 2 km od skrzyżowania głównych ulic miasta. Nie wolno robić zdjęć - uszanujmy pamięć zmarłych! Wejście 3 Euro od osoby.

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)

Pochodząca z XII wieku Katedra w Palermo to mieszanka różnych stylów architektonicznych. Odwiedzana przez tysiące wiernych i turystów jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta. W 2015 roku została wpisana na listę UNESCO. Z dachu katedry rościąga się przepiękna panorama miasta.

Pochodząca z XII wieku Katedra w PalermoPochodząca z XII wieku Katedra w Palermo

Targi w Palermo

Bazary to miejsca, które warto odwiedzić w każdym mieście - nie inaczej jest w Palermo. To tutaj mieszkańcy zaopatrują się w produkty pierwszej potrzeby. Na targu znajdziemy wszystko: mięso, owoce, warzywa, wyśmienite sery, a także wino i słodycze - wszystko w konkurencyjnych cenach.

Stragan z owocami i warzywami w markecie VucciriaStragan z owocami i warzywami w markecie Vucciria

W mieście znajdziemy 3 bazary:

 • targ Vucciria - szczególnie warto odwiedzić wieczorem, kiedy to otwierają się stragany z jedzeniem (np. słynna kanapka ze śledzioną) oraz wspomniana wcześniej tawerna Azzurra targ Ballaro i Capo - duże bazary z wszelkiego rodzaju żywnością

Pocztówki na bazarze VucciriaPocztówki na bazarze Vucciria

Wzgórze Monte Pellegrino

Dominujące nad miastem wzgórze o wysokości 609 metrów - jeden z symboli Palermo. Z jego szczytu rozciąga się piękna panorama miasta. Do sanktuarium Św. Rozalii, które znajduję się na wzgórzu dostaniemy się autobusem miejskim, stamtąd na sam szczyt jest już tylko 20 minut drogi pod górę.

Dojazd do sanktuarium zajmuje około 40 minut, a na całą wycieczkę powinniśmy przeznaczyć przynajmniej pół dnia - warto!

Sanktuarium Św. RozaliiSanktuarium Św. Rozalii

Panorama Palermo ze szczytu Monte PellegrinoPanorama Palermo ze szczytu Monte Pellegrino

Parku Villa Garibaldi

Ogród botaniczny w Palermo jest podobno jednym z najładniejszych miejsc tego typu we Włoszech. To właśnie tutaj można obejrzeć największe drzewa świata - Figowce.

Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć cały ogród lub chcemy obejrzeć tylko same Fikusy, możemy odwiedzić park Villa Garibaldi.

Fikus w parku Villa GaribaldiFikus w parku Villa Garibaldi

Znajduje się on nieopodal Via Vittorio Emanuele i to właśnie tutaj rośnie jedno z najstarszych i największych drzew tego gatunku we Włoszech - ma pień o obwodzie aż 21 metrów, a średnica korony to aż 50 metrów.

Stary port w Palermo

Stary port odgrywał niegdyś ważną rolę w życiu miasta. To tutaj przybijały kutry rybackie z obfitych połowów na morzu Śródziemnym. Dzisiaj cumują tutaj luksusowe yachty, jednak jeśli mamy trochę szczęścia napotkamy rybaków od których będziemy mogli kupić świeżo złowioną rybę.

Możemy tutaj także zobaczyć XVI-wieczną bramę portową (Porta Felice - brama szczęścia) oraz kościół Santa Maria della Catena.

W porcie nie ma kąpieliska, jednak są ławki z których możemy obserwować morze i przybijające do portu łodzie.

Stary port w PalermoStary port w Palermo

Pałac Zisa

Państwo muzułmańskie istniało na Sycylii niewiele ponad 100 lat, jednak wpływy kultury arabskiej są widoczne na wyspie do dzisiaj. Doskonałym tego przykładem jest Pałac Zisa w Palermo - siedziba Króla Sycylii Wilhelma II Dobrego.

Pałac Zisa wyposażony jest w instalację będącą prekursorem współczesnej klimatyzacji: za ścianami przebiegają tunele wypełnione wodą, która obniża temperaturę panującą w pokojach - wszystko po to, aby Królowi wypoczywało się jak najprzyjemniej!

Pałac Zisa w PalermoPałac Zisa w Palermo

Dzisiaj w pałacu mieści się Muzeum Sztuki Islamskiej i wstęp jest płatny, jednak sam Pałac warto zobaczyć także z zewnątrz. Do zamku przynależy także niewielki park, z licznymi fontannami - idealne miejsce do złapania odrobiny oddechu przed rozpoczęciem dalszego zwiedzania miasta.

Podsumowanie kosztów

Poniżej przedstawiam Wam podsumowanie kosztów mojego wyjazdu. Podróżowałem we 2 osoby, a więc na 2 osoby rozkładają się koszty wspólne np. koszt noclegu.

Wyjazd miał miejsce pod koniec stycznia, trzeba więc wziąć pod uwagę, że w miesiącach typowo turystycznych (letnich), ceny za niektóre usługi będą wyższe.

Piątek (wieczór)

 • Dojazd z lotniska w Trapani do Palermo - 22 Euro (11 Euro/osoba)
 • Nocleg w Palermo - 3 noce, pokój 2-osobowy, klimatyzowany, położony około 10 minut na piechotę od marketu Vucciria - 87 Euro za pokój (43,5 Euro/osoba). W cenę wliczony jest podatek miejski.
 • Shoty w Taverna Azzurra - po 1 Euro/shot - wyszło w sumie 8 Euro (4 Euro/osobę)
 • Kolacja Trattoria Il Proverbio - 2x pizza, bez napojów - 15 Euro (7,5 Euro/osoba)

Sobota

 • Śniadanie w typowym włoskim barze (2x Espresso, 2x Arancini bomba, 2x drożdżówka) - 6 Euro (3 Euro/osoba)
 • Sycylijskie pomarańcze na bazarze Vucciria + butelka wody mineralnej - 2,5 Euro (1,25 Euro/osoba)
 • Przekąska: Cappuccino, ciastko Cannoli, kieliszek białego wina - 10 Euro (5 Euro/osoba). Dość drogo, ale było to pod samą katedrą w Palermo, Cannoli było przygotowane specjalnie dla nas.
 • Wizyta w Katakumbach Kapucynów - 6 Euro (3 Euro/osoba)
 • Zakupy na bazarze Ballaro: ser, oliwki, gotowany karczoch, pomarańcze - 8 Euro (4 Euro, osoba)
 • Kawiarnia: 2x Espresso + 1x Cannoli - 3,5 Euro - (1,75 Euro/osoba)
 • Zakupy w supermarkecie na kolację: butelka wina, woda mineralna, ser - 9 Euro (4,5 Euro/osoba)

Niedziela

 • Śniadanie w kawiarni (2x kawa + 2x crossaint +1x 0,5l wody mineralnej +1x muffin) - 7 Euro (3,5 Euro/osoba)
 • Bilet autobusowy dzienny potrzebny do dojazdu na Monte Pellegrino (można było kupić 2x bilet 40 minutowy po 1,4 Euro - wyszłoby trochę taniej) - 7 Euro za 2 osoby (3,5 Euro/osoba)
 • Piwo i kawa na Monte Pellegrino - 7 Euro (3,5 Euro/osoba)
 • Przekąska: 2 kawałki pizza Margherita - 3 Euro (1,5 Euro/osoba)
 • Lody x2 - 6 Euro (3 Euro/osoba)
 • Kolacja (ponownie Trattoria Il Proverbio) - 2x makaron, 2x piwo + butelka wody mineralnej - 25 Euro (12,5 Euro/osoba)
 • Poniedziałek

  • Śniadanie - 2x kawa, 2x drożdżówka - 4 Euro (2 Euro/osoba)
  • Dojazd z Palermo na lotnisko w Trapani - 22 Euro (11 Euro/osoba)
  • Lunch na lotnisku w Charleroi - 16 Euro (8 Euro/osoba)

  Razem koszty pobytu: 274 euro, czyli 137 Euro na osobę (w przeliczeniu około 600zł na osobę).

  Koszt przelotu: 160zł na osobę

  Jak widać całkowity koszt weekendu w Palermo to około 750zł. Czy to dużo czy mało? Myślę, że ciężko byłoby wydać mniej (aczkolwiek jest to możliwe). Na pewno weekend na ciepłej Sycylii był rewelacyjną odskocznią od szaro-burej styczniowej pogody w Polsce. Po powrocie miałem wrażenie, że nie było mnie w pracy co najmniej tydzień! Polecam! Czasem taki wyjazd jest wręcz niezbędny ;)

  Wizyty we Włoszech zawsze nastrajają mnie pozytywnie do włoskiej motoryzacji...Wizyty we Włoszech zawsze nastrajają mnie pozytywnie do włoskiej motoryzacji...