Oslo, stolica Norwegii to doskonały sposób na spędzenie weekendu, szczególnie dla osób zakochanych w skandynawskich klimatach. Podpowiadamy jak tanio dotrzeć do tego miasta i co można zobaczyć przez 48-godzin intensywnego zwiedzania.
Jak dolecieć do Oslo
Dzięki połączeniu tanich linii lotniczych Wizzair możemy dotrzeć na lotnisko Oslo-Torp z wielu polskich miast (Gdańsk, Lublin, Poznań, Katowice, Szczecin, Wrocław, Warszawa) już za jedyne 68zł za bilet w obie strony. W cenie wliczony jest tylko mały bagaż podręczny, lecz na tej trasie sprawdził się nasz sposób na lot z małym bagażem podręcznym.
Lotnisko Oslo-Torp położone jest około 150km od centrum Oslo, dlatego też z lotniska do miasta musimy dojechać autobusem lub pociągiem. Połączenia autokarowe nie są tanie - za przejazd w obie strony zapłacimy 450 NOK (koron norweskich), czyli 225zł (TorpEkspressen). Połączenie jest dogodne - zsynchronizowane z samolotami przylatującymi na lotnisko Torp - autobus odjeżdża 30 minut po wylądowaniu samolotu. Podobnie jest też z autobusem w kierunku na lotnisko (najwcześniejszy odjeżdza z dworca autobusowego w Oslo o 5:15 rano).
UWAGA! Przy wyjściu z lotniska na przylatujących czeka wielu kierowców autobusów (np. brzmiący znajomo PolskiBuss), którzy oferują przejazdy do Oslo. Ta opcja może być tańsza niż TorpEkspressen. Same autobusy TorpEkspressen nie są zatłoczone, a więc można spróbować już na samym lotnisku poszukać tańszego przejazdu, a w najgorszym wypadku kupić bilet na TorpEkspressen.
Do centrum Oslo możemy też dojechać z lotniska pociągiem, jednak nie znalazłem tańszego niż autokar połączenia. Być może trzeba poszukać biletów z odpowiednim wyprzedzeniem - informuję więc o tej możliwości, lecz konkretnych cen nie mogę podać. Zaletą połączenia kolejowego jest możliwość wybrania się także w inne zakątki Norwegii.
Gdzie nocować w Oslo
Tutaj każdy ma indywiduwalne preferencje. Jeśli zastanawiacie się gdzie przenocować - przeczytajcie nasz artykuł o noclegach last-minute. Ja wybieram standardowo hostel - położony w samym centrum Oslo (Hostel Saga Poshtel Oslo Central) - 15 minut od dworca autobusowego (duża zaleta, gdyż do Polski odlatuję wcześnie rano), śniadanie w cenie (wielki plus w drogiej Norwegii).
Jedzenie i picie w Oslo
Powszechnie wiadomo, że ceny w Oslo jak i całej Norwegii są wysokie. Ja zabrałem ze sobą jedzenie z Polski (bez problemu można zabrać jedzenie w bagażu podręcznym), jednak jeśli nie mamy bardzo małego budżetu, możemy spróbować kupować jedzenie na miejscu. Za kebab zapłacimy około 50 koron, a pizza w restauracji, w zależności od rodzaju kosztuje od 100 NOK. Ceny są więc około 2x wyższe, czyli na 2 obiady wydamy około 100zł więcej niż w polskiej restauracji (oczywiście bez ekstrawagancji). Możemy kupować mrożonki w supermarketach. Polecam sklep REMA 1000 (na stronie możemy przejrzeć aktualne promocje: Rema 1000).
Rybacy sprzedający krewetki w Oslo, Norwegia
Jeśli chodzi o wodę - ja kupiłem małą butelkę wody w sklepie bezcłowym w Polsce - to był błąd. W REMA 1000 butelkę 1.5-litrową wody kupimy już poniżej 10zł (doliczana jest kaucja za butelkę 1-2.5NOK - nie ma jednak problemu ze zwrotem). Alkohol w Norwegii jest bardzo drogi i mało dostępny - jeśli będziemy chcieli się napić, zaopatrzmy się w sklepie bezcłowym - będzie znacznie taniej.
Co zwiedzić w Oslo przez 48 godzin
-
Katedra w Oslo
Zbudowana w 1697 roku. Obecnie znana jest głównie jako miejsce ważnych norweskich wydarzeń: koronacji, pogrzebów oraz ślubów. W 2001 miał tu miejsce ślub następcy tronu Norwegii Haakona Magnusa z Mette-Marit Tjessem Hoiby.
-
Sala ratusza w Oslo - miejsce wręczania Nagrody Nobla
Sala ratusza w Oslo - miejsce wręczenia nagrody Nobla
Jeśli chociaż raz oglądaliście w telewizji przynajmniej fragment ceremonii wręczania Nagrody Nobla (co roku 10 grudnia) - to miejsce nie będzie dla Was obce.
-
Twierdza Akershus
Narodowy symbol Norwegii - Twierdza Akershus, położona jest nad samym brzegiem morza. Forteca wiele razy służyła obronie Oslo i była świadkiem wielu ważnych dla historii kraju wydarzeń. Obecnie mieszczą się tutaj tereny zielone, kawiarnia oraz muzea. Wstęp na teren twierdzy jest wolny (muzeum jest płatne). Tereny zielone twierdzy to obecnie popularne miejsce wypoczynku dla zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.
-
Gmach Opery
Gmach Opery w Oslo to chyba najbardziej charakterystyczny punkt na mapie miasta. Zbudowana nad brzegiem morza i otwarta w 2008 roku. Tłumnie odwiedzana przez mieszkańców, jak i turystów i to wcale nie po to by oglądać spektakle operowe. Przy dobrej pogodzie możemy położyć się na jej dachu, rozkoszować norweskim słońcem i panoramą miasta. Warto wybrać się tutaj także wieczorem i podziwiać piękny zachód słońca nad Oslo!
-
Park Vigelanda (Frogner Park)
Park Vigelanda to część dużego Frogner Park w Centrum Oslo. Słynie z 212 rzeźb Gustava Vigelanda, przedstawiających głównie sylwetki nagich ludzi. Park jest doskonałym miejscem na odpoczynek - dużo ławek, cisza, spokój, a także źródła wody pitnej (jeśli chcemy uzupełnić nasze zapasy). Od tego miejsca rozpocząłem drugi dzień zwiedzania Oslo. Z parku jest bliżej na półwysep Bygdoy, gdzie mieszczą sie następne punkty mojej wycieczki.
-
Muzeum Łodzi Wikingów
Muzea łodzi są bardzo popularne w Skandynawii. Podobne muzeum miałem okazję zwiedzać w Stockholmie - muzeum statku Vasa, wydobytego w połowie XX wieku z dna morza, gdzie przeleżał ponad 300 lat. Muzeum Łodzi Wikingów oferuje nam podobne atrakcje. Znajdują się tutaj 3 oryginalne łodzie Wikingów z 9 wieku, wraz z innymi eksponatami wydobytymi razem z nimi. Łodzie są oryginalne, w czasach swojej świetności zostały użyte jako łodzie pogrzebowe, a 2 z nich zostały odnalezione w bardzo dobrym stanie i pozwalają nam zobaczyć dzisiaj, jak wyglądały statki na których Wikingowie podbijali świat. Dla wiecznie małych chłopców i fanów Wikingów. Wejście do muzeum jest płatne: koszt 30zł/osoba. Czynne tylko do godziny 18-tej.
-
Muzeum Statku Fram
Fram to norweski statek polarniczy zbudowany w 1892 roku dla podróżnika Fridtjofa Nansena. Statek jest przykładem nowatorskich rozwiązań, które pozwoliły mu dzielnie walczyć z lodem (kształt kadłuba, ster, śruba). To na tym statku podczas ekspedycji w latach 1898-1902 odkryto wyspę Axela Heiberga. Na wystawie znajduje się wiele zdjęć, przedmiotów i wyposażenia z ekspedycji w których brał udział oraz oczywiście sam statek :) Koszt biletu normalnego to 40zł (80 NOK).
Muzeum znajduje się na półwyspie Bygdoy, a jeśli po jego zwiedzeniu chcemy wrócić z powrotem do centrum miasta a jesteśmy zmęczeni, możemy wybrać podróż promem. Bilet na prom w jedną stronę kosztuje 15zł, a sam rejs trwa około 10 minut. Uwaga! Prom kursuje tylko od kwietnia do września!
-
Pozostałe muzea
W Oslo mieszczą się także inne muzea, których niestety nie udało mi się odwiedzić. Jeśli chcielibyście inaczej zorganizować swój czas w Oslo polecam także: Muzeum Edvarda Muncha (zbiór dzieł tego norweskiego malarza), Astrup Fearnley Museet - Muzeum Sztuki Nowoczesnej (otwarte w 2012 roku), Norweskie Muzeum Ludowe czy Norweskie Muzeum Morskie. Wszystkie znajdują się w odległości maksymalnie godzinnego spaceru od centrum miasta.
-
Skocznia Holmenkollen
Obowiązkowym punkt zwiedzania dla fanów skoków narciarskich. Sam Adam Małysz na skoczni Holmenkollen tryumfował 3 razy - była to jednak inna skocznia - obecna, wybudowana w miejscu starej z 1892 roku została oddana do użytku w 2010 roku (punkt konstrukcyjny: 120 metrów, wielkość skoczni: 134m HS).
Podsumowanie kosztów pobytu w Oslo
- Przelot z Polski do Oslo-Torp - 68zł
- Autokar z lotniska Oslo-Torp do centrum Oslo - 225zł
- Nocleg w hostelu (2 noce) - 250zł
- Jedzenie - w zależności od preferencji - można przywieźć z Polski
Razem: od około 550zł od osoby