Park naturalny Reserva Natural das Dunas de São Jacinto niedaleko Aveiro

Widok na ocean z parku naturalnego Reserva Natural das Dunas de Sao Jacinto niedaleko Aveiro

Według „Lonely planet”, aby dostać się do Reserva Natural das Dunas de Sao Jacinto, trzeba wsiąść w autobus oznaczony Forte de Barra. Jak się okazało, lepiej pojechać autobusem, który dojeżdża do promu, następnie wsiąść na prom (łączony bilet na prom i autobus 7 euro w obie strony) i przejść spacerkiem około 30 minut. Wówczas znajdziemy się u wrót parku.

Park naturalny – Reserva Natural das Dunas de Sao Jacinto – leży na przylądku oddzielającym Aveiro od oceanu. To ponad 700 hektarów wspaniałej przyrody – rzadkich okazów roślin i zwierząt, głównie ptaków

Kamienista plaża, piaszczyste wydmy, fale morskie, wiatr – sprawiły, że park dzieli się na kilka odrębnych obszarów. Są na tyle urozmaicone, że w niektórych miejscach szedłem przez las (który posadzono, aby przeciwdziałać erozji), podczas gdy w innych przez piaszczyste wydmy. Zbudowano tu także stawy, mające ochronić przyrodę Aveiro przed wyginięciem. Dzięki temu ptaki, takie jak czaple, mogły założyć stałe kolonie. Największy staw, zwany Pateira, to miejsce, gdzie na zimowanie zatrzymuje się wiele gatunków ptactwa wodnego. 

Wejście do parku jest bezpłatne. Należy jednak „zameldować się” w recepcji przed wejściem oraz opuszczając to miejsce. Park naturalny w Aveiro to bez wątpienia perełka, jakiej nie można ominąć będąc w Portugalii. Nie polecam jednak zwiedzania go w sezonie letnim. Ptaki ukrywają się wtedy przed ostrym słońcem i jedyne, co możemy zrobić, to pospacerować po lesie.