Booking.com

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia - Barcelona

La Sagrada Familia to jeden z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. Jako dzieło Antoniego Gaudiego, naznaczony jest wyobraźnią i kunsztem mistrza. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku i do tej pory jej nie ukończono. Trwa to już zatem 132 lata.

Jak dotrzeć do La Sagrada Familia z Plaza Catalunya?

Na Placa Catalunya wsiadamy w zieloną linię metra L3 w kierunku Trinitat Nova, jedziemy tylko jeden przystanek do Passeig de Gracia. Tu przesiadamy się w fioletową linię metra L2 jadącą w kierunku Badalona. Wysiadamy na stacji Sagrada Familia, która znajduje się przy samej świątyni.

Uwaga! Mimo przesiadki bilet kasujemy tylko raz. Na stacji Passeig de Gracia nie kasujemy ponownie biletu, gdyż przechodzimy tunelem łączącym dwie linie metra.

La Sagrada Familia - BarcelonaLa Sagrada Familia - Barcelona

La Sagrada Familia – niezwykły kościół

Kościół La Sagrada Familia to olbrzymi kompleks wież i naw w stylu neogotyckim. Dominują tu motywy florystyczne. Docelowo obiekt ma pomieścić trzynaście tysięcy osób. Jego główną cechą jest dwanaście wież symbolizujących apostołów, pięć przypominających o ewangelistach i matce boskiej oraz jedna – najwyższa wieża – czyli Chrystus.

Pierwszym architektem La Sagrada Familia był Franciso de Paula del Villar, który na zlecenie Związku Wielbicieli Świętego Józefa rozpoczął prace i położył kamień węgielny pod budowę świątyni. Jego nadzór nie trwał jednak zbyt długo, bo w 1883 r. (rok po rozpoczęciu prac), pałeczkę przejął zyskujący sławę, znany z nowatorskich i odważnych pomysłów Antoni Gaudi.

Prace budowlane w Sagrada Familia w BarceloniePrace budowlane w Sagrada Familia w Barcelonie

Gaudi ostatnie 15 lat swojego życia poświęcił budowie La Sagrada Familia. Projektował i sprawował nadzór nad pracami. Co ważne, nie zważając na pierwotne założenia, całkowicie zmienił projekt świątyni. Według jego planów miał to być kościół neogotycki, z trzema fasadami (za jego życia ukończono tylko jedną) i wieloma wieżami (Gaudi na bieżąco dopracowywał koncepcję i pierwotne założenia). Każdy detal obecny zarówno w środku jak i na zewnątrz budowli jest jedyny i niepowtarzalny. Nie da się tu powtórzyć żadnego ze szczegółów konstrukcyjnych czy dekoracyjnych. To cecha znamienna dla twórczości Gaudiego. Uważał on, że przyroda nie tworzy dwóch takich samych rzeczy, więc nie powinno ich być także w jego dziełach. Dobrą passę architekta przerwała nagła śmierć (Gaudi zmarł wskutek potrącenia przez tramwaj 10 czerwca 1926 r.).

Po śmierci Gaudiego prace nie zostały przerwane i do tej pory trwają. Według przewidywań budowa całego kompleksu La Sagrada Familia zostanie zakończona w latach 2026-2028. Dotychczas udało się ukończyć m.in. środkową nawę czy dzwonnice Fasady Męki Pańskiej.

Kolejka do Sagrada Familia w BarcelonieKolejka do Sagrada Familia w Barcelonie

Rady:

  1. Jeśli nie lubisz tłumów, przyjdź wcześniej do La Sagrada Familia. Rocznie świątynię odwiedza około 5 mln osób. Największe natężenie ma miejsce w godzinach popołudniowych. Otwarte od 9.00.
  2. Wstęp do Kościoła – 14,80 euro. Za wjazd na wieże zapłacimy dodatkowe 5 euro. Przewodnik – w zależności od wielkości grupy – od 5 euro za osobę.
  3. Podczas święta La Merce istnieje możliwość darmowego zwiedzania La Sagrada Familia. Wejściówkę należy wcześniej wydrukować w jednym z bankomatów „la Caixa”. Można też pobrać go ze strony www.sagradafamilia.org.

La Sagrada Familia - BarcelonaLa Sagrada Familia - Barcelona