Rainer czy Rajaner? Jak naprawdę nazywają się największe tanie liniie lotnicze?

Boeing 737-800 Ryanair w Eindhoven Holandia

Ryanair (mylnie nazwany Rainerem czy Rajanerem) to największy na świecie tani przewoźnik lotniczy. Obecnie z jego usług korzysta ok. 80 mln osób rocznie – 348 Boeingów 737-8AS lata na ponad 1400 trasach. To imponujące dane biorąc pod uwagę fakt, że ceny biletów są niskie. Za lot możemy zapłacić nawet 1 zł – jeśli uda nam się odpowiednio wcześnie “upolować” promocyjny bilet!

Jak kupić bilet na tanie linie lotnicze Ryanair?

Coraz więcej osób „poluje” na promocyjne bilety tanich linii lotniczych. Ryanair ma takie zniżki dosyć często, jednak tanie bilety znikają w kilka minut. Dlatego postanowiłem dać wam kilka wskazówek, jak sprawnie wyszukać wejściówkę na pokład jednego z samolotów floty Ryanair. Oto one:

 1. Przede wszystkim należy obserwować strony internetowe, które agregują informacje o tanich lotach. Jedną z nich jest fly4free.pl. Wystarczy ich polubić na Facebooku, a mnóstwo informacji na temat lotów (i nie tylko), będzie do nas spływało kilkanaście razy dziennie.
 2. Dobrze jest ustawić sobie alert lub zapisać się do newslettera na takich stronach.
 3. Można też skorzystać z wyszukiwarki lotów np. Auzon (http://azuon.com/pl). Jest to jednak opcja płatna.
 4. Polecam polubienie oficjalnych stron Ryanaira na portalach społecznościowych np. na Twitterze (https://twitter.com/Ryanair).
 5. Nie zaszkodzi zainstalować sobie na smartphonie aplikacji przewoźnika – Ryanair App, dzięki której szybko zabukujecie bilet (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ryanair.cheapflights&hl=pl).

Wyszukiwanie tanich lotów nie jest trudne. Wymaga jednak wprawy i doświadczenia, ale wszystko można opanować. Nie zniechęcajcie się więc, jeśli za pierwszym razem nie uda się wam upolować biletu Rainera po promocyjnej cenie, ponieważ następnym razem z pewnością będziecie pierwsi!

Czy to jest bezpieczne?

Lot samolotami tanich linii lotniczych Ryianair (Rainer czy Rajaner) jest całkowicie bezpieczny. Między bajki trzeba włożyć opowieści o tym, że tani bilet lotniczy oznacza niesprawny samolot, brak stewardess i czas spędzony nie na pokładzie, a w luku bagażowym (to historie wymyślone przez tych, którzy odczuwają strach przed lataniem). Wszystko w samolotach tych linii jest w porządku. Oczywiście nie możemy liczyć na komfort klasy business. Na pewno jednak bezpiecznie dotrzemy na miejsce, a przy tym nie wydamy bajońskich sum na podróż.

Krótka historia Ryanaira

Ryanair to irlandzka firma założona w 1985 rok przez Tony'ego Ryana oraz jego dzieci. Pierwszy lot obsługiwany przez tego przewoźnika miał miejsce w lipcu 1985 roku. Samolot wzbił się w powietrze w Waterford i wylądował na lotnisku Londyn-Gatwick. Według najświeższych danych (z 2012 roku), obecnie pasażerowie korzystający z usług tych tanich linii lotniczych Ryanair mogą polecieć do 25 krajów Europy, do Turcji, Maroka oraz na Cypr. To dzięki temu przewoźnikowi podróż samolotem przestała być opcją tylko dla bogatych!

W Polsce samoloty linii Ryanair startują z:

 • Modlina (k. Warszawy)
 • Wrocławia
 • Bydgoszczy
 • Katawic
 • Krakowa
 • Szczecina
 • Lublina
 • Poznania
 • Rzeszowa
 • Łodzi

Bardzo często przewoźnik nazywany jest błędnie Rainerem czy Rajanerem. Osobiście przyznam, że czasem też zdarza mi się wpisać te nazwy w wyszukiwarkę. Zastanawialiście się kiedyś, jak jeszcze można przekręcić tę nazwę?