Booking.com

La Merce, czyli największy festiwal w Barcelonie

Parada Gigantów, La Merce, Barcelona

Parady, koncerty, wystawy, tańce i energetyzująca muzyka – to wszystko czeka na tych, którzy postanowili odwiedzić Barcelonę między 20 a 24 września. Wtedy bowiem odbywa się największe święto miasta – La Merce!

Wnętrza pałacu rządu Katalonii - otwartego dla zwiedzających podczas La MerceWnętrza pałacu rządu Katalonii - otwartego dla zwiedzających podczas La Merce

La Merce jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskich świąt. Tradycyjnie uznaje się, że jest obchodzone z okazji końca lata. Według innych podań jest to dzień poświęcony Matce Boskiej Miłosierdzia, która 24 września 1687 r. uratowała miasto przed katastrofą - plagą szarańczy. Z tego powodu papież Pius IX, około 200 lat później, mianował La Mare de Deu de la Merce patronką Barcelony.

Święto La Merce trawa 5 dni – od 20 do 24 września. W trakcie fiesty przez miasto przechodzą kolorowe parady, roztańczeni ludzie, artyści... Organizowane są koncerty, wystawy, warsztaty i konkursy. Koniec września to najlepszy czas dla Barcelony!

Pałac rządu Katalonii, BarcelonaPałac rządu Katalonii, Barcelona

Najważniejsze atrakcje święta La Merce:

El Correfoc

Correfoc to tzw. bieg ognia. Jest to parada, podczas której przez miasto przechodzi tłum ludzi przebranych za smoki zionące ogniem, demony czy duchy. Wszystko odbywa się w tanecznej i skocznej atmosferze, wśród fajerwerków. Paradzie towarzyszy zespół bębniarzy z dzielnicy Poble Sec.

Parada Gigantów

Parada Gigantów to pochód organizowany na ulicach starego miasta Barcelony. Els Gegants to gigantyczne postacie poruszane przez artystów chodzących na szczudłach. Przedstawiają wyobrażenia ważnych dla Katalonii postaci. Każdy z uczestników parady bierze udział w konkursie na najbardziej pomysłową koncepcję tej wielkiej kukły. W trakcie marszu Els Gegants tańczą i śpiewają. Ich trasa kończy się na placu Sant Jaume. To niesamowite widowisko!

Parada Gigantów, La Merce, BarcelonaParada Gigantów, La Merce, Barcelona

Cestellers – ludzkie wieże

Castellers to chyba jedna z najbardziej emocjonujących konkurencji fiesty La Merce. Polega na formowaniu wież z ludzkich ciał. Mają być jak najwyższe. Co ważne, wieże muszą być bezpieczne. Przyznam, że jest jakieś piękno w tej osobliwej konkurencji. Nie możecie tego przegapić!

Sardana

Sardana to grupowy, tradycyjny kataloński taniec kołowy, wykonywany na ulicach Barcelony podczas święta La Merce. Oprócz walorów estetycznych, sardanę warto poznać z powodu pozytywnej energii, jaka promieniuje z ludzi, którzy ją tańczą!

Darmowe zwiedzanie La Sagrada Familia

Podczas La Merce istnieje możliwość darmowego zwiedzania kompleksu bazylikowego La Sagrada Familia. Aby dostać wejściówkę, należy wcześniej wydrukować bilet w jednym z bankomatów „la Caixa”. Można też pobrać go ze strony www.sagradafamilia.org. Warto się pospieszyć, bo bilety znikają w mgnieniu oka!

La Sagrada Familia - BarcelonaLa Sagrada Familia - Barcelona

Pokaz sztucznych ogni – Piromusical

Zwieńczeniem obchodów święta La Merce jest pokaz sztucznych ogni, połączony z widowiskiem wody i światła, jakie ma miejsce na wzgórzu Montjuic. Aby wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, warto ustawić się wzdłuż fontann, jakie prowadzą na górę. Mimo tłumów, polecam obejrzeć ten fantastyczny piromusical!

Pokaz sztucznych ogni – Piromusical, La Merce, BarcelonaPokaz sztucznych ogni – Piromusical, La Merce, Barcelona

Pokaz sztucznych ogni – PiromusicalPokaz sztucznych ogni – Piromusical

Koncerty, wystawy, warsztaty i pokazy

Tradycyjnie podczas La Merce na ulicach Barcelony każdy ma możliwość uczestniczenia w darmowych koncertach, wystawach, pokazach czy warsztatach. W 2013 roku ilość artystów, którzy wzięli udział w wydarzeniach tego typu, wyniosła ok. 3 tys.! Każdy znajdzie więc coś dla siebie i zagwarantuje sobie świetne wspomnienia z wizyty w Barcelonie!

Koncerty podczas święta La Merce w BarcelonieKoncerty podczas święta La Merce w Barcelonie