Booking.com

Kamienice Gaudiego

Casa Batllo, Gaudi, Barcelona

Kamienice zaprojektowane przez Antonio Gaudiego to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Barcelony. Nieszablonowość każdej budowli, będąca efektem pracy konstruktorów i niesamowitej wyobraźni architekta, sprawiła, że w mieście powstały fantastyczne miejsca.

4 niezwykłe kamienice Gaudiego:

Casa Vicens

Casa Vicens, to jeden z pierwszych zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego budynków, wybudowany dla ceglarza i glazurnika z Barcelony, Manuela Vicensa w latach 1883-1888.

Mimo niewielkiego doświadczenia Gaudiemu udało się stworzyć dzieło, które zachwyca i zadziwia. Znajdująca się przy Carolines 24-26 kamienica stanowi jedną z atrakcji turystycznych Barcelony. Połączenie dwóch stylów – arabskiego i neogotyckiego, to pierwsza rzecz jaką tu zauważamy. Oglądając budynek od frontu, zobaczymy także właściwe dla stylu Gaudiego ceramiczne płytki, elementy glazury czy różnokształtne bryły (łuki, wieżyczki, elementy wiejskich budowli). Kamienica wykonana jest głównie z dwóch rodzajów materiału – kamienia w kolorze ochry oraz cegieł.

Na pierwszy rzut oka budynek sprawia wrażenie masywnej bryły, która wyróżnia się na tle innych budynków ulicy Carolines. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest w tym pewna harmonia i urok, gdyż mimo swojej wyjątkowości Casa Vicens nie dominuje na pozostałymi kamienicami. Dynamizm formy, zmieniające się kolory, ciekawe kombinacje konstrukcyjne i tak charakterystyczny dla Gaudiego brak prostej, płynnej linii – to wszystko zostało uwidocznione w projekcie Domu Vicensa.

Jak dojechać do Casa Vicens z Placa Catalunya?

  1. Na Placa Catalunya wsiadamy do pociągu metra L3 (zielona linia), jedziemy w kierunku Trinitat Nova.
  2. Wysiadamy na stacji Fontana.
  3. Idziemy Carrer Gran de Gracia w górę ulicy. Na skrzyżowaniu z ulicą Carrer de Santa Agata skręcamy w lewo. Po zaledwie 100 metrach dojdziemy do Casa Vicens (budynek będzie znajdował się po naszej prawej stronie).

Casa Mila - La PedreraCasa Mila - La Pedrera

Casa Mila

Casa Mila to kamienica znajdująca się na rogu Passeig de Gracia i Prevenca, projektu Antoniego Gaudiego, wybudowana dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego rodziny w 1906-1910 roku. Budynek jest ostatnim tego typu zamysłem artysty. Dlatego też uznaje się go za najbardziej dojrzały projekt, mimo że niezakończony.

Dom Mila przypomina kształtem skalny blok, dlatego mieszkańcy Barcelony nazywają go Kamieniołomem - La Pedrera. W zamyśle architekta kamienica miała wyróżniać się na tle innych, nieciekawych według niego projektów budynków.

Balkon Casa Mila - La PedreraBalkon Casa Mila - La Pedrera

Casa Mila charakteryzuje się nieobecnością prostych linii. Efekt wzmacniają wapienne płyty użyte do wzniesienia budowli, które sprawiają wrażenie dość ciężkich i monumentalnych. Dzikie chaszcze to z kolei motyw użyty do udekorowania żelaznych balustrad balkonów. Dodatkową ozdobą są bryły ptaków, które Gaudi uchwycił w momencie gotowości do odlotu. Dekoracyjna stolarka, mozaiki, konstrukcja słupkowo-belkowa czy kominy przypominające kształtem dym to widoczne od frontu cechy charakterystyczne Casa Mila. Wewnątrz kamienicy Gaudi również zaznaczył swoją obecność. Dbałość o szczegóły widoczna jest w formach gipsowych sufitów pomieszczeń Domu Mila. Każda z nich jest inna i jedyna w swoim rodzaju!

Balkony Casa Mila - La PedreraBalkony Casa Mila - La Pedrera

Jak dojechać do Casa Mila z Placa Catalunya?

  1. Na Placa Catalunya wsiadamy do pociągu metra L3 (zielona linia), kierunek Trinitat Nova.
  2. Wysiadamy na stacji Diagonal.
  3. Idziemy ulicą Passeig de Gracia na południe (wracamy w stronę Placa Catalunya). Po ok. 100 m po lewej stronie, przy skrzyżowaniu z Carrer de Provenca, zobaczymy La Pedrera (Casa Mila).

Casa Batllo

Casa Batllo to kamienica przebudowana w latach 1904-1906 dla producenta tekstyliów Josepa Batllo i Casanovas. Autorem jej nowej wersji oraz niektórych elementów wyposażenia, jest Antonio Gaudii. Budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Batllo, Gaudi, BarcelonaCasa Batllo, Gaudi, Barcelona

Znajdujący się prze Passeig de Gracia 43 budynek przypomina nieco smoka (choć to jedna z wielu interpretacji). Głównie za sprawą dachu oraz płytek pokrywających ściany, które przypominają rybie łuski. Niezwykłość kamienicy objawia się również w wykorzystaniu innych motywów zwierzęcych np. kości. Fasada Domu Batllo ozdobiona została kolorowymi kawałkami ceramicznymi oraz stłuczonymi kafelkami. Bajkowa budowla to atrakcja turystyczna, której nie można przegapić będąc w Barcelonie!

Jak dojechać do Casa Batllo z Placa Catalunya?

  1. Z Placa Catalunya wyruszamy zieloną linią metra L3 w kierunku Trinitat Nova.
  2. Wysiadamy na stacji Diagonal.
  3. Idziemy ulicą Passeig de Gracia kierując się na południe (wracamy w stronę Placa Catalunya). Po ok. 600 m po prawej stronie, przy skrzyżowaniu z Carrer d'Arago, zobaczymy Casa Batllo.

Casa Calvet

Casa Calvet to kamienica projektu Gaudiego, stworzona dla producenta tekstyliów Calveta. Była jednocześnie budynkiem usługowym, jak i rezydencją mieszkalną. Obecnie budowlę można podziwiać z zewnątrz. Można również zjeść w restauracji znajdującej się na parterze.

Dom Calveta to jedna z „najgrzeczniejszych” budowli architekta. Powodem tego jest prawdopodobnie fakt, że znajduje się ona przy Carrer de Casp 48 w eleganckiej dzielnicy Barcelony – Eixampe. Ograniczeniem dla wyobraźni Gaudiego był również wymóg wpasowania się kamienicy w jej otoczenie. Nie ma tu więc zbyt wielu „płynnych” linii. Artysta skupił się raczej na harmonijnym układzie i proporcji bryły. O niezwykłym geniuszu Gaudiego świadczą jednak detale – podwójny szczyt dachu, nawiązujące do stylu barokowego wejście do budynku czy trzy głowy męczenników, wystające z górnej części fasady i spoglądające na przechodniów.

Jak dojechać do Casa Calvet z Placa Catalunya?

  1. Z Placa Catalunya najłatwiej dojść na piechotę (to tylko około 600 m). Wystarczy iść w górę ulicą Passeig de Gracia.
  2. Skręcamy w prawo w ulicę Carrer del Casp.
  3. Casa Calvet leży pomiędzy ulicami Carrer de Roger de Lluria i Carrer de Bruc.