Booking.com

Atrakcje Parku Ciutadella

Łuk triumfalny w parku Ciutadella, Barcelona

Park Ciutadella znajduje się w barcelońskiej dzielnicy Ciutat Vella, na północny wschód od Starego Miasta. Udostępniony w połowie XIX wieku, jako najstarszy park Barcelony, tętni życiem do dziś i przyciąga zarówno miejscowych jak i turystów. Dla jednych jest to punkt wypoczynkowy (można tu uprawiać jogging czy pływać łódką), dla innych jedna z największych atrakcji miasta.

Fontanna CascadaFontanna Cascada

Jak dojechać do Parku Ciutadella z Placa Catalunya?

 1. Z Placa de Catalunya kierujemy się ulicą Carre de Fontanella na północny wschód do metra. Na stacji Urquinaona wsiadamy w pociąg pomarańczowej linii L4 i wysiadamy na Ciutadella/Villa Olimpica.
 2. Z Placa de Cataunya do Parku Ciutadella możemy też dotrzeć pieszo. To jedyne pół godziny drogi.

Krótka historia Parku Ciutadella

Aby w pełni docenić klimat tego miejsca, warto wcześniej zapoznać się z jego historią. Park Ciutadella został wybudowany z rozkazu króla Filipa V, który burząc część dzielnicy La Ribeira, zapragnął właśnie w tutaj stworzyć twierdzę militarną (stąd też nazwa parku). Miała być symbolem triumfu władcy w wojnie o sukcesję. Kiedy rządy Filipa V przestały być wiążące, mieszkańcy Barcelony zrównali z ziemią wątpliwy symbol panowania. W miejscu dawniej militarnym powstał piękny park rekreacyjny, a z budynków, które pamiętają czasy Filipa, pozostał jedynie arsenał (dziś siedziba Parlamentu Katalońskiego).

Obecny kształt Park de la Ciutadella zawdzięcza Josepowi Fontsere. W jego architekturze widać jednak również rękę młodego Antoniego Gaudiego, który podczas budowy parku pracował dla mistrza. Na szczególną uwagę zasługują ścieżki wyznaczające trasy tego miejsca. Niektóre z nich kręcą się niczym serpentyny, inne są z kolei bezwzględnie proste.

Park Ciutadella, BarcelonaPark Ciutadella, Barcelona

Najważniejsze atrakcje turystyczne Parku Ciutadella:

 1. Łuk triumfalny

  Warty uwagi jest z pewnością jedyny na świecie łuk triumfalny (Arc de Triomf), wybudowany nie dla parad militarnych, a z pobudek estetycznych, dla społeczeństwa. Łuk jest zarazem główną bramą do Parku Ciutadella. Ma 30 metrów wysokości, a na jego froncie z okazji Wystawy Światowej (1888 r.) umieszczono napis: Barcelona wita narody.

 2. Zoo w Parku Ciutadella

  Zoo zostało otwarte po raz pierwszy w 1982 toku, w dniu Święta La Merce. Przez wiele lat było jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Barcelony. Szczególnie w latach 1966-2003, gdy mieszkał tu goryl albinos – znany na całym świecie Snowflake. Obecnie można tu zobaczyć pokaz, którego głównymi gwiazdami są delfiny!

  Rzeźba mamuta w Parku Ciutadella, BarcelonaRzeźba mamuta w Parku Ciutadella, Barcelona

  Zoo w Parku Ciutadella opiekuje się okazami tysięcy rzadkich zwierząt. Jak podkreśla zarząd instytucji, zależy im na ochronie przyrody i edukacji. Dlatego organizowane są tu spacery z przewodnikiem, specjalne warsztaty, wycieczki szkolne czy kursy zoologii dla dorosłych.

 3. Font de la Cascada i jeziorko

  W Parku Ciutadella znajdują się dwa obiekty wodne. Są to Fontanna Cascada i jeziorko. Pływanie na łódce czy spacer wokół jeziora sprawiają ogromną frajdę!

  Fontanna Cascada, Park Ciutadella, BarcelonaFontanna Cascada, Park Ciutadella, Barcelona

  Font de la Cascada znajduje się w północnej części Parku Ciutadella, naprzeciwko jeziorka. Jest dziełem Josepa Fontsere. Widać tu również kilka akcentów naznaczonych talentem Antoniego Gaudiego. Głównym motywem fontanny jest posąg Wenus. Na szczyt Font de la Cascada można dotrzeć symetrycznymi schodami. Obecnie przestrzeń wokół fontanny jest miejscem spotkań mieszkańców Barcelony oraz turystów. Odbywają się tu targi, wystawy, jarmarki czy koncerty.

  Fontanna Cascada, BarcelonaFontanna Cascada, Barcelona

 4. Muzeum geologii i muzeum zoologii

  Muzea mieszczące się w Parku Ciutadella zostały wybudowane z okazji Wystawy Światowej, która miała miejsce w Barcelonie w 1888 roku.

  Museu de Zoologia urządzono w budynku zwanym Castell dels Dragons, czyli Zamek Trzech Smoków (projektu Domenecha i Montanera). W pierwotnym założeniu modernistyczny budynek miał był restauracją, w której stołowaliby się goście przybywający na Wystawę Światową. Bardzo ciekawym elementem Muzeum Zoologii jest kolekcja szkieletów oraz rzadkich okazów zwierząt, które wraz z murami z XIX wieku (z czerwonej cegły) tworzą specjalny klimat tego miejsca. Imponujący jest szczególnie szkielet wieloryba!

  Museu de Geologia to – podobnie do Museu de Zoologia – bardzo klimatyczne miejsce. Głównym architektem projektu byli Antoni Rivas i Trias. Można zobaczyć tu okazy skał i minerałów pochodzące głównie z Hiszpanii i Portugalii. Kolory, kształty czy struktura poszczególnych wystaw zaciekawią z pewnością niejednego miłośnika geologii!

Porady:

 • W Parku Ciutadella można wypożyczać łódki.
 • Hivernacle to oranżeria znajdująca się w pobliżu Muzeum Zoologii oraz Muzeum Geologii. Można tu zobaczyć wiele okazów wspaniałych roślin tropikalnych. Jest tu restauracja a w lato, wieczorami, można usłyszeć recitale czy jazzowe koncerty.

Pomnik w Parku CiutadellaPomnik w Parku Ciutadella