Booking.com

Barcelona na rowerze

Rower z wypożyczalni w Barcelonie

Jazda na rowerze to świetny sposób na zwiedzanie Barcelony. Pozwala uniknąć stania w korkach, umożliwia zwiedzanie, sprawia, że dobrze się czujemy. Zalety dwóch kółek sprawiają, że coraz więcej turystów jako środek lokomocji wybiera właśnie rower. Podobnie jest w Barcelonie, gdzie staje się on coraz bardziej popularny. Oto kilka wskazówek, które pozwolą wam poruszać się sprawnie rowerem po tym mieście.

Rower miejski

Bicing - stacja roweru miejskiego w BarcelonieBicing - stacja roweru miejskiego w Barcelonie

W Barcelonie działa system rowerów miejskich o nazwie „Bicing“. Abonament miesięczny wynosi 47 euro. Pierwsze 30 minut każdego przejazdu jest darmowe. Stacji, gdzie można wypożyczyć rower jest ponad 400, a sieć dalej się rozrasta. Mapę stacji można znaleźć pod adresem: www.barcelonamaps.info/mapabicing.php.

Zalety: Rowery sieci „Bicing” są bardzo wygodne. Kusi również promocja, czyli pierwsze 30 minut gratis. Poza tym spora ilość stacji, umieszczonych w bardzo dogodnych komunikacyjnie miejscach, sprzyja wypożyczaniu tych rowerów.

Wady: Aby wypożyczyć rower, musimy zdobyć wcześniej specjalną kartę systemu „Bicing”. Do tego potrzebujmy numeru N.I.E (Numero de Identidad de Extranejro), którego wyrobienie zajmuje ok. miesiąca. Opcja ta jest więc praktycznie niedostępna dla turystów, którzy nie posiadają w Barcelonie życzliwych znajomych.

Własny rower

Własny rower to kolejna opcja spełnienia marzeń o zwiedzaniu Barcelony na dwóch kółkach. Możemy na nim przyjechać, wziąć jako bagaż do samolotu, samochodu czy autobusu. Warto jednak pamiętać, aby wcześniej zrobić przegląd roweru i dobrze go zabezpieczać przed każdorazowym pozostawieniem na ulicy.

Będą nam potrzebne przynajmniej 2-3 zabezpieczenia antykradzieżowe, gdyż najlepiej opleść nimi ramę i koła. Dobrze też, jeśli wcześniej pozbędziemy się z roweru wszelkich części dodatkowych – dzwonków, latarek, koszyków itp. Warto również wymienić siodełko z szybkim zapięciem na siodełko z normalną śrubą.

Zalety: Własny sprzęt daje dużą niezależność. Głównie dlatego, że nie musimy wypożyczać rowerów i płacić za codzienne przejażdżki. Nie musimy też szukać żadnych stacji. Swój rower możemy za to zostawić w prawie każdym miejscu, które akurat nam odpowiada. Opcja idealne dla tych, którzy chcą zostać w Barcelonie na dłużej lub planują rowerową wycieczkę objazdową.

Wady: Bez wątpienia – złodzieje, którym przydaje się dosłownie wszystko. Widok przyczepionej do bramy czy słupa ramy rowerowej, pozbawionej kół, siodełka, pedałów i całego osprzętu to bardzo częsty widok w Barcelonie.

Wypożyczenie roweru

W Barcelonie znajdziemy wiele wypożyczalni rowerów. Ceny za dobę wahają się od 5 do nawet 20 euro. Jeśli nie potrzebujemy przewodnika i chcemy zwiedzać Barcelonę na własną rękę, warto wybrać jedną z miejscowych wypożyczalni.

Osobiście polecam Mattia46, która znajduje się na Calle de la Union 30 (od Placa Catalunya idziemy tu w kierunku morza Ramblą, a następnie skręcamy w prawo w uliczkę Calle de la Union). Rowery są w bardzo dobrym stanie. Do odwiedzenia tego miejsca zachęca też miła i bezproblemowa obsługa. Fani nieco szybszej jazdy mogą wypożyczyć tu skutery.

Zalety: Rower z wypożyczalni daje nam dużo swobody (podobnie jak własny sprzęt). Jeśli dobrze trafimy, nie zapłacimy za niego zbyt drogo. Nie musimy się martwić o serwis czy dodatkowe naprawy, jak w przypadku własnego roweru.

Wady: Niektóre wypożyczalnie naliczają sobie za extra usługi. Warto więc wcześniej zorientować się, gdzie rowery wypożyczają stali mieszkańcy Barcelony.