Vila Nova de Gaia w Porto

Panorama Vila Nova de Gaia z mostu Ponte Dom Luis I

Vila Nova de Gaia słynie z licznych i klimatycznych piwnic, w których przechowywane jest wino porto. Wino składowane w piwnicach pochodzi z rejonu Alto Douro i spławiane jest w tradycyjny sposób w dół rzeki. Porto butelkowane i przechowywane jest natomiast w Vila Nova de Gaia.

Łodzie wycieczkowe w Vila Nova de GaiaŁodzie wycieczkowe w Vila Nova de Gaia

Co ciekawe, dzielnicę Vila Nova de Gaia przez kilka wieków zamieszkiwali angielscy kupcy. Wykorzystali oni fakt, że podczas w XVIII wieku podniesiono drastycznie ceny francuskich win. Dlatego zaczęli sprowadzać je po okazyjnych cenach z Portugalii. Wzbogacili się najbardziej podczas wojen napoleońskich, kiedy import win z Francji do Wielkiej Brytanii został całkowicie wstrzymany. Jak wyczytałem, ślad po angielskich kupcach obecny jest w nazwach przedsiębiorstw, które do dziś produkują porto np. Taylor.

Łodzie na rzece DuoroŁodzie na rzece Duoro

Niestety nie udało mi się odwiedzić żadnej z piwnic Vila Nova de Gaia, dlatego wieczór postanowiłem spędzić odpoczywając u stop Mostu Ponte Dom Luis I. Popijałem porto i rozmawiałam z innymi turystami, którzy w podobny sposób relaksowali się nad rzeką. Zrobiłem również zdjęcie widoku na Porto o zmroku. Zobaczcie!

Panorama Porto o zmrokuPanorama Porto o zmroku