Wyjazd do Azji wiąże się z wieloma przygotowaniami. Dużo tu emocji - długi lot, nowy klimat, inna kultura. Inne też choroby i niebezpieczeństwa. Sprawdźcie, na co warto zaszczepić się przed wyjazdem na wakacje do Azji!
Błonica, tężec, choroba Heinego-Medina
Błonica i tężec to choroby występujące na terenie całej Azji. Szczepienia przeciwko nim są bardziej niż wskazane, ponieważ do zakażenia może dojść już poprzez małą rankę na skórze. Choroba Heinego-Medina nie pojawia się zbyt często w Japonii czy Korei, jednak na nią też warto się zaszczepić przed wyjazdem do Azji. Poza tym przebywając na wakacjach np. w Tajlandii turyści proszeni są o zachowanie szczególnej podejrzliwości wobec wody, skaleczeń oraz utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Reagujcie na takie objawy jak gorączka, pogłębiajacy się kaszel, nudności czy wymioty.
Odra
Szczepienie na odrę zalecane jest turystom wyruszających do jakiegokolwiek kraju Azji. Objawami odry są m.in. ostry ból gardła, wysypka, zapalenie górnych dróg oddechowych. Z pewnością te dolegliwości nie pomogą wam w podróży. Poza tym odra pozostawia po sobie ślady w ludzkim organizmie, czyli powikłania np. zapalenia mózgu, płuc czy ucha środkowego.
Warto wiedzieć: Na odrę narażone są szczególnie dzieci oraz kobiety w ciąży. Nie ryzykujcie więc i zaszczepcie się!
Japońskie zapalenie mózgu lub opon mózgowych
Choroba wirusowa. Występuje w Japonii, obu Koreach, na Sri Lance, Tajwanie, w Indiach i Indonezji. Co ważne - w 99% przypadków nie ukazuje objawów! Jej konsekwencjami są za to powikłania: parkinsonizm, problemy z pamięcią, otępienie czy zaburzenia psychiatryczne. Niekiedy też japońskie zapalenie mózgu może spowodować nagłą śmierć. Choroba przenoszona jest przez komary. Chrońcie się przed nimi i koniecznie przed wylotem do Azji odwiedźcie oddział epidemiologiczny najbliższego szpitala!
Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (żółtaczka pokarmowa i żółtaczka wszczpienna)
Są to choroby ogólnoświatowe, choć najczęściej pojawiają się w państwach o niskim poziomie higieny. Dlatego w tym przypadku ważna jest zarówno szczepionka, jak i profilaktyka. Nie spożywajcie wody z nieznanych źródeł, myjcie dokładnie ręce używając detergentów, uważajcie na ulicznych sprzedawców jedzenia szczególnie w Tajlandii czy Indiach. Dotyczy to głównie WZW typu A.
WZW typu B to choroba dotykająca osoby, które doświadczyły interwencji chirurgicznej w miejscach mało higienicznych. Unikajcie więc sytuacji mogących spowodować wypadek - złamania, otarcia, upadki. A poza tym - zaszczepcie się na wirusowe zapalenie wątroby przed wyjazdem do Azji!
Dur brzuszny
Dur brzuszny (tyfus) jest groźną chorobą zakaźną i przed ywjazdem do jakiegokolwiek krajów Azji należy przyjąć przeciwko niemu szczepionkę. Jest to choroba bakteryjna, o którą nietrudno na największym z kontynentów. Bakterie powodujące objawy choroby znajdują się w wodzie. Dlatego nie wolno pić jej z nieznanych źródeł. Trzeba dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem i używać w tym celu specjalnych detergentów. Dzięki temu unikniecie przykrych konsekwencji duru brzusznego: wysokiej gorączki, wyczerpania, bólów brzucha i wysypki.
Odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych
Na te choroby będziecie narażeni jadąc do azjatyckiej części Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczoncyh Emiratów Arabskich. Objawy pojawiają się około 4 tygodnie po ugryzieniu przez kleszcza, który przenosi wirusa powodującego spustoszenie w układzie nerwowym człowieka. Są to: biegunka, wymioty, nudności i podwyższona temperatura ciała. Mimo, że śmiertelność w przypadku tej choroby wynosi ok. 1%, to niesie ona za sobą przykre konsekwencje np. zaburzenia czucia, niedowłady, problemy z pamięcią. Pacjent, który przebył jedną z chorób wymaga dożywotniego leczenia.
Wścieklizna
Na wściekliznę zaszczepcie się przed wyjazdem do Afganistanu, gdyż jest to plaga tamtejszych rejonów. Wścieklizna jest niebezpieczną chorobą wirusową zwierząt, która może przenieść się na człowieka w wyniku ugryzienia czy ukąszenia. Jej objawy to m.in. wodostręt, światłowstręt, agresja, mimowolny skurcz mięśni. Może skończyć się śmiercią, a dokładnie - uduszeniem. Nie lekceważcie tego!
UWAGA! W Azji występują też choroby takie jak malaria, na które nie ma szczepień. Trzeba za to stosować w tym przypadku chemioprofilaktykę, a także środki ostrożności np. kremy przeciwko ukąszeniom komarów, moskitiery, częste prysznice.
Azja to dla wielu Europejczyków tajemnica i podróż tam może być naprawdę wspaniałą przygodą. Zanim jednak spakujecie walizki i wyruszycie w trasę, zaszczepcie się przed groźnymi chorobami, na jakie możecie tam zachorować.