Bankomat czy kantor? Jak korzystnie wymienić gotówkę na wakacje

Banknoty Euro, Funty Brytyjskie, Dolary Amerykańskie

Wymiana złotówek na walutę państwa, do którego wybieramy się na wakacje może nieco niepokoić. Głównie dlatego, że nie chcemy stracić pieniędzy przeznaczonych na wyjazd. Skąd więc wziąć gotówkę i jak płacić za granicą?

Kantor

Wymiana pieniędzy w kantorze to pierwsza myśl, jaka przychodzi turyście, który potrzebuje gotówki za granicą. Druga myśl - który wybrać? Zwykle kantorów są dziesiątki, szczególnie w turystycznych częściach miast. Nie do każdego jednak warto zachodzić i nie zawsze warto im zaufać. Jak wybrać najlepszy kantor?

Przede wszystkim nie wymieniajcie pieniędzy w typowo turystycznych miejscach. Zwykle ich właściciele za wymianę waluty biorą dość wysokie prowizje. Dlatego jeśli już nie macie innej opcji i musicie wymienić gotówkę w centrum np. Pragi, szukajcie punktu z napisem “Change - no commission” lub “Commission free”. Zawsze też pytajcie o kwotę po wymianie zanim położycie pieniądze na blacie. Najlepiej zapiszcie na kartce, ile macie dostać. Po otrzymaniu wymienionej gotówki dokładnie ją przeliczcie i porównajcie kwoty. Śmieszne? A jednak zdarza się, że w kantorze obiecywana jest nam kwota, która różni się od tej ostatecznie otrzymanej do ręki.

Dobrze jest też zapytać o dobry kantor w hostelu, w którym nocujecie. Zwykle na recepcji wiedzą, gdzie opłaca się wymienić walutę. Nie zaszkodzi też podpytać gości, którzy spędzili już w danym miejscu kilka dni. Jeśli mieli przyjemne lub nieprzyjemne doświadczenia z okolicznymi kantorami, z pewnością zrobią im odpowiednią reklamę.

Pamiętajcie, że wymiana waluty w kantorze może odbyć się jeszcze w Polsce. Uważa się, że jest to opcja bardziej opłacalna. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jedziemy do państwa, z którego nie wolno wywozić rodzimej waluty np. do Egiptu. Wtedy w Polsce wymieniamy złotówki na euro lub dolary i na miejscu dokonujemy kolejnej wymiany - w tej sytuacji na funty egipskie. Dobrze jest mieć również kilka euro (lub dolarów) w kieszeni na tureckich lotniskach, gdyż pobierana tam opłata klimatyczna wynosi 15 euro lub 15 dolarów (ja wolę drugą opcję), i można ją zapłacić tylko przed wyjściem z bramek. Podobnie jest także w Egipcie - każdy turysta wjeżdzający do tego kraju, musi wykupić wizę za 25 dolarów amerykańskich.

Jeśli zdecydowaliście się na wymianę pieniędzy na wakacje w Polsce, tu znajdziecie listę dobrych kantorów w Warszawie.

Bankomat

Bankomat to dosyć bezpieczna opcja wymiany gotówki w miejscu, gdzie spędzacie wakacje. Maszyny można znaleźć prawie wszędzie. Cena obcej waluty przeważnie obliczana jest na podstawie obowiązującego kursu Narodowego Banku Polskiego. Jeśli nie wiecie, jak obecnie ten kurs wygląda, Google również Wam podpowie, gdyż zaciąga takie dane. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę np. “kurs euro”. Możecie też skorzystać z jednej z aplikacji na telefon. Obliczenie konkretnych kwot ułatwi wam szybki, internetowy przelicznik walut.

Nietypowe zastosowanie bankomatu w BarcelonieNietypowe zastosowanie bankomatu w Barcelonie

Pamiętajcie też, że za granicą nie opłaca się wyjmować małych kwot z bankomatu. Dlaczego? Ponieważ od każdej wypłaty bank odlicza prowizję. Zwykle jest to 1,5 euro (no chyba że macie opcję procentowej prowizji od wypłaty, wtedy będzie wam wszystko jedno). Przed wyjazdem zapoznajcie się z regulaminem wypłat z bankomatów zagranicznych w Waszym banku. Unikniecie zaskoczenia po powrocie.

Konto walutowe

Chociaż posiadanie konta walutowego nie wiąże się z posiadaniem karty umożliwiającej płatności drogą elektroniczną (zwykle VISA), to wybierając się w podróż zagraniczną warto jednak taką kartę mieć. Przydaje się szczególnie w Unii Europejskiej, gdyż umożliwia bezpośrednią, bankomatową wypłatę gotówki w euro (najlepiej założyć takie konto), bez konieczności odwiedzania kantoru.

Co jednak w sytuacji, gdy środki na koncie walutowym okazały się zbyt małe? Trzeba uzupełnić budżet! Jak? Nie musicie biegać do kantoru i wpłacać pieniędzy na konto. Nie musicie też iść do żadnego banku. Macie co najmniej dwie opcje wymiany waluty (np. na euro) i przelania jej na konto, nie wychodząc z hotelu.

Jeśli założyliście konto walutowe i złotówkowe w tym samym banku, sprawa jest banalna. Po prostu robicie przelew z konta złotówkowego na walutowe. Ostateczna kwota będzie obliczana po obowiązującym kursie waszego banku.

Opcja druga - kiedy konto walutowe założyliście w innym banku niż konto złotówkowe. Oczywiście też możecie zrobić bezpośredni przelew, ale zanim to zrobicie sprawdźcie jak wygląda dzisiejszy kurs waluty w kantorach internetowych np. cinkciarz.pl. Może okazać się, że skorzystanie z ich strony będzie dla was bardziej opłacalne.

Płatność kartą

W większości banków opłaca się płacić kartą podczas wakacji za granicą. Tylko niektóre naliczają procentową prowizję od kwoty, która wypływa wam z konta. Warto więc sprawdzić wcześniej warunki banku, żeby nie być niemile zaskoczonym po powrocie z podróży życia. Kwota odejmowana z konta jest przeliczana według aktualnego kursu zarejestrowanego przez bank obsługujący kartę.

Karty pre-paidowe dla kont walutowych

Niektórzy porównują je do telefonu na kartę. Prawdą jest, że działają podobnie. Aby korzystać z kart pre-paidowych, wcześniej trzeba je zasilić. A dokładnie - wpłacić pieniądze na konto, które będzie dedykowane karcie. Można to zrobić zakładając rachunek walutowy w jednym z polskich banków, lub założyć konto w banku zagranicznym. Aby wyrobić kartę pre-paid najlepiej udać się do siedziby banku i wypełnić odpowiedni formularz. Można też zrobić to drogą elektroniczną. Opłata transakcyjna za kartę pre-paidową dla kont walutowych wynosi ok. 20-35 zł. W Polsce takie rozwiązania oferują m.in. ING Bank Śląski, BZ WBK czy Bank Pekao.

Uwaga! Przeczytajcie uważnie regulamin używania karty pre-paid dla kont w obcej walucie, gdyż może okazać się, że w niektórych okolicznościach bank pobierze od was prowizję np. za wypłatę z obcego bankomatu.

Przydatne informacje:

  1. Kiedy płacicie kartą w restauracjach dokładnie czytajcie rachunki. Zdarza się (np. w Czechach), że kelnerzy dopisują do rachunku “napiwek” (zwany “service”), o którym zwykle klient nie ma pojęcia (znajduje się w środku między nazwami dań).
  2. Nawet płacąc kartą w supermarkecienasze konto może zostać obciążone kosztem przewalutowania. Sprawdźcie więc warunki płatności kartą za granicą w waszym banku.
  3. Konta walutowe - w euro czy w dolarach - zwykle nie mają kosztów przewalutowania pod warunkiem, że wyciągamy z bankomatu wypłacającym euro.
  4. Przed wyjściem do kantoru warto sprawdzić też stronę z szybkim przelicznikiem walut.
  5. Jeśli po powrocie z wakacji karta obsługująca konto walutowe nie będzie wam już potrzebna, zapytajcie w waszym banku o warunki rezygnacji. Może okazać się, że po oddaniu karty bank zwróci wam kwotę proporcjonalną do niewykorzystanego czasu jej użytkownia. Np. przed wyjazdem zapłaciliście 10 euro za kartę (jest ważna rok), ale po miesiącu ją zwracacie - bank zwróci wam 9,16 euro (np. BZ WBK).