Latanie wielu z nas dostarcza sporej dawki emocji. Już samo wejście na pokład samolotu i zapięcie pasów wywołuje duże napięcie. Dopóki strach przed lataniem nie przeradza się w panikę, nie jest bardzo uciążliwy. Jednak znajdując się kilka kilometrów nad ziemią wyobraźnia lubi posuwać się za daleko, a wtedy – nieprzyjemne samopoczucie gwarantowane.
Jeśli uważasz, że nie można zniwelować lęku przed lataniem, to grubo się mylisz. Istnieje szereg technik, które mają na celu obniżenie napięcia spowodowanego myślą o podniebnej podróży. Postaram się przedstawić pięć z nich. Sugeruję je zawsze znajomym, którzy boją się latać, a z którymi zdarza mi się podróżować :)
Jak pokonać strach przed lataniem samolotem? Poznaj 5 prostych i skutecznych sposobów!
- Oddychaj głęboko i pozbądź się myśli o locie – weź ze sobą książkę, zgraj ulubioną muzykę na odtwarzacz (np. relaksacyjną), rozmawiaj z towarzyszami podróży. W skrócie – rób wszystko, co odciągnie twoją uwagę od myśli o locie. Jeśli pojawią się turbulencje, oddychaj głęboko. To normalne. Możesz policzyć do dziesięciu i wszystko na pewno wróci do normy.
- Nie siadaj przy oknie. A jeśli już się to ci zdarzy, zasłoń je. Najgorsze dla wielu osób (a dla innych najlepsze ;)) podczas lotu samolotem są dwa momenty – oderwania od ziemi oraz lądowania. Staraj się wtedy nie patrzeć za okno. Jeśli jest taka możliwość – lataj nocą. Wówczas nie będziesz zbyt wiele widzieć nawet siedząc przy oknie.
- Weź środki uspokajające – nie mówię tu o mocnych środkach farmakologicznych, a o naturalnych sposobach walki ze stresem. Przed lotem możesz chociażby napić się melisy. To rozluźni wasze mięśnie. Sprawi, że będziesz spokojniejszy/a. Być może uda ci się przetrwać lot po prostu go przesypiając. W trakcie lotu (i bezpośrednio przed nim) nie spożywaj produktów, które zawierają kofeinę gdyż przez nie strach przed lataniem może zostać niechcący aktywowany.
- Przeczytaj ulotkę informacyjną. Dla wielu osób twarde dane są najważniejszym bodźcem wyzwalającym strach i odwrotnie – uspokajającym. Jeśli któryś z twoich znajomych zaczyna panikować podczas lotu, możesz podsunąć mu artykuł z informacjami o procedurach dopuszczenia samolotu do użytku, testach, jakie piloci muszą przejść zanim zasiądą za sterami, o dokładnych egzaminach i szkoleniach, a także ekspertyzach wykonywanych przed każdym lotem. To niezawodny sposób, żeby odwrócić uwagę przestrasznego pasażera od skupiania się na katastroficznych wizjach.
- Ruszaj się – nic nie działa tak dobrze na opanowanie lęku przed lataniem jak trochę ruchu. Mały spacer po samolocie czy częsta zmiana pozycji siedzącej (szczególnie podczas długich lotów) nie są zabronione. Są wręcz wskazane. Wyjątek stanowi jedynie moment startu i lądowania. Dlatego – jeśli tylko poczujesz napięcie, przejdź się.
Ważne – tego nigdy nie rób przed startem samolotu:
- Nie pij alkoholu ani nie zażywaj innych środków odurzających – głównie dlatego, że pod wpływem silnych emocji spowodowanych lotem ich działanie może być odmienne od tego, z jakim masz do czynienia na ziemi.
- Nie oglądaj filmów o katastrofach lotniczych – bardzo łatwo wtedy o paranoję. Dla równowagi obejrzyj komedię lub film romantyczny :)
- Śledząc informacje dotyczące wypadków samolotowych nie popadaj w panikę. Wypadki zdarzają się zawsze i wszędzie. To nie reguła że lot kończy się katastrofą. Regułą jest, że się nią nie kończy.
- Nie czekaj na lot siedząc – ruch obniża napięcie spowodowane stresem. Jeśli jesteś w strefie bezcłowej – przejdź się po sklepach (szczególnie zalecane kobietom), pospaceruj. Napij się wody. To pomaga.
- Nie kłóć się z rodziną czy znajomymi bezpośrednio przed lotem – dodatkowy stres nie jest ci w tym momencie potrzebny. Niezałatwione sprawy czy waśnie rozpracujecie po lądowaniu.
Pamiętaj! To nie powód do paniki, jeśli samolot:
- Spóźnia się na terminal – to znaczy, że jest sprawdzany przed lotem przez mechaników i ekspertów; dolewane jest paliwo, pakowane bagaże. Lepiej poczekać kilka minut więcej niż lecieć niesprawdzoną maszyną.
- Przed lądowaniem wykonuje kilka okrążeń nad lotniskiem – oznacza to, że pas lądowania nie jest gotowy do przyjęcia kolejnego samolotu. Pamiętaj, że lotnisko to potężny punkt komunikacyjny i jeśli jeden samolot nie opuścił jeszcze pasa, kolejny nie może bezpiecznie wylądować. Bez obawy o paliwo – zawsze jest go na tyle dużo, aby starczyło na lot do kolejnego bezpiecznego punktu lądowania.
Pamiętaj – każdy strach można opanować. Także ten przed lataniem samolotem. Nie zawsze jest to proste, nie zawsze udaje się za pomocą jednej techniki, ale zawsze warto próbować. Tylko w ten sposób znajdziesz coś, co pozwoli ci odwiedzać najdalsze rejony świata i na zawsze pozbyć się lęku przed podróżą samolotem!