Na co zaszczepić się przed wyjazdem do Australii?

Kangur w Australii

Australia to kraj wysoko rozwinięty. Standardy higieny oraz pomoc medyczna są tu na najwyższym poziomie. Jest to jednak mimo wszystko inna strefa klimatyczna, możemy tu być również narażeni na inne groźne choroby. Wyruszając na wakacje do Australii warto wcześniej zaszczepić się na najgroźniejsze z nich. Zobaczcie, które.

Błonica

Błonica to choroba spowodowana toksycznymi bakteriami, występuje na całym świecie. Przenosi się drogą kropelkową. Niewskazane jest więc przebywanie w obecności nosiciela czy chorego. Głównym objawem błonicy są problemy z układem oddechowym, niedrożność gardła. Konsekwencją może być śmierć poprzez uduszenie. Nie lekceważcie więc szczepienia przeciw błonicy!

Tężec

Tężcem można zarazić się poprzez kontakt ze skażoną bakteriami glebą. Podobnie jak błonica, choroba występuje na całym świecie. Jeśli szczepiliście się na nią 5-10 lat temu, koniecznie to powtórzcie. Szczepionka traci swoje właściwości po kilku latach i szczepienie przypominające jest wówczas niezbędne, także przed wylotem do Australii.

Japońskie zapalenie mózgu

Na tę groźną chorobę będziecie narażeni szczególnie w północnej części Australii oraz Torres Strait. Jej występowanie nasila się od grudnia do maja. Choroba jest na tyle groźna, co nieprzewidywalna. Nie ma bowiem żadnych objawów zakażenia. Może natomiast skończyć się nagłą śmiercią. Jej powikłania również nie należą do najmilszych. Są to m.in. problemy z pamięcią, zaburzenia psychiatryczne, otępienie. Japońskie zapalenie mózgu przenoszone jest przez komary, nie zaszkodzi więc stosowanie kremu mającego je odstraszyć oraz spanie pod moskitierami.

Wścieklizna

Szczepionka przeciw wściekliźnie jest bardziej niż wskazana, jeśli jedziecie do Australii. Wścieklizna to groźna, śmiertelna choroba zakaźna przenoszona przez zwierzęta. Ukąszenie lub ugryzienie zakażonego psa czy nietoperze dla niezaszczepionej osoby może kończy się przeważnie śmiercią. Objawami wścieklizny są m.in. światłowstręt, wodowstręt oraz nieuzasadniona agresja.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

WZW typu B to tzw. żółtaczka wszczepienna. Narażeni są na nią ci, którzy podczas podróży zmuszeni byli poddać się operacji lub interwencji chirurgicznej. Wizyta u stomatologa czy tatuażysty również rodzi niebezpieczeństwo zarażenia tą przykrą chorobą wirusową. Objawami są nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała, brak apetytu, wysypka. Ostaecznie może pojawić się żółtaczka.

Australia nie jest krajem wysokiego zagrożenia groźnymi chorobami. Nie lekceważcie jednak szczepień ochronnych przed wyjazdem na waszą przygodę życia!