Booking.com

Font Magica

Widowisko światło i dzwięk - Font Magica w Barcelonie

Font Magica to jedna z tych atrakcji Barcelony, której nie można przegapić. Widowisko światła, wody i dźwięku, jakie rozgrywa się na wzgórzu Montijuic, przyciąga rocznie miliony turystów.

Font Magica - widok w kierunki Plaza Espanya - BarcelonaFont Magica - widok w kierunki Plaza Espanya - Barcelona

Jak dojechać do Magicznej Fontanny w Barcelonie?

  • Z Placa de Catalunya najlepiej pojechać czerwoną linią metra L1 w kierunku Hospital de Bellvitge. Wysiadamy na stacji Espanya. Możemy również z Placa de Catalunya wybrać zieloną linię metra L3, która jedzie na Zona Universitaria. Wysiadamy również na stacji Espanya. Od stacji Espanya idziemy na południe wzdłuż Avenida Reina Maria Cristina około 400 m.
  • Opcja dla wytrwałych to około dwukilometrowy marsz. Wychodząc z Placa de Catalunya na Placa Espanya dotrzemy w ok. godzinę. Font Magica znajduje się na wzgórzu Montjuic, u kresu Avenida Maria Cristina. Otaczają ją Placa de Espanya, Palau Nacional oraz Poble Espanyol.

Widowisko światło i dzwięk - Font MagicaWidowisko światło i dzwięk - Font Magica

Dlaczego warto zobaczyć Font Magica w Barcelonie?

Font Magica to miejsce, gdzie rozgrywa się niezwykłe widowisko. Przy dźwiękach znanych utworów muzycznych wykonywany jest efektywny pokaz, którego głównymi aktorami są światło oraz woda, poruszające się w świetnie wyreżyserowanych sekwencjach. Najczęściej „tańczą” one do przebojów znanych z filmów Walta Disney'a, w rytm przebojów Freddy'ego Mercury'ego czy w takt klasycznych utworów chociażby Bacha czy Beetowena. Nie brakuje tu także pokazów ułożonych do linii melodycznych z hitów kinowych tj. Ojciec chrzestny czy Władca Pierścieni.

Magiczne fontanny – Font Magica w BarcelonieMagiczne fontanny – Font Magica w Barcelonie

Krótka Historia Font Magica

Font Magica na górze Montjuic została zaprojektowana przez Carlesa Buigasa. Miała być jedną z atrakcji podczas Wystawy Światowej w 1929 roku. Wiele osób sceptycznie odbierało założenie konstruktora fontanny. Uważano, że projekt jest zbyt ekstrawagancki, by mógł być zrealizowany w tak krótkim czasie. Pierwszy pokaz odbył się jednak w maju, dzień przed rozpoczęciem Wystawy.

Światło i dzwięk - Font MagicaŚwiatło i dzwięk - Font Magica

Mimo sukcesu podczas Wystawy Światowej, losy Font Magica nie są jednak tak wspaniałe i kolorowe, jakby można było przypuszczać. Zniszczona podczas hiszpańskiej wojny domowej, nie była używana aż do 1955 roku. Pierwotnie w miejscu budowy fontanny znajdowały się Cztery Kolumny, symbol ruchu Katalończyków, które także zostały zniszczone. Wzniesiono je ponownie nieopodal fontanny, w 2010 roku. Sama fontanna była sukcesywnie odbudowywana. Dziś widowiska, jakie się tu odbywają, przyciągają miliony widzów każdego roku!

Co warto wiedzieć o Font Magica?

  • Widowiska na Font Magica odbywają się w określone dni tygodnia. W sezonie letnim (od 31 marca do 30 października): czwartek – piątek od 21:00 do 23:30, a w sezonie zimowym od 19:00 do 21:00. Średnio każdy kolejny pokaz zaczyna się co pół godziny.
  • Wstęp na Font Magica jest bezpłatny. Warto więc przyjść trochę wcześniej, aby zająć miejsce, szczególnie w okresie letnim. Bardzo dobry widok na fontannę będziemy mieli siadając na schodach.
  • Podczas Le Merce (święto Barcelony) – 25 kwietnia – ma miejsce największe widowisko na Font Magica. Pokaz zaczyna się wieczorem i jest zwieńczeniem obchodów święta miasta. Całość kończy pokaz fajerwerków.