Booking.com

Park Guell - Dzieło Gaudiego

Smok w parku Guell - Barcelona

Park Guell w Barcelonie jest miejscem, który każdy turysta musi odwiedzić. Fantazyjne kształty budynków, ustronne alejki i przede wszystkim – niezwykła atmosfera tego miejsca sprawiają, że dzieło Gaudiego mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. W Parku znajduje się także Muzeum Gaudiego, które było wcześniej domem mistrza.

Dom Gaudiego (obecnie muzeum) w parku Guell, BarcelonaDom Gaudiego (obecnie muzeum) w parku Guell, Barcelona

Jak dotrzeć do Parku Guell z Placa Catalunya?

Na Placa Catalunya wsiadamy w zieloną linię metra L3 w kierunku Trinitat Nova. Stąd do Parku Guell dotrzemy na dwa sposoby:

  1. Wysiadamy na stacji Vallcarca, skąd mamy ok. 15 minut pieszej drogi do Parku. Idziemy prosto przez Avenida de Vallcarca, następnie skręcamy w lewo w Baixada de la Gloria, spotykamy schody ruchome, które ułatwiają nam trasę pod górę. Gdy dojdziemy do końca drogi, wchodzimy kolejnymi schodami prosto do Parku Guell. Tym sposobem znajdziemy się pod kopcem z krzyżem na szczycie. Stąd możemy podziwiać panoramę Barcelony. Jeśli zaczniemy zwiedzanie od tego miejsca, dalej będziemy już praktycznie poruszać się w dół. Pod koniec trasy zobaczymy charakterystyczne budowle Gaudiego.
  2. Wysiadamy na stacji Lesseps i skręcamy w prawo, w ulicę Travessera de Dalt. Idziemy cały czas prosto przez ok. 1 km. Warto zatrzymać się po drodze choć na chwilę, by w jednej z cukierni kupić bezy w kształcie budowli Gaudiego! Następnie skręcamy w lewo w ulicę Carrer de Larrad, którą to dojdziemy do bramy wejściowej parku. W ten sposób zaczniemy zwiedzanie od głównego wejścia.

Park Guell, BarcelonaPark Guell, Barcelona

Krótka historia Parku Guell

Gaudi na początku 1900 roku dostał specyficzne zamówienie od Guella – przemysłowca i mecenasa sztuki. Na 20 ha ziemi miał stworzyć ogród mieszkalny dla bogatych obywateli Barcelony. Gaudi z zapałem przystąpił do pracy lecz... niestety nikt nie chciał zamieszkać w parku.

Domki w parku Guell, BarcelonaDomki w parku Guell, Barcelona

Dlatego dziś Park Guell jest jednym z najciekawszych miejskich punktów rekreacyjnych na świecie. Osobliwości architektoniczne nie pozostawiają wątpliwości, kto jest ich autorem. Pełno tu falujących kształtów, intensywnych kolorów, ceramicznych wytworów. Można stąd także podziwiać panoramę Barcelony. Jeśli mamy więcej czasu, zachwycimy się tu widokiem zachodzącego słońca. Większość turystów stając u bram Parku Geull odczuwa wrażenie, że przeniosła się do świata baśni. I to właśnie warto przeżyć!

Park Guell, BarcelonaPark Guell, Barcelona

Porady:

  • Niestety od 2013 r. wstęp do parku Guell jest płatny. Gdy kupimy bilet przez internet (ważny 3 miesiące od momentu zakupu), zapłacimy 7 euro. W przypadku zakupu biletu na miejscu – 8 euro.
  • Park Guell to popularna atrakcja turystyczna, jeśli chcesz mieć pewność, że uda Ci się go odwiedzić, zarezerwuj bilet przez internet.
  • Istnieje możliwość darmowego wejścia do parku, jednak trzeba zarejestrować się osobiście w Gaudi+BCN (www.gaudirmesbcn.cat), którego biuro mieści się na Plaza de Sant Miguel. Wyrobienie biletu trwa niestety około 7 dni, jest więc to opcja dla osób, które do Barcelony wybierają się na dłużej.
  • Aby zrobić zdjęcie z popularną jaszczurką Gaudiego, trzeba zwykle chwilę poczekać. Przygotujcie się więc na kolejkę!

Park Guell, BarcelonaPark Guell, Barcelona

Panorama Barcelony widziana z Parku GuellPanorama Barcelony widziana z Parku Guell