Co zabrać do apteczki podróżnej?

Bandażowanie ręki

Apteczka podróżna to jeden z najczęściej bagatelizowanych elementów bagażu. Parę razy sam zabierałem ze sobą jedynie kilka plastrów i aspirynę. Oczywiście w Nowym Jorku czy podczas wakacji w Barcelonie pełne wyposażenie tego typu nie jest konieczne. Wybierając się jednak w dłuższą podróż, szczególnie w miejsca, gdzie dostęp do szpitala jest utrudniony, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy.

Poniżej znajdziecie packlistę tego, co najczęściej zabieram ze sobą i co zabrać polecają znani podróżnicy. Wyróżniłem listę obowiązkową oraz listę opcjonalną (rzeczy, które mogą się przydać podczas dłuższych, egzotycznych wypraw), więc nie musicie zabierać wszystkiego. Sami oceńcie, co może wam się przydać. Sugeruję zastanowić się ile osób jedzie na wycieczkę, w jakim są wieku, na jakie choroby cierpią itp. Warto też poruszyć wyobraźnię i pomyśleć, jakie ewentualne zagrożenia mogą was czekać w trakcie zwiedzania.

Pamiętajcie – te kilka rzeczy może uratować wam zdrowie, życie czy dobre samopoczucie. Zwróćcie więc uwagę na swoją apteczkę podróżną zanim dopniecie do końca zamki plecaka, wyjdziecie na stopa tudzież wsiądziecie za kółko samochodu.

Co powinna zawierać apteczka podróżna?

Obowiązkowa packlista (np. na weekendowy wyjazd z plecakiem):

 1. zestaw leków stale przyjmowanych, przepisanych przez lekarza (np. na astmę, cukrzycę) oraz recepty na te leki (w przypadku sytuacji, gdyby się skończyły)
 2. zestaw plastrów opatrunkowych
 3. agrafki
 4. chusta trójkątna
 5. folia NRC/koc termoizolacyjny
 6. waciki jałowe
 7. woda utleniona
 8. bandaż
 9. odkażacz do rąk
 10. leki - przeciwbólowe (np. Apap, Ibuprom), przeciwbiegunkowe (np. węgiel, Loperamid), przeciw zaparciom, przeciwgorączkowe (np. Paracetamol)
 11. leki na chorobę lokomocyjną
 12. spray na komary/kleszcze
 13. krem z filtrem UV

Sugerowana packlista (na dłuższy wyjazd lub wycieczkę w egzotyczne miejsca; uzupełnijcie nią podstawowy zestaw apteczny - zastanówcie się, co będzie potrzebne):

 1. mała pęseta
 2. nożyczki
 3. elektroniczny termometr
 4. Octenisept - środek odkażający rany
 5. krople do płukania oczu
 6. opatrunek na oko
 7. codofix (opaska na głowę)
 8. bandaże różnej wielkości
 9. plaster w rolce
 10. plastry żelowe (na odciski i pęcherze)
 11. sól fizjologiczna w jednorazowych ampułkach
 12. hydrożele na wypadek oparzeń
 13. opatrunek wodoszczelny
 14. alkoholowe gaziki dezynfekujące
 15. rękawiczki nitrylowe
 16. maska twarzowa do sztucznego oddychania
 17. lek rozkurczający – np. No-spa
 18. lek przeciw zatruciom
 19. lek na rewelacje żołądkowe (np. zatrucia, podrażnienia) – np. Smecta
 20. na ból gardła – np. Strepsils
 21. wapno musujące (na reakcje alergiczne)
 22. leki przeciwalergiczne
 23. na oparzenia – np. Alantan żel
 24. na stłuczenia – Altacet
 25. leki antymalaryczne
 26. dodatkowo (jeśli jedziecie w egzotyczne miejsca) – leki na ukąszenia, odwodnienia, steri-stripy (pomocne podczas rozcięć), strzykawka i igła, probiotyki (np. Trilac)

Dużo? Niekoniecznie, bo jeśli jedziecie na wycieczkę jako kilkuosobowa grupa, możecie sprawiedliwie podzielić ten niewielki balast (zwykle całość waży do 1 kg). Poza tym kupując specjalną torbę apteczną, na pewno uda wam się wszystko pomieścić i poukładać jak należy!

Na co warto zwrócić uwagę pakując apteczkę podróżną?

Pamiętajcie, aby oddzielić leki od innych elementów apteczki. Należy również uważać, aby dzieci (jeśli jadą z nami), nie miały do nich dostępu. Odpowiednie posegregowanie artykułów pierwszej pomocy w apteczce pomoże wam szybko zadziałać, jeśli nadejdzie taka potrzeba. Poukładajcie je więc je bardzo dokładnie. Pamiętajcie też, aby przed wyjazdem sprawdzić daty przydatności leków i uzupełnić ewentualne braki. Zwróćcie również uwagę, czy żaden z płynów znajdujących się w apteczce nie wycieka.

Do apteczki warto spakować wydrukowaną instrukcję pierwszej pomocy. Można do niej dołączyć listę numerów alarmowych państwa, do którego się wybieramy. To znacznie ułatwi sprawę w przypadku, gdy obrażenia będą na tyle poważne, że konieczna będzie wizyta w szpitalu.